שתף קטע נבחר

"נכון לעכשיו אין כל מגעים בנושא החטופים"

מקורות מדיניים בכירים בירושלים לא התרשמו מדבריו של חסן נסראללה בנוגע להתקדמות בנושא שחרור החטופים: "אנחנו לא מדברים עם חיזבאללה". האחראי לשחרור החטופים בלשכת ראש הממשלה וסגן ראש השב"כ לשעבר, עופר דקל, מתחיל בימים אלו לפעול בנושא

בירושלים לא התרגשו הערב (א') מנאומו של חסן נסראללה והבהירו ל-ynet שמזכ"ל החיזבאללה, לאור התבטאויותיו, נתון ככל הנראה בלחץ פנימי רב.

 

נסראללה דיבר במסגרת ראיון שהעניק לרשת הטלוויזיה הלבנונית NTV  על מגעים המתנהלים בנוגע לשחרור שני החיילים החטופים - אהוד גולדווסר ואלדד רגב. בירושלים טענו בתגובה כי אין שחר לדברים. "איננו מדברים עם חיזבאללה. ישראל והקהילה הבינלאומית עומדות מול ממשלת לבנון וחלק משינוי ההתנהלות מול מדינה זו. ממשלת לבנון היא האחראית לגורל החטופים, בשלב זה אין מגעים שכאלה", מסרו מקורות מדיניים בכירים.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שוחח הערב עם מזכ"ל האו"ם קופי אנאן ואמר לו כי נושא שחרור החטופים חשוב מאוד לישראל. כמו כן הבהיר ראש הממשלה גם בפני אנאן את העובדה שישראל רואה בלבנון כנושאת באחריות לגורלם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב. אי שחרור החטופים, אמר, הוא אי קיום החלטת מועצת הביטחון 1701 של האו"ם שהיא ההסכם להפסקת האש.

 

אנאן, מצידו, הודיע לאולמרט כי פריסת הכוח הבינלאומי בלבנון תתחיל בתוך שבוע. "פניתי למדינות נוספות על מנת שיצטרפו לכוח", הוסיף.

 

ובחזרה לנושא החטופים. במהלך היממה האחרונה פרסם גם עיתון "אל-אהראם" המצרי ידיעות על פיהן מתגבש הסכם לשחרור החטופים. כאמור, בשלב זה בירושלים דוחים פרסומים אלה. עם זאת, שרת החוץ ציפי לבני, השוהה בגרמניה, ניהלה בשבוע שעבר וגם השבוע שיחות עם גורמים אירופים כדי לקדם אפשרות לשחרר את שלושת החיילים החטופים, כולל גלעד שליט.

 

לבני, אשר ביקרה בשבוע שעבר בפריז וברומא ונפגשה עם מנהיגים במדינות אלה ועם שר החוץ הבלגי, ממשיכה גם הערב במסעה. היא צפויה להיפגש עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל ועם שר החוץ הגרמני, וולטר שטיינמאייר ולהעלות את נושא שחרור החטופים גם בפניהם. יצוין שבעבר היה לגרמניה חלק חשוב "ביצירת" עסקת שחרור השבויים ואת החזרת אל"מ במיל' אלחנן טננבוים ושלושת גופות החיילים.

 

ביום שלישי תערוך שרת החוץ גיחה קצרה לדנמרק, שם תיפגש עם ראש הממשלה ועם שר החוץ. הנושא המרכזי המוגדר במסעה האירופי הנמשך של לבני הינו יישום החלטה 1701 להפסקת האש של האו"ם וכינון הכוח הרב לאומי של יוניפי"ל. עם זאת, גם לאור הלחץ הגובר בישראל לשחרור החטופים, עולה נושא זה בכל אחת מהשיחות שמנהלים לבני, ראש הממשלה אולמרט, שר הביטחון עמיר פרץ והמשנה לראש הממשלה שמעון פרס, עם מנהיגים בעולם.

 

כאמור, בשלב זה, אין בירושלים בשורות חדשות בנוגע לשחרור החטופים. יתירה מזאת, נכון לעכשיו לבד מהצהרות של חיזבאללה והחמאס, לא התקבל בירושלים מידע קונקרטי על בריאותם ומקום הימצאם של שלושת החיילים. ההערכה של גורמי הביטחון והגורמים המדיניים בישראל היא שהשלושה בחיים.

 

בימים אלה יחל בעבודתו האחראי לשחרור החטופים בלשכת ראש הממשלה וסגן ראש השב"כ לשעבר, עופר דקל. דקל מרכז את כל המידע שנצבר במהלך השבועות מאז נחטפו השלושה כדי להכין תיק אשר יסייע בשחרורם. בשלב זה אין בירושלים מוכנים לדבר על האפשרות של ניהול משא ומתן ו"תשלום" ושחרור מחבלים או עצירים בתמורה להחזרת החטופים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אהוד אולמרט. הבהיר לאנאן את נושא החטופים
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
נסראללה. יש אמת בדבריו?
צילום: איי פי
מומלצים