שתף קטע נבחר

שיראק: לא מוסרי לוותר על הפסקת אש

נשיא צרפת שנופש עם משפחתו בדרום צרפת כינס היום ישיבת קבינט מצומצמת ומאולתרת בטולון, כדי לדון בקשיים להשיג החלטת או"ם שתביא להפסקת האלימות במזרח התיכון. לדבריו, המשבר במזרח התיכון מאיים על יציבות האזור כולו

נשיא צרפת ז'אק שיראק אמר היום (ד') כי אם העולם יתייאש ויוותר על המאמצים להשגת הסכם הפסקת אש בין ישראל לחיזבאללה, יהיה זה הפתרון "הכי לא מוסרי שאפשר לעשות". שיראק, הנופש בדרום צרפת, כינס היום ישיבת קבינט מאולתרת במקום שהותו בעיר טולון, שבה השתתפו ראש ממשלת צרפת דומיניק דה-וילפן, שר החוץ פיליפ דוסט-בלאזי, ושרת ההגנה מישל אליו-מרי, כדי לדון במשבר במזרח התיכון.

 

במסיבת עיתונאים שקיים שיראק בטולון אחרי ישיבת הקבינט, מתח נשיא צרפת ביקורת עקיפה על ארצות הברית, על כך שהיא מסתייגת מכינונה של הפסקת אש מיידית בלבנון. "הפתרון הכי לא-מוסרי יהיה להשלים עם המצב הקיים ולוותר על האפשרות להשיג הפסקת אש מיידית", אמר שיראק לעיתונאים.


נשיא צרפת והקבינט בישיבה המאולתרת בטולון, היום (צילום: איי.פי)

 

שיראק הוסיף כי המשבר בין ישראל לחיזבאללה מאיים על יציבות האזור כולו. "כל יום מביא עימו זוועות חדשות", אמר שיראק על המצב בלבנון. לדבריו, בפני צרפת עומדות שתי משימות: מתן סיוע לאוכלוסייה האזרחית בלבנון שנפגעה בהפצצות, והנעת המהלכים הדיפלומטיים לסיום המשבר.

 

גם היום התקשו נציגי צרפת וארה"ב באו"ם להגיע להסכמה על נוסח הצעת החלטה חדש, שייקח בחשבון את השגותיהן של לבנון ומדינות ערביות נוספות לנוסח שגיבשו שתי המדינות בשבת. צרפת הציעה נוסח חדש להצעה, הקורא להפסקת אש מיידית ולנסיגת כוחות צה"ל מלבנון - שתי דרישות שהעלו המדינות הערביות.

 

עם זאת, האמריקנים דחו את הנוסח הצרפתי בטענה שבלי כוח רב-לאומי איתן שיתפרס בדרום לבנון מייד עם נסיגת ישראל, יווצר באזור ואקום שייאפשר לחיזבאללה לפעול. עם זאת, במסיבת העיתונאים שקיים נשיא צרפת אמר שיראק כי הוא מאמין שניתן יהיה להתגבר על הפערים בין הצדדים. "אני לא יכול לשער בנפשי שלא נמצא פיתרון", הוסיף הנשיא הצרפתי.

 

בתוך כך, אמר היום ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, כי לא נעשתה שום התקדמות מדינית לסיום הלחימה בלבנון. בדברו עם עיתונאים בביירות לאחר פגישה שקיים עם תת-מזכירת המדינה האמריקנית, דיוויד וולץ', אמר ראש ממשלת לבנון כי הוא אינו מצפה שמועצת הביטחון תעביר הצעת החלטה בנושא בימים הקרובים.

 

הטיוטה שגיבשו בסוף השבוע שעבר נציגי צרפת וארה"ב באו"ם קוראת להפסקה מוחלטת של פעולות האיבה, שמבוססת על הפסקה מיידית של כל תקיפות חיזבאללה ושל המבצעיים הצבאיים של ישראל, ומתירה לישראל לתקוף את חיזבאללה, אם יתקוף הארגון את ישראל. עם זאת, לבנון הודיעה כי הטיוטה אינה מוסכמת עליה, בטענה שאין מדובר בהפסקת אש של ממש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פתרון לא מוסרי. שיראק
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אין התקדמות. סניורה
צילום: איי פי
מומלצים