שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אספירין עשוי למנוע את הגדלת הפרוסטטה

  מגיל 50 סובלים הגברים מתהליך בו בלוטת הערמונית הולכת וגדלה וגורמת להפרעות במתן שתן. מחקר חדש מגלה כי נטילה יומיומית של אספירין עשויה לעכב את הגדלת הערמונית

  אין כמעט גבר מעיל גיל 50 שבלוטת הערמונית שלו אינה מוגדלת, וגורמת לתסמינים מטרידים הקשורים במתן שתן. מחקר חדש אמריקאי מצא כי נטילת נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAIDS) דוגמת וולטרן ואספירין מעכבים את הגדלת הערמונית ואף מונעים אותה כליל.

   

  ערמונית מוגדלת (BPH) גורמת לירידה באיכות החיים בשל הפרעות במתן השתן. אצל כרבע מהם לפחות גורמת הערמונית המוגדלת לתסמינים מטרידים, כמו השתנה תכופה (בעיקר בלילה), האטה של זרימת השתן וטפטוף שתן בשל התרוקנות לא מלאה של השלפוחית.

   

  עדיין לא ברור מדוע מתרחשת הגדלת בלוטת הערמונית (פרוסטטה), אולם אחת ההשערות היא כי המדובר בתהליך דלקתי. השערה זו, הובילה את החוקרים לבדוק האם תרופות נוגדות דלקת אכן משפיעות על הגדלת הערמונית.

   

  המחקר החדש עליו מדווח כתב העת האמריקאי לאפידמיולוגיה בגליונו האחרון, מבוסס על ממצאים מהמרכז הרפואי מאיו קליניק בארה"ב. החוקרים בדקו 2,447 גברים בגילאי 40 עד 79 במשך 12 שנים.

   

  בתחילת המחקר, שליש מהגברים דיווחו על נטילת נוגדי דלקת מידי יום. 80 אחוז מהם דיווחו על נטילת אספירין מידי יום. בתוך כך, בדקו החוקרים את בלוטת הערמונית של הנבדקים אחת לשנתיים.

   

  החוקרים מצאו כי הסיכון לפתח הגדלת הערמונית הייתה נמוכה ב-50 אחוז בקרב המשתמשים בתרופות NSAIDS בהשוואה לאלה שלא השתמשו בהם.

   

  גם שיעור התסמינים הנובעים מהגדלת הערמונית ובהם קושי במתן שתן, היה נמוך ב-35 אחוז בקרב נוטלי התרופות. "אנו ממליצים לכל הגברים הבריאים ליטול אספירין" כתבו החוקרים, "ולאלה שכבר נוטלים אספירין, הרי שהם זוכים בהגנה כפולה, הן מפני מחלות לב וכלי דם, והן מפני הגדלת הערמונית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרוסטטה מוגדלת. הפרעות שתן
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים