שתף קטע נבחר

באו"ם: הסכמה על "הפסקת אש" במזרח התיכון

כוחות צה"ל קיבלו "אור הירוק" לכיבוש דרום לבנון, אולם בניו-יורק יתכנסו חברות מועצת הביטחון כדי לאשר פה-אחד את הנוסח המוסכם להפסקת אש. עכשיו רק ישראל ולבנון צריכות להצטרף

רגע האמת במועצת הביטחון: עוד הלילה (יום ו') צפויות להתכנס 15 חברות המועצה, כדי לאשר פה-אחד הפסקת אש במזרח התיכון, בהתאם למתווה שגיבשו וושינגטון ופריז.

 

הערב דנו במסמך שגרירי ארה"ב, צרפת ובריטניה, וגם רוסיה וסין הצטרפו לתומכות. השגריר הרוסי גנז את הצעתו המקבילה, שכללה הפסקת אש מיידית "הומניטארית" ל-72 שעות.    

 

בימים האחרונים

התנהלו מאחורי הקלעים מגעים בין החברות, כשלכל ברור כי כישלון בהגעה לנוסחת פשרה כעת פירושו המיידי הוא מימוש החלטת הקבינט מהשבוע, בדבר הרחבת המבצע הצבאי והגעה עד לליטני - אולי אף צפונה מכך. הערב כבר קיבלו כוחות צה"ל "אור ירוק" לפעולה הרחבה.

 

אחר הצהריים הגיעה מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס למוסדות האו"ם בניו-יורק. דוברה, שון מקורמק, אמר: "יש עוד הרבה עבודה לעשות, אך הגברת רייס מקווה שתהיה הצבעה עוד היום". נראה כי רייס לא הייתה יוצאת לניו-יורק, לולא הניחה שהדיון המכריע מתקרב.   

 

את ישראל ייצג בדיון המכריע השגריר דני גילרמן, לאחר שראש הממשלה אולמרט אסר על שרת החוץ, ציפי לבני, לצאת לניו-יורק ולהשתתף בדיונים. עם זאת, לבני מנהלת מגעים קדחתניים מירושלים, לקראת ההצבעה המכרעת, והערב שוחחה עם רייס. בלשכתה בירושלים מעריכים כי ההחלטה תתקבל לכל המוקדם מחר.

 

בדיונים שהתנהלו כל היום בציר ירושלים-וושינגטון-ניו-יורק התגבשה רשימת התביעות הישראליות: פריסת צבא לבנון בדרום המדינה, פירוק חיזבאללה מנשקו והצבת כוח רב-לאומי בעל יכולת מבצעית בדרום. זאת לצד תביעה לשחרור לאלתר של החיילים החטופים, אהוד גולדווסר ואלדד רגב.

 

בישראל מתנגדים לעובדה שבמתווה המוצע כעת, אין תביעה לפירוק חיזבאללה מנשקו, ובשלב הראשון הוא רק מורחק משטח דרום לבנון. בביירות נשמעו קולות נגד ההסכם המתגבש.  

 


פורסם לראשונה 11/08/2006 17:02

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
השגריר האמריקני בולטון
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
שיחת תיאום: רייס ולבני
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
מחכים לאור הירוק
צילום: רויטרס
מומלצים