שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "תנועה מגונה" זכה בפרס הסרט בפסטיבל חיפה

  סרטו של צחי גראד זכה בפרס הראשון בסכום 120 אלף שקל בתחרות הישראלית בפסטיבל חיפה. בקטגוריה התיעודית זכה דניאל סיון על "המלחמה של גיורי"

  אחרי שבוע של חגיגה קולנועית ננעל הערב (שבת) בחיפה פסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-22 בטקס חגיגי בו הוענקו פרסים בקטגוריות התחרותיות השונות. את פרס הסרט הישראלי הטוב מטעם הפסטיבל בסכום 120 אלף שקל העניק חבר השופטים לסרט "תנועה מגונה" של הבמאי צחי גראד. את הסרט הפיקו במשותף איז'ו שני, ד"ר דוד כהן, צחי גראד והשחקן גל זייד.

   

  חבר השופטים בתחרות הישראלית בראשותו של הבמאי דני ורטה (נוקיו) כלל השנה את מנהל תכנית tout le cinema du monde בפסטיבל קאן סרז' סובז'ינסקי, מנהלת פסטיבל הקולנוע היהודי בברלין ניקולה גלינר, התסריטאית והמפיקה שרית קדם וצלם הקולנוע רם שוויקי.

   

  בנימוקיהם למתן הפרס כתבו השופטים: "צחי גראד יצר סרט מתח חברתי, פוליטי סוחף, המצליח לרתק את הצופים למסך עד סופו האפוקליפטי כשהוא נאמן לכללי הז'אנר ומתבסס על רעיון מצוין. גל זייד, קרן מור ואשר צרפתי מפגינים משחק רב גוני ועוצמה דרמטית. המצלמה הדינמית, העריכה הקצבית ופס הקול המותח משמשים את גראד בכדי להציב בנינו בכישרון רב מראה מבהילה של ישראליות כוחנית הממתינה לנו כבר מעבר לפינה".

   

  סרטו של גראד מלווה שבוע בחייו של גבר צעיר (גל זייד), נשוי עם ילד, שנתקל בטעות בתקרית כביש מוטרפת בפושע שמסבך את חייו. מיום השואה ועד ליום העצמאות הופכים חייו של הגיבור לסיוט שהוא מנסה לפתור.

   

  פרס "סטלה ארטואה" לתגלית הפסטיבל בקולנוע הישראלי בסכום 30 אלף שקל הוענק לסרט הביכורים "חופשת קיץ" של הבמאי דוד וולך. בנימוקי הבחירה, שהתקבלה פה אחד, כתבו השופטים: "הפרס מוענק על עבודת בימוי מרשימה. הסרט מצטיין בשפה קולנועית נדירה ומאופקת, המינימליזם, התמצות והדיוק הרב מאפיינים את כל מרכיביו: בימוי השחקנים, עבודת המצלמה, העריכה המהודקת ופסקול מרגש. כולם יחד מצטרפים ליצירה שלמה ופיוטית". סרטו של דוד וולך מספר על טרגדיה הפוקדת משפחה חרדית ונכנס אל עולמו הפנימי של המאמין מול שתיקתו של האל. הסרט זכה במקביל גם בפרס ג'ק ניילור לצילום בסכום 18 אלף שקל שהוענק לצלם בועז יעקב.

   

  בתחרות הסרטים התיעודית שפטו השנה העיתונאי ומבקר הקולנוע האמריקני דויד דארסי, ד"ר יעל מונק ובימאית סרטי התעודה עדה אושפיז. חבר השופטים העניק את פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בסכום 40 אלף שקל לסרטו של הבמאי דניאל סיון "המלחמה של גיורי" בהפקת אריק ברנשטיין ויריב מרדכי מוזר. סרטו של סיון עוקב אחרי משפחה שחיה את תל אביב של מטה, על החובות, הפשעים הקלים ומאבק מתמיד לקיום. מענק פיתוח של הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה לסרט תיעודי, חיפאי או גלילי בסכום 20 אלף שקל הוענק לסרט "ערוס אלג'ליל" בבימוי באסל טאנוס ובהפקת איתן חריס

  סרטו של טאנוס זכה גם בשירותי עריכה בסכום 10,000 שקל מטעם אולפני תל אביב. "ערוס אלג'ליל" מספר את סיפורה של פאטמה חווארי, שהפכה לנכה בשנת 1948 בעקבות הפצצה אווירית על הכפר בו חיה. לפני כעשר שנים דפק על דלתה הטייס שצלל במטוסו על הכפר ובא לבקש את סליחתה. "הסרט מעביר את העדויות של העדים וקרבנות ההפצצה הטראגית על הכפר באופן מדויק ונוגע לחלב", כתבו השופטים, "הסרט בוחן את ההפצצה ותוצאותיה הקשות ובעיקר את הפצעים שלא הגלידו עד היום. זהו סרט חשוב מבחינה היסטורית ופוליטית".

   

  פרס "עוגן הזהב" לשנת 2006 הוענק הערב לסרטו של הבמאי הצרפתי ברונו דומו, "פלנדרס". את הפרס העניק לסרט חבר השופטים בראשותו של הבמאי ומבקר הקולנוע ניסים דיין. שופטים נוספים בועדת הפרס היו פרופסור מיכל פרידמן, השחקן מכרם חורי, הבמאי סרגיי סטנוחובסקי ממקדוניה ומנהלת פסטיבל דלהי לשעבר, מאלטי סאהי. חבר השופטים מצא לנכון להעניק ציון לשבח לסרטו של הבמאי הקרואטי דז'אן סוראק, "שני שחקנים מן הספסל" בזכות הסיפור המקורי, אלגוריה פוליטית חריפה, מצחיקה וטראגית, על אנשים שהולכו שולל על ידי המערכת.

   

  פרס fipresci, המוענק מטעם תא מבקרי הקולנוע הבינלאומי לבמאי חדש, הוענק לסרט "מסע חורף" בבימויו של הנס סטיינביכלר. פרס דרמת הטלוויזיה ע"ש שרון עמרני בסכום 25 אלף שקל הוענק ל"מרחק נגיעה" בבימויו של רוני ניניו ובהפקת צפריר קוחנובסקי ומירי עזרא. חבר השופטים ציין לשבח את סרטה של לנה טוראל, בוגרת המדרשה בבית ברל על השגיה בדרמה "נגטיב".

   

  פרס לבימוי סרט קצר ע"ש אלי גלפנד בסכום 7500 שקל הוענק ל"קו תפר" בבימויו של אמרי מטלון. ציון לשבח בתחרות זו העונק לסרט "מנגינה בשתי שפות" של לירון צוקרמן. פרס לבימוי סרט אנימציה ע"ש אלי גלפנד בסכום 7500 שקל הוענק לסרט "אלוהים לצידנו" בבימוי מיכל פפר ואורי קרנות. פרס קרן תרבות חיפה לסרט בגמר הפקה שמקום התרחשותו העיר חיפה הוענק לסרט "מרגיש את הרוח" בבימויו של גלעד רשף.  

   

  עוד כתבות מפסטיבל חיפה:

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים