שתף קטע נבחר

פעולת השייטת: כך נסגר החשבון על הירי לחדרה

גורם בכיר בחיל הים סיפר על פעולת השייטת בצור, אשר נועדה לפגוע במשגרי הרקטות אמש: "הלוחמים התקרבו למבנה גדול בן חמש קומות ו-16 דירות ועלו לקומה השנייה. הכוח נכנס בשקט לדירה, בה היו שלושה מחבלים עם רובי קלצ'ניקוב ורימונים". במהלך הפעולה נהרגו בכירי המפקדים של מערך ירי הרקטות האסטרטגי של חיזבאללה

"יש כאן פעילות הירואית המצביעה על אומץ, נועזות, תכנון וביצוע", כך אמר בצהריים (שבת) גורם בכיר בחיל הים בעקבות פעולת השייטת הלילה בעיר צור שבדרום לבנון, אשר נועדה לפגוע בחולייה ששיגרה אמש את הרקטות ארוכות הטווח אל חדרה ואיזור השרון. "מדובר בסגירת מעגל בתוך זמן קצר מאד, עם יכולת מודיעינית להוביל את הכוחות אל המחבלים, תוך ניווט והשתלטות על כוח בשטח עירוני".

 

חדר מלחמה - דיווח נרחב מ-ynet בשתי החזיתות

 

בצה"ל ביקשו להעביר באמצעות הפעולה מסר של הרתעה לפיו ירי ארוך טווח לתוך העורף הישראלי לא יעבור בלי פגיעה ישירה באחראים. העיר צור וסביבתה הפכה לאחרונה לאתר המרכזי לשיגור הרקטות ארוכות הטווח לעבר ישראל בתקופה האחרונה. במהלך הפעולה נהרגו בכירי המפקדים של מערך ירי הרקטות האסטרטגי של חיזבאללה.

 

על השתלשלות האירועים הלילה סיפר הגורם הבכיר: "שייטת 13 יצאה בלילה למבצע נגד מי שאחראי לשיגור נשק אסטרטגי מתוך שטח בנוי ומכלי רכב. מדובר בפעולה נועזת ומורכבת בשטח בנוי עם המון נחישות, אומץ תוך כדי חתירה למגע. הכוחות הגיעו לבניין בתוך שטח עירוני. הם התקרבו למבנה גדול בן חמש קומות ו-16 דירות ועלו לקומה השנייה".

 

"מדובר בשטח לחימה מאד צפוף, בתוך דירה קטנה", המשיך הגורם בתיאור הפעולה. "הכוח נכנס בשקט לדירה, בה היו שלושה מחבלים עם רובי קלצ'ניקוב ורימונים. כאשר נוצר המגע נפגעו שלושה לוחמים מכוחותינו, שנפצעו מקליעים ורסיסים. מדובר במחבלים שקשורים לכל מערך שיגור הטילים האסטרטגיים. קדם לזה תהליך של תנועה שקטה עד למגע עם המחבלים".


השכונה בה פעלה השייטת, כפי שנראתה לאחר הפעולה (צילום: רויטרס) 

 

לדבריו, בשלב היציאה מהמבנה התנהלו קרבות עם מספר חוליות של מחבלים ותוך כדי תנועה הרגו לוחמי השייטת עשרה מהם. לדבריו, מדובר בפעילים מרכזיים של ירי טילים ארוכי טווח. הוא הוסיף כי במהלך כל הכניסה והיציאה סיפק חיל האוויר סיוע ללוחמים. בשעה חמש בבוקר יצאו הכוחות משטח לבנון.

 

במקביל דווח גם על ירי אש נ"מ שנורתה מצד צבא לבנון אל המסוקים, שהשיבו אש ופגעו בטנק של צבא לבנון, בו נמנו נפגעים. בלבנון אומרים כי חייל נהרג וכן אזרח שהיה באזור.


צור, לאחר פעולת השייטת (צילום: רויטרס)

 

עשרה לוחמים נפצעו במהלך הפעולה הלילה, שניים מהם במצב קשה. "הפצועים קיבלו טיפול ראשוני בשטח באזור הבית, לאחר מכן נשאו אותם יתר הלוחמים על ידי אלונקות ואמצעים נוספים, תוך לחימה היקפית ופתיחת הדרך החוצה", מספר הגורם הצבאי. "אחד הלוחמים שנפצע קשה חטף קליע בחלק המרכזי של הגוף כאשר היה בתוך הבית והפצוע השני שנפגע באורח קשה נפצע מחוץ לבית בחלק העליון של הגוף".

 

הגורם ציין כי האיזור בו נערכה הפעילות, בחלקה הצפון-מזרחי של צור, הינו שכונה של מחבלי חיזבאללה הנמצאים במקום תוך ניצול אזרחים תמימים. "היה נכון מאד לשלוח את השייטת למשימה", הדגיש.

 

הפעולה הנוכחית היא ה-17 במספר של יחידות קומנדו של צה"ל בעומק שטח לבנון - על מרביתן לא פורסם בכלי התקשורת. לפני שלושה ימים פשטו לוחמי סיירת מטכ"ל ושלדג על מתקן של חיזבאללה בעיר בעלבק, הרגו עשרה מפעילי הארגון ולקחו בשבי חמישה. אותה פעולה נועדה להביא מידע אודות גורלם של שני החיילים החטופים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הפעולה הלילה בצור
צילום: איי פי
סמל השייטת
מומלצים