שתף קטע נבחר

אסון קריסת הגג: עיריית ב"ש הורשעה בגרימת מוות

באסון שאירע לפני 8 שנים נהרגו הנערים שלומי טולדו וליאור קבלו. מפסק הדין עולה כי עיריית באר שבע לא מינתה ממונה מיומן על הבטיחות כנדרש בתקנות, לא הכינה תוכנית בטיחות ולא קבעה אמצעי זהירות לבית הספר. בנוסף הורשע מי ששימש מתאם מבני הציבור בעירייה

עיריית באר שבע אחראית לגרימת מותם ברשלנות של שני נערים באסון שאירע לפני שמונה שנים בבית ספר בעיר. כך קבע היום (ה') בית משפט המחוזי בבאר שבע שדן בערעור המדינה על החלטת בית בית משפט השלום באשקלון לזכות תשעה נאשמים מתוך 12, בפרשת אסון קריסת גג אולם הספורט בבית הספר התיכון מקיף ו' בבאר-שבע בו נמחצו למוות שלומי טולדו וליאור קבלו ז"ל, בני 14.

   

מפסק הדין עולה כי עיריית באר שבע לא מינתה ממונה מיומן על הבטיחות כנדרש בתקנות, לא הכינה תוכנית בטיחות ולא קבעה אמצעי זהירות לבית הספר, זאת לאחר שתיכננה והוציאה לפועל עבודות בנייה ללא היתר. כמו כן נכתב שהעירייה לא פעלה לבדיקת הגג ויציבותו, לא דיווחה לגורמים המשתמשים באולם הספורט, להנהלת בית הספר ולאגודת ספורט שהשתמשה באולם על מהות העבודה ומועדה וכן לא מנעה כניסה לאולם בעת ביצוע העבודות.

  

הכרעת הדין התקבלה בעקבות ערעור שהגישה המדינה כנגד זיכויים של עיריית באר שבע, מהנדס העיר, סגן המהנדס, מתאם מבני ציבור ושתי חברות שפעלו במקום לאחר שבית משפט השלום באשקלון זיכה אותם.

 

בנוסף לעיריית באר שבע הורשע גם דוד יעקובי, ששימש כמתאם מבני ציבור בעירייה, בגרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות, מכיוון שלא בדק את התוכניות ולא ביצע בקרה על תכנון העבודות בבית הספר. עוד נכתב בפסק הדין שיעקובי לא הגיש את תוכניות הבנייה למחלקת רישוי ופיקוח בעירייה ולא קיבל היתר בנייה.

 

 

לגבי יתר המשיבים בערעור, לא הגיעו השופטים להסכמה ולכן ערעור המדינה בעניינם נדחה. השופטת רחל ברקאי ציינה בפסק הדין כי "גם כאשר מחליטה רשות מקומית להוציא עבודה תכנונית לבניית מבנה ציבורי או לשיפוצו לגורם מקצועי חיצוני, עדיין חייב להיות גורם פנימי מקצועי בתוך הרשות המחויב בפיקוח".

 

כעת יועבר התיק בחזרה לבית משפט השלום באשקלון על מנת לקבוע את גזר דינם של עיריית באר שבע ויעקובי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
שלומי טולדו ז"ל
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: חיים הורנשטיין
ליאור קבלו ז"ל
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים