שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פסטיבל מחול ביוהנסבורג ביטל השתתפותה של להקה ישראלית
  הכוריאוגרפית נעה דר בתגובה: "זה לא מפתיע, הקהילה המוסלמית בדרום אפריקה גדולה מאוד. הכעס והשנאה כלפי יהודים עצומים והמלחמה בלבנון נראית שם אחרת. זה מכעיס ומצד שני, חרם תרבותי הוא אמצעי לגיטימי"

  אחרי שורה הולכת וגדלה של ביטולי מופעי במה מישראל, הקרנות סרטים ישראליים בפלטפורמות תרבותיות שונות וקריאה פלסטינית לחרם כולל של יוצרים ישראלים, וזאת בעקבות המלחמה בלבנון ובשטחים, מצטרפת גם דרום אפריקה למחרימים. פסטיבל מחול בינלאומי ביוהנסבורג, דרום אפריקה, ביטל את השתתפותה של להקת מחול נעה דר בשל מעורבותה של ישראל במלחמה בלבנון. במכתב לקוני שהתקבל במשרדי הלהקה בתל אביב נכתב: "הפסטיבל ביטל ללא תנאי את השתתפותכם באירוע בשל המלחמה הישראלית".

   

  להקת המחול הישראלית אמורה היתה להציג בפסטיבל את המופע "עננים ומרק", יצירתה של נעה דר שעלתה בבכורה בפסטיבל "הרמת מסך" האחרון. דר מאוכזבת אך אינה מופתעת: "דרום אפריקה נשלטת על ידי שחורים והקהילה המוסלמית שם גדולה מאוד. הכעס והשנאה כלפי יהודים עצומים והמלחמה בלבנון נראית שם אחרת. זה מכעיס כי כביכול מה לאמנות ולפוליטיקה, אבל מצד שני, אי אפשר להפריד בין הדברים – התרבות והאמנות מושפעים מהחיים".

   

  דר מאמינה כי חרם תרבותי הוא אמצעי לגיטימי ואומרת: "מעבר לאכזבה ולכעס, יש בי הבנה מסוימת לאקט שהפסטיבל נקט. זה כלי לגיטימי להשפעה. ברגע

  שאנחנו מופיעים בחו"ל אנחנו קודם כל להקה ישראלית והדרך היחידה שיש למנהלי פסטיבלים אמנותיים להביע את התנגדותם למדיניות הישראלית, היא באמצעים העומדים לרשותם. עם כל חוסר הנעימות של להיות בצד המוחרם, אנחנו חייבים לקחת אחריות. אנחנו, האמנים, חלק בלתי נפרד מהמדינה הזו ולכן חלק מהמדיניות שלה אם אנחנו אוהבים את זה או מתנגדים לזה. לקחת אחריות זה לעשות כל מה שאנחנו יכולים בכדי לשנות את המדיניות. אמנות זו פוליטיקה ופוליטיקה זה חיים. אין שום הפרדה".

   

  דר, שרק לפני שבועות ספורים החלה לפעול בסטודיו חדש בבית הסופר ע"ש שאול טשרניחובסקי בתל אביב, עובדת בימים אלה על יצירה חדשה ומודה שימי מלחמה הם ימים קשים ליצירה. "המצב הזה משתק. העבודה מתקדמת, אבל נורא קשה להתרכז בתקופה שכזו. יש לרקדנים חברים בלבנון, אחת הרקדניות קיבלה הודעה שבן כיתה שלה נהרג. בתחילת המלחמה זה הרגיש רחוק, אבל ככל שעברו הימים זה התקרב וכבש עוד ועוד חלקים. יש קושי אדיר ליצור אמנות במקום הזה גם בימים רגילים וכעת הלחצים וההדים של המלחמה חודרים כל הזמן לסטודיו. היכולת שלנו להשפיע היא באמת קטנה ומוגבלת אבל אנחנו חייבים לנסות. אי אפשר להאשים כל הזמן את הצד השני. אנחנו עסוקים כל הזמן בפצועים שלנו, בהרוגים שלנו, בכאבים שלנו ולא מתבוננים על התמונה הרחבה, מסרבים לראות את הצד השני".

   

  יצירתה של נעה דר, "עננים ומרק" תציג בפעם האחרונה בישראל במסגרת פסטיבל "מחול לוהט" במוצ"ש הבאה, 26 באוגוסט, במרכז סוזן דלל בתל אביב.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פסטיבל מחול ביוהנסבורג ביטל השתתפותה של להקה ישראלית"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7 לילות
  מומלצים