שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אור ירוק לצה"ל: להסתער עד לליטני
  ראש הממשלה ושר הביטחון מממשים את החלטת הקבינט ומאשרים לצבא להסתער על דרום לבנון. זאת דווקא בשעה שבניו-יורק מדברים על הפסקת אש קרובה - בעניינה עדכנה קונדוליזה רייס את אולמרט. מוקדם יותר מתחו בכירים במערכת הביטחון ביקורת קשה: "אפשר היה לגמור את זה כבר. קונדוליזה שמונדוליזה, צריך לתת לצבא להתקדם במקביל לנושא המדיני"

  שינוי כיוון - בדקה ה-90: ראש הממשלה ושר הביטחון נותנים הערב (יום ו') "אור ירוק" לצבא להרחיב את הפעולה הצבאית עד לנהר הליטני, בהתאם להחלטת הקבינט בנושא. כך, בפרוס החודש השני למלחמה בצפון, נפתח פרק חדש בקורותיה, וזאת דווקא ברגע קריטי במועצת הביטחון בניו-יורק - שם עומדות חברות המועצה להתכנס ולהכריז על הפסקת אש באזור. על כך עדכנה הערב מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, את ראש הממשלה אולמרט.  

   

  את ההחלטה קיבלו הערב בדיון משותף במעון ראש הממשלה בירושלים אולמרט ופרץ, בהתייעצות טלפונית עם שרת החוץ

   לבני, כאשר הבינו כי לפי שעה, תביעותיה של ישראל - ובמוקדן פירוק חיזבאללה מנשקו - לא יתקבלו בלבנון ובקרב הקהילה הבינלאומית. בשעה 18:20, לאחר שעודכנו הנשיא, השרים, יו"ר הכנסת, יו"ר האופוזיציה ויו"ר ועדת חוץ וביטחון, וכן הממשל האמריקני - הגיעה ההוראה גם לצמרת צה"ל, וממנה לכוחות בשטח.  

   

  גורם מדיני בכיר בירושלים הסביר את הנסיבות שהובילו להחלטה: התביעה של ישראל להשבת החיילים החטופים לא קיבלה מענה מתאים; ישראל גם תובעת שנושא חוות שבעא לא יוגדר כ"החלטה ליישום מיידי", בעוד ההליך הבינלאומי חותר לכך; אי העמדת כוח רב-לאומי על פי סעיף 7 למגילת האו"ם - קרי כוח בעל סמכויות אכיפה מעשיות; אי היענות מלאה לתביעת האמברגו על חיזבאללה; ואי קבלת החלטה על הטלת פיקוח מלא על גבול סוריה-לבנון. "בנסיבות הללו", אמר הגורם המדיני ל-ynet, "לא נותרה לישראל ברירה אלא להגן על תושביה בכוחות עצמה. המהלך הצבאי הופך כורח נדרש".

      

   

  המבצע המתגלגל גם נועד לשמש מנוף לחץ, במקביל למהלכים המדיניים. "ההנחיה לצאת להליך הקרקעי אינה אומרת שאי-אפשר לעצור אותו במקרה ותיפול הכרעה מדינית, שתהיה מקובלת על ישראל", הבהירו גורמים מדיניים. "נכון לעכשיו, זו ההנחיה שהועברה לצה"ל: אנו הולכים להרחבת המהלך הקרקעי". 


   

  בכירים בצה"ל אמרו כי גם לקראת הפסקת אש, עדיף לה לישראל להימצא בנקודה טובה יותר מבחינה צבאית, ולהגיע למו"מ מעמדת כוח. במערכת הביטחון נמתחה היום ביקורת קשה על ראש הממשלה ושרת החוץ, שמנעו לכאורה בשבועיים האחרונים פעולה נרחבת של צה"ל בלבנון, ובכך מנעו למעשה אפשרות להכות בארגון חיזבאללה, ואף להורסו.

   

  "חיזבאללה נמצא במצב קשה מאוד", אמרו הבכירים. "צריך לתת מכה חזקה, ואין שום בעיה לגמור את כל הסיפור הזה. אפשר היה לגמור את זה כבר, אם היינו מתחילים בפעילות אינטנסיבית כבר לפני שבועיים".

   

  הגורמים הוסיפו כי "אנשים בארץ מבולבלים עכשיו בגלל הגמגום של השבוע האחרון שיצא מהממשלה. אם היינו יוצאים למבצע, לא

  היה לנו שום בלבול. אחרי כפר כנא, היינו צריכים לייצב את המצב ולצאת לפעילות. חיזבאללה נמצא לפני התמוטטות. צריך להכות בהם חזק. אך ראש הממשלה העדיף להמתין, וכך גם שרת החוץ, שמזמזה את הזמן עם קונדוליזה רייס. אסור לעצור צבא שנמצא בדהירה. אולמרט ולבני מזמזו את הפעולה. קונדוליזה שמונדוליזה, צריך לתת לצבא להתקדם במקביל לנושא המדיני". 

   

  בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, רוני סופר ואטילה שומפלבי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  מנועים קדימה
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  אור ירוק: אולמרט
  צילום: רויטרס
  צילום: דודי ועקנין
  מזמזה את הזמן". לבני
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים