שתף קטע נבחר

ברוורמן נגד הקיצוץ: "יש רזרבות של מיליארדים"

למרות החלטת סיעת העבודה לתמוך בקיצוץ הרוחבי בתקציב לטובת מימון המלחמה, ממשיכים חברי הכנסת שלה בוועדת הכספים להתנגד. ברוורמן: "יש עודפים של מיליארדי שקלים, הקיצוץ לא הכרחי". ח"כ חרמש: "מול העודפים ישנו חוב בגודל של התקציב כולו". ההצבעה נדחתה

ועדת הכספים שהתכנסה היום (יום ה') בכנסת אמנם לא הצביעה על הקיצוץ הרוחבי בתקציב, כפי שמשרד האוצר דורש למימון המלחמה, אך למרות זאת הייתה זו ישיבה סוערת במיוחד. ההצבעה נדחתה על מנת לאפשר לחברי הכנסת של העבודה החברים בוועדה, אבישי ברוורמן, שלי יחימוביץ' ואורית נוקד, להיפגש עם שר האוצר, אברהם הירשזון ולקבל הבהרות לגבי הקיצוץ הנדרש.

 

ח"כ ברוורמן אמר כבר אמש בישיבת סיעת העבודה כי הוא לא מאמין לנתונים שמציג האוצר ומעוניין לבדוק אותם בעצמו על מנת לראות האם ישנן רזרבות בהן ניתן להשתמש למטרות חברתיות או שמא הקיצוץ שדורש האוצר אכן מחויב המציאות. בישיבה היום אמר ברוורמן כי התנגדותו לקיצוץ בעינה עומדת משום שבדק את התקציב והגיע למסקנה כי ישנם עוד מיליארדי שקלים רבים בהם ניתן להשתמש.

 

"אם אכן הנתונים ששר האוצר שם בפנינו נכונים, אז אני אומר לכם שיש עודפים רבים - של מיליארדים ולכן לא מקובל עליי מה שנאמר כאן על כך שצריך לשמור על מסגרת התקציב של נתניהו (ומתוקף כך לבצע קיצוץ רוחבי - מ.ח).

 

"היתה פה מלחמה ועכשיו צריך לראות כיצד דואגים לכל מי שנפגע ממנה. יש עודפים גדולים. מה יקרה למדינת ישראל אם במקום אחוז אחד בגידול ההוצאות יהיו שני אחוזים? הגירעון התקציבי עדיין יהיה נמוך – נמוך מצרפת, מגרמניה ובטוח מזה שבארצות הברית", קרא ברוורמן בישיבה.   

 

הוא הוסיף כי אין סיבה לא להשתמש בעודפים התקציביים הקיימים: ""שמישהו אחד יסביר לי מה הסיבה לא להשתמש בעודפים האלו? אומרים לנו שהשווקים יענישו אותנו, אבל אנחנו מדינה במלחמה וגם אם האחוז יעלה לשניים לא יקרה כלום, אלא אם כן מישהו יעשה ספין. אני מבקש משר האוצר שלא יסתכל על המשחקים הפוליטיים ושבשם כל החלשים יקבל את עמדתנו למען המדינה".


חרמש. "הרזרבות עומדות מול החוב" (צילום: ניב קלדרון)

 

אחד מנציגי קדימה בדיון, ח"כ שי חרמש, השיב לברוורמן וטען כי השימוש בעודפים אינו כה פשוט: "עלות המלחמה היא בסדר גודל של עשרות מיליארדי שקלים, הקיצוץ הנדרש כרגע הוא רק ההתחלה. העיכוב בביצוע הזרמת הכספים גורם נזק רב לרשויות המקומיות בצפון ומונע ממערכת הביטחון לשקם את עצמה.

 

"מול העודפים עליהם מדבר ברוורמן עומד חוב ענק בהיקף של גודל כל תקציב המדינה לשנת 2006. לו היו משק בית או חברה עסקית נמצאים במציאות של מדינת ישראל, הם היו בוחרים לעשות שימוש בעודפים לכאורה לצורך פירעון החובות".

 

חרמש סבור כי מדובר חברי הכנסת של העבודה עושים : "הניסיון לערער את המנהיגות של פרץ גרר את וועדת הכספים למערבולת כבר הפעם השלישית".

 

ברכה: "מי שתמך במלחמה צריך לשלם"

חבר הכנסת חיים אורון ממרצ מתח ביקורת על כך שחברי הכנסת של העבודה בוועדה מביעים התנגדות לקיצוץ תקציב בעוד שסיעתם החליטה אמש ברוב גדול לתמוך בו. "זה לא ייתכן שהסיעה שלכם החליטה לתמוך בקיצוץ ואתם אומרים להיפך. זו כנסת, או שהסיעות מצביעות או שלא".   

 

לחלק מחברי הכנסת הייתה ביקורת על דחיית ההצבעה. ח"כ סטס מיסז`ניקוב מישראל ביתנו אמר כי "זהו זילות וועדת הכספים. אני מכבד את שלושת חברי הכנסת של מפלגת העבודה, אבל עם כל הכבוד להם אנחנו לא עובדים אצל עמיר פרץ. פרץ יוביל אותכם להתרסקות טוטאלית ואתם צריכים להיפטר ממנו".

 

חבר הכנסת מוחמד ברכה (חד"ש) ניצל את ההזדמנות כדי להזכיר שוב את התנגדותו למלחמה ואמר כי מי שתמך בה צריך לשלם: "כל אלו כאן שתמכו במלחמה, תודיעו אתם על קיצוץ בשכר שלכם. ותבקשו גם מהאמריקנים שתמכו במלחמה שיממנו אותה. צריך להציל את הצפון - לא היה צריך מלכתחילה להיכנס למלחמה הזו ולפגוע בכל השכבות החלשות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
ברוורמן. יש רזרבות
צילום: ניב קלדרון
צילום: גיל יוחנן
ברכה. שארה"ב תשלם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים