שתף קטע נבחר

"רוח רבין מרחפת בבית הכנסת שלנו"

קבוצת תושבים דתיים ברחובות מתפללים בקביעות בבית כנסת הקרוי על שם יצחק רבין, במטרה לאזכר את הרצח שאותו ביצע חובש כיפה. "זו התשובה שלנו לרצח שביצע אדם שקורא לעצמו דתי, וזה המקום שבו אפשר לומר אמירה מפורשת נגד המעשה", הם אומרים. אבל בציבור הדתי הרחב רואים בהם תופעה שולית וביזארית: "למה להזכיר דווקא את רצח רבין, ולא רצח של כל אדם, נשים שנרצחות על ידי בעליהן או תאונות דרכים?"

בית כנסת על שם יצחק רבין . עבור קבוצת תושבים ברחובות לא מדובר בצירוף בלתי אפשרי. בנוף ההנצחה לראש הממשלה לשעבר הם תופעה ייחודית. 11 שנים לאחר הרצח, הם מנסים לגשר על פני התהום המעמיקה בין דתיים לחילונים, ולא פחות מכך - בינם לבין דתיים אחרים. מאז שחובש כיפה כמוהם ירה שלוש יריות בגבו של ראש הממשלה - הבושה לא נותנת להם מנוח. חמש פעמים בשנה הם מתפללים לזכר רבין, וגם הערב (ה') יתמלא בית הכנסת האורתודוקסי מפה לפה בתפילה מיוחדת לרגל יום הזיכרון הממלכתי.

 

בינתיים הם רק חלוץ ההולך לפני המחנה הדתי, שחלקים נרחבים ממנו לא ממש התפנו עד היום לחשבון נפש אמיתי. חלק הסתפקו בהכחשת חלקם בהסתה, אחרים שללו את הקשר בינה לבין המעשה המתועב, מעטים היכו על חטא, אבל איש מהם לא ניסה לחבר בין הרצח לפעילות דתית יומיומית, כפי שמתרחש בבית כנסת זה. "זו התשובה שלנו לרצח שביצע אדם שקורא לעצמו דתי, וזה המקום שבו אפשר לומר אמירה מפורשת נגד המעשה", הם אומרים.

 

את הבאים למקום מקדמים שני שלטים הנושאים את שמו של רבין. כיתוב צנוע בתוך בית הכנסת מלמד שמשפחת רבין אף תרמה לעילוי נשמתו של מי שבימי חייו לא ממש פקד באדיקות את בתי הכנסת.

 

לא מפריעה לכם העובדה שרבין היה חילוני?

 

"מי קובע מה זה דתי ומה זה חילוני? מה שבטוח, זה שבחייו הוא הציל כמה וכמה יהודים, וזה מה שחשוב", אומר מקים בית הכנסת, גדי גבריהו.

 

בבית הכנסת בו הספיקו לרקוד יחדיו בהכנסת ספר תורה יוסי שריד, חנן פורת וחיים רמון, לא תמצאו רק מתפללים מהשמאל, הם מעידים, אלא מכל קצווי הקשת הפוליטית. יש גם כאלה שחצו את הקווים. "לפני הרצח הפגנתי נגד רבין ונגד תהליך אוסלו. הרצח גרם לי לשינוי כיוון רציני. חשתי בושה, הרגשתי שהכל לא היה שווה את זה", מספר יו"ר בית הכנסת, יוסי אלרן.

 

הסקר האחרון לפיו אחד מכל שלושה ישראלים תומך במתן חנינה ליגאל עמיר, כשבקרב הציבור הדתי ימני המצב חמור עוד יותר, מעורר את זעמם. "לא למדו את הלקח", הם מאשימים. "אם התפילה שלנו תחלחל, בן העוולה לא ישתחרר", אומר גבריהו.

 

בסביבתם הקרובה לא כולם מביטים בעין יפה על הכנסת רבין לקודש הקודשים. תחילה, לאחר ההקמה ב-97', לגלגו עליהם שלא ישיגו "מניין לרבין", בהמשך השחיתו מודעות לציון התפילה ביום השנה לרצח. "עד היום יש חלקים בעיר שבהם המודעות שלנו מוסרות מיד", אומר גבריהו.

 

"בכלל לא בטוח שעמיר רצח אותו"

בינתיים, בשכונה החרדית המצויה במרחק שני רחובות משם, מתאבלים על אחד מבני הקהילה שהלך לעולמו. עשרות חרדים מתקהלים ליד בית הכנסת פא"י (פועלי אגודת ישראל). אזכור בית הכנסת ע"ש רבין בפניהם זוכה לתגובה הצוננת ש"תמיד טוב שיש עוד בית כנסת".

 

אבל יש ביניהם כאלה שמבטלים את הצורך להזכיר כלל את רצח רבין. "למה להזכיר דווקא את רצח רבין, ולא רצח של כל אדם, נשים שנרצחות על ידי

בעליהן או את תאונות הדרכים? גם זה רצח", קובע הרב מרדכי קיקוס. גם תיאוריות הקונספירציה למיניהן מוצאות להן אחיזה בשכונה. "היו שם כל מיני דברים מוזרים, בכלל לא בטוח שהוא רצח אותו", ממתיק לנו סוד אחד מהם.

 

שעת ערבית כבר מתקרבת, ובבית הכנסת על שם רבין מתחילים להתקבץ כמה גברים לשיעור תורה.

 

אתם עוסקים גם במורשת כלשהי של רבין או רק ברצח?

 

גבריהו: "אנחנו לא עוסקים במורשת רבין, כאן זה לא מוזיאון הפלמ"ח, אבל רוח רבין מרחפת פה. צריך רק להודות שאם רבין לא היה נרצח על ידי אדם חובש כיפה, ספק גדול אם היינו מקימים בית כנסת על שמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק רבין ז"ל
צילום: מאיר פרטוש
צילום: יהונתן צור
גדי גבריהו, המייסד
צילום: יהונתן צור
צילום: יהונתן צור
אלרן. חשתי בושה
צילום: יהונתן צור
צילום: יהונתן צור
הרב קיקוס. למה דווקא הרצח הזה?
צילום: יהונתן צור
מומלצים