שתף קטע נבחר

שביתת הרעב הסתיימה עם המרק של שטרית

השר מאיר שטרית הביא מרק טוב למאהל המחאה של אנשי התנועה לאיכות השלטון וביקש מהם להפסיק את שביתת הרעב. השובתים החליטו לשוב לאכול, אך הודיעו שהמחאה תימשך מול בתיהם של אולמרט, פרץ ואליהו וינוגרד

לאחר 18 ימים סיימו בצהריים (ה') אנשי התנועה לאיכות השלטון את שביתת הרעב, בה פתחו כחלק ממאבקם להקמת ועדת חקירה ממלכתית לכשלי מלחמת לבנון. תחת זאת הודיעו בתנועה כי למרות זאת יש בכוונתם להחריף את המחאה ולהעבירה אל מול בתיהם של ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון עמיר פרץ והשופט אליהו וינוגרד (ראש ועדת הבדיקה).

 

מי שיכול בין היתר לקחת לעצמו קרדיט על הפסקת השביתה הוא השר מאיר שטרית, שביקר הבוקר במאהל השובתים והביא להם מרק, מעשה ידי אשתו. אחרים שתרמו לכך הם הרב מרדכי אליהו שביקר במאהל, ורופאים שהעניקו את חוות דעתם נגד השביתה. יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא, אמר ל-ynet כי "שטרית הביע את עמדתו העקרונית שהוא תומך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית וכי הוא חושב שזהו המכשיר הראוי לטיפול במשבר". 

 

השר שטרית ביקר באוהל התנועה לפני כניסתו לטקס הפרישה של נשיא בית המשפט העליון היוצא, אהרן ברק. עו"ד שרגא אמר כי "חבל ששרים אחרים לא הולכים אחרי שטרית ולא מגיעים לאוהל המחאה" ושטרית הוסיף בחיוך: "אשתי עשתה להם את המרק באהבה רבה".

 

לאחר שהודיע על סיום שביתת הרעב אמר שרגא: "לפני כשלושים יום פשטנו את המדים והחלטנו לעלות לירושלים ולהקים אוהל מחאה בכדי לחייב את ממשלת ישראל לחקור את האירועים הקשים שהתרחשו גם בעורף וגם בחזית. לצערי הרב גם לאחר פתיחת שביתת הרעב לפני 19 ימים, ראינו את הממשלה ממאנת להקים את הדבר האחד והיחיד, אותו מנגנון, אותו כלי שאמור להחזיר לתושבי המדינה הזאת את בטחונם ואמונם במערכת הממשלתית והמדינתית ובצבא. נכנסנו לסדרה נוספת של 'ועדות מטעם' שקרסו אחת לאחת, במיוחד לאור העובדה שהאנשים שמונו בהם היו בעלי ניגודי עניינים".


שובתי הרעב והמרק. המאבק נמשך בדרכים אחרות (צילום: גיל יוחנן)

 

סגן אלוף במילואים, יחיאל גילה: "בימים האחרונים עברו באוהל המחאה שלנו רבים משרי הממשלה מכל המפלגות, כולל הבכירים שבהם. למדנו מהם שרבים תומכים בדרישה שלנו להקמת ועדת חקירה ממלכתית אבל משום מה רבים מהם גם פוחדים להצביע בישיבת הממשלה נגד אולמרט. זוהי ממשלת שפנים ולא ממשלת ישראל".

 

רב סרן ד"ר מיכאל גינצבורג, רופא חטיבת 'חוד החנית', פירט את מצבם הבריאותי של שובתי הרעב נכון להיום ואמר. "בעקבות שביתת הרעב ואחרי 19 ימים עם מים ומלחים בלבד, החלטנו להפסיק את שביתת הרעב כדי שלא ייגרם נזק בלתי הפיך לבריאותנו. הדאגה שלי נובעת גם מהפחד שיתגלו אצלנו סימני חולשה וכך לא נוכל להמשיך למחות ולהגיע לתוצאות".

 

אנשי התנועה לאיכות השלטון הציגו במסיבת העיתונאים שקיימו היום במאהל המחאה את האוטובוס המיוחד שהכינו לקראת נדודיהם במסגרת המשך המאבק, ובו בין היתר מותקנות מיטות. אנשי התנועה הכריזו כי לא יפסיקו את המאבק עד שיזכו להיפגש עם האנשים איתם הם דורשים לדבר. "זמנה של המדינה הולך ואוזל", סיכם אלוף משנה במילואים אמנון נחמיאס, אחד השובתים. "34 ימים עברו מאז סיום המלחמה ועדיין אין שום הסדר סביר של הפקת לקחים או תיקון הליקויים".


פורסם לראשונה 14/09/2006 13:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שטרית ושרגא. הגיעו להסכמה?
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
מופז באוהל המחאה. הביע תמיכה
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
המרק נעשה באהבה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים