שתף קטע נבחר

ח"כ בשארה: "אני לא גייס חמישי"

בימים בהם חברי הכנסת הערבים מותקפים על דעותיהם נגד פעולות צה"ל בלבנון, אמר ח"כ בשארה כי "ישראל מבצעת רצח עם לשיעים". לדבריו, דעותיו מקובלות בעולם - חוץ מאשר בישראל ובארצות הברית. ולגבי הלחימה בצפון הוא מבטיח: חיזבאללה לא יובס

"יש עיוות והסתה נגד הח"כים הערבים בכנסת בתקופה האחרונה. ח"כים חדשים, שאין לי מושג אפילו איך קוראים להם, משתתפים במסע בו הם מטיחים נגדנו ההאשמות כאילו אנחנו 'גיס חמישי'. זה מתחת לכבודי ואני לא אענה להם כדי שלא יזכו לסיקור תקשורתי", כך אמר היום (ג') ל-ynet, יו"ר בל"ד, ח"כ עזמי בשארה.

 

מאז החלה הלחימה בעזה ובלבנון, הולכים הטונים ועולים בכנסת כמעט ללא בקרה. ח"כים מהמפלגות הערביות מטיחים דברים קשים מעל בימת הכנסת ובהפגנות המאורגנות בכפרים הערבים ובתל אביב, ואילו עמיתיהם למשכן טוענים שהם בוגדים, גייס חמישי ולא חוסכים בדברי ביקורת.

 

השיא היה אתמול. ח"כ טלב א-סאנע התלונן שמאיימים על חייו ונראה שהוא לא היחיד שנפגע מהוויכוח המתלהט כיום. ח"כ בשארה, ד"ר לפילוסופיה בהשכלתו, מוצא את עצמו במצב בלתי אפשרי בימים אלה. הדבר המעניין הוא שבשעה שכולם תוקפים את ח"כ בשארה, כמעט איש אינו מקשיב לדעותיו ונדמה שאולי זה מה שהוא רוצה יותר מכל.

 

לדברי ח"כ בשארה, דעותיו דומות לאלו שנפוצות ברוב חלקי העולם. "אותם חברי כנסת הם המיעוט ולא אנחנו. הדעות שאני מחזיק בהן הם לא רק דעות שלי, אלא של רוב העולם, לא כולל ארה"ב. אין לי בעיה שידברו נגדי ואפילו שיסיתו נגדי, אבל שהדברים יהיו מבוססים על העובדות ולא על השקרים. יש כאלה שטוענים שאני מרגל לטובת חיזבאללה ואלו שקרים. הם טוענים זאת כי הם רגילים לערבי שמתחנף או שמקלל. אותם אנשים אפילו לא מסוגלים להבין את הספרים שאני כותב ואת הרעיונות שאני מעלה. לכן הם חייבים להקטין אותי ולהפוך אותי למרגל".

 

לגבי הביטוי "גיס חמישי" אמר ח"כ בשארה: "בכלל, אם אותם אנשים היו מכירים את ההיסטוריה היהודית, הם לא היו מעיזים להשתמש בביטוי 'גייס חמישי'. אם הם היו לומדים, הם היו רואים שהשתמשו בביטוי הזה בגרמניה וצרפת בתקופת מלחמת העולם הראשונה וכך גם בהקשרים אחרים, כמו זה של דרייפוס".

 

"ישראל מבצעת רצח עם לשיעים"

 

ח"כ בשארה מרבה להופיע בתחנות טלוויזיה ערביות רבות, בסוריה, בלבנון וברשת אל-ג'זירה ובנוסף הוא מפרסם מאמרים בעיתונות הערבית. אבל לעיתונות בשפה העברית בארץ הוא כמעט לא מתראיין.

 

את הלחימה בלבנון ח"כ בשארה רואה כמלחמה אמריקנית בכלים ישראלים. "אני לא מבין למה טוענים שאני נגד הציבור? מה, אם אני לא רוצה שבנים ובנות ייהרגו בשביל ארה"ב זה רע? אם אני נגד מלחמה זה נהיה פתאום דבר רע? ובכלל, האיום שציירו מצד חיזבאללה. לדעתי ערי הבירה הערביות מצויות באיום ישיר מצד ישראל הרבה יותר מאשר האיום שישראל נמצאת בו מצד חיזבאללה. בלבנון החליטו שיהיה להם נשק הרתעה נגד ישראל, אבל מי הביא למצב שישתמשו בו?".

  

ח"כ בשארה הפנה אצבע מאשימה כלפי ארצות הברית, שמגבה לדבריו את פעולות ישראל בלבנון. "במלחמה הזאת יש מפגש אינטרסים בין האג'נדה הביטחונית הישראלית לאג'נדה הפוליטית האמריקנית. אולמרט אפילו לא הסתיר זאת כשאמר שיש לו גיבוי אמריקני וערבי לפעול. וכך, הנהגה אזרחית חדשה יחד עם הצבא – יצאו למלחמה נגד ארגון שאין להם סיכוי לנצח בו. לכן, הם נאבקים בחברה הלבנונית ומנסים לגבות ממנה מחיר. מה זה 750 אלף פליטים? הם מפציצים חברה שלמה וחורשים את כפריה. אין לי ספק שהמלחמה לא פרצה בגלל חטיפת שני החיילים, אלא החזון האמריקני וחוסר הניסיון של עמיר פרץ, שמודה שאחרי המלחמה האזור יהיה יותר טוב. מה, כל זה נולד בלילה אחד?".

 

במהלך דבריו הוא התייחס גם לתקרית הקשה בכפר כנא בה נהרגו עשרות אזרחים לבנונים. "אני אומר שלמרות מה שטוענים, לפעמים ישראל כן מתכוונת לפגוע באוכלוסיה אזרחית. זוהי מסורת ה-101 – כפי שהיה בקיביה ובהרבה מקרים אחרים וקורה גם הפעם – עושים כאן רצח עם לשיעים, וזה לגיטימי להתקומם נגד הצעד הזה. לדעתי, אפילו לא התבטאנו מספיק בחריפות על כך".

 

ומה ח"כ בשארה חושב לגבי אחריות חיזבאללה לנעשה בלבנון? "אם אומר שיש להם אחריות – אומר שיש עילה כביכול וזו תהפוך לסיבה למלחמה. ממשלה חדשה נכנסה כאן ללחץ, הסתבכה בעזה ובלבנון, קיבלה החלטות לא נכונות בגיבוי אמריקני, אז שאני אספק לה עילה? תפקידי לומר שזהו פרוייקט פוליטי אמריקני ואם ארה"ב היתה רוצה, היא היתה מספקת את הסולם לרדת מהעץ".

 

לדבריו, "אי אפשר להשלים עם מצב שבו ישראל תמשיך לבחוש כל הזמן בנעשה בדרום לבנון. חיזבאללה צבר כוח ובנה תשתיות כדי שלישראל לא יהיה קל להיכנס אליה ואכן כך קורה. הדבר חיזק אצל הלבנונים את מה שחיזבאללה אומר מזה שנה וחצי – שזוהי אסטרטגיה של הגנה. אגב, הפופולאריות של חיזבאללה היום בעולם הערבי ממשיכה לשבור שיאים. בעיני, ישראל לא תצליח להשיג הישגים צבאיים וגם אם כן – היא לא תוכל לתרגמם כי אין לה פרטנר בלבנון. ישראל רק תמשיך ותסתבך בביצה הלבנונית ולכן עליה לחפש את הסולם הראשון ולרדת מהעץ, במקום לבצע את האג'נדה שלא היתה מלכתחילה בראש של מקבלי ההחלטות כאן. חיזבאללה לא יובס".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
בשארה. "חיזבאללה לא יובס"
צילום: חגי אהרון
צילום: רויטרס
"הפעולות צריכות להיפסק"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הפצצות חיל האוויר בלבנון
צילום: רויטרס
מומלצים