שתף קטע נבחר

מזוז: לפתוח בחקירה פלילית נגד ח"כ אברהם

לפני שנתיים נסעה חברת הכנסת יחד עם ח"כ אלי אפללו לחו"ל במימון חברת אגרקסקו. מבקר המדינה קבע כי הסבר החברה, לפיו מדובר בנסיעה מקצועית שנועדה לסייע לחקלאים, אינו מספק וכעת נפתחה חקירה הכוללת גם את מנכ"ל אגרקסקו

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הורה לאחרונה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד חברת הכנסת רוחמה אברהם ומנכ"ל החברה לייצור חקלאי אגרקסקו. החקירה הוטלה על היחידה הארצית לחקירות הונאה, שאישרה את הפרטים וכבר החלה בעבודתה.

 

ח"כ אברהם והמנכ"ל ייחקרו בעקבות נסיעתה של אברהם יחד עם חבר הכנסת אלי אפללו לפני שנתיים לחו"ל - לעשרה ימים בארצות הברית ויום אחד באירופה - במימון החברה. במשרד היועץ העדיפו שלא לחשוף את דבר החקירה אשר רק היום נודע עליה.

 

בחודשים אוגוסט-ספטמבר 2004 מימנה אגרקסקו, לפי החלטת המנכ"ל, נסיעה לחו"ל לח"כים אברהם ואפללו, זאת בניגוד לקביעת ועדת האתיקה שנה לפני כן כי הדבר אסור. לאחר שמשרד מבקר המדינה פנה למנכ"ל אגרקסקו בדרישה להסביר את פשר הנסיעה, ענה המנכ"ל תירוש כי מימון הנסיעה נועד כדי לסייע לחקלאים בנושא העסקת עובדים זרים, וכן לחשוף את הח"כים גם לשווקים החקלאיים של ישראל בארה"ב.

 

תשובת המנכ"ל לא סיפקה כלל את משרד המבקר, שקרא לתירוש להסיק מסקנות אישיות. "לא ניתן הסבר מניח את הדעת מה הקשר בין נושא עובדים זרים לנסיעה לחו"ל, וכן אם מטרת הנסיעה היתה הכרות עם אגרקסקו ושווקיה לא ניתן הסבר ראוי מדוע רוב זמן השהות בחו"ל - 10 ימים - היו בארה"ב ואילו באירופה, שהיא מרכז הייצוא של אגרקסקו, השהות היתה יחסית מצומצמת - יום אחד בלבד", נכתב על ידי משרד המבקר.

 

המבקר קבע עוד שהמנכ"ל אמור היה להיות ער לרגישות הציבורית במימון הנסיעה, בייחוד ששנה קודם לכן יצאה משלחת של ח"כים לביקור דומה באירופה, אך במימון הכנסת. עוד תמה המבקר מדוע בחר המנכ"ל לנסיעה שני ח"כים מאותה מפלגה - (אז הליכוד). בנוגע לחלקם של הח"כים עצמם בפרשה נכתב בדו"ח כי ל"פי חוק מבקר המדינה, הח"כים אינם עומדים לביקורת מבקר המדינה".

 

חברת הכנסת אברהם אמרה היום ל-ynet: "לצערי אני למדה על החלטת היועץ המשפטי בדבר חקירה פלילית דרך התקשורת

 אבל אני מברכת כל בדיקה עליה יורה. אני משוכנעת שלא נפל שום רבב פלילי בהתנהגותי ובכוונתי לשתף פעולה באופן מלא על מנת שהעובדות תתבהרנה. אני מצפה שהבדיקה תהיה תכליתית ומהירה ככל הניתן".

 

אגב, מעניין לציין כי אברהם עצמה קראה לאחרונה לנשיא המדינה, משה קצב, להשעות עצמו מתפקידו בעקבות החקירה המתנהלת נגדו. "הנשיא, ככל אדם, זכאי להוכיח את חפותו. מאידך יש לשמור על כבוד מוסד הנשיאות. בתקופה הנוכחית עולות טענות לא קלות ביחס לנשיא ועליו לצאת לחופשה", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
רוחמה אברהם
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלכס קולומויסקי
אלי אפללו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים