שתף קטע נבחר

הפרקליטות חוזרת בה: היו האזנות בפרשת רמון

כשהשר חיים רמון טען כי במהלך חקירת התלונה נגדו הפעילו האזנות סתר נגד המעורבים בפרשה, ענתה לו התובעת במשפט כי לא נערכו כלל האזנות כאלה. אך היום חזרה בה פרקליטת מחוז תל אביב והודתה: למשך יממה בוצעו האזנות לשלושה מעורבים בפרשה: החיילת המתלוננת, המפקדת שלה וראש הלשכה של ראש הממשלה

האם הפרקליטות מנסה להסתיר חומרי חקירה בפרשת רמון? לאחר שאנשי הפרקליטות הכחישו כי ביצעו האזנות סתר למעורבים בפרשת התלונה נגד השר חיים רמון, הודתה היום (ה') פרקליטת מחוז תל אביב, רות דוד, כי למשך יום אחד אכן בוצעו האזנות שכאלה.

 

הדברים עומדים בניגוד גמור לדברים שכתבה התובעת במשפט, אריאלה סגל אנטלר, שהכחישה כי בוצעו האזנות. עורך דינו של רמון, דן שינמן, פנה אליה בשאלה האם נערכו האזנות סתר שכאלה, והיא השיבה לו: "בהמשך לפנייתך אלינו, הרינו להודיעך כי במסגרת החקירה לא בוצעו האזנות סתר".  

 

בשיחה עם כתבי משפט אמרה פרקליטת מחוז תל אביב כי ההאזנות בוצעו לשלושה אנשים, באישור שופט: לשולה זקן, מנהלת לשכת ראש הממשלה, למתלוננת ולמפקדת של המתלוננת. זקן נמנית עם עדי התביעה נגד רמון.

 

לדברי דוד בתחילת החקירה, כאשר עדיין לא היה ידוע באיזה שר מדובר בכלל. דוד אמרה, כי ההאזנות אושרו לאחר שעלה חשד ממכתב שכתבה המתלוננת למפקדת שלה. לדבריה, בפרקליטות לא חשבו כי מדובר בחומר חקירה. בתשובה לתמיהה שהועלתה, לפיה מדובר בניסיון להסתיר חומרי חקירה, הודתה דוד כי בוצעו האזנות סתר בעבר, ואמרה כי טעתה כשעשתה זאת. לדבריה, ההכחשה נבעה מכך שההאזנה לא העלתה דבר.  

 

מקורבים לרמון מסרו היום כי כבר ב-31 באוקטובר התקיימה פגישה בין סנגוריו של רמון לפרקליטת המחוז והתובעת. באותה פגישה, לדברי מקורבים, הודו דוד וסגל אנטלר בכך שהיו האזנות. מקורבי רמון טוענים, כי נאמר להם שהסיבה להאזנות הייתה חשד ששולה זקן מנסה להשפיע על המתלוננת שלא להגיש את תלונתה. באותה פגישה, כך נמסר, סגל אנטלר סיפרה שיש בידיה חלקי משפטים שהוצאו על ידי המשטרה, והודיעה כי התמלול המלא יבוצע בדחיפות.

 

עורכי דינו של רמון ביקשו גם את הצווים שניתנו לביצוע ההאזנות על ידי בית המשפט. אך רק היום הועבר לידיהם החומר, ללא הצווים לעורכי דינו של רמון. הם טוענים שמדובר בחומר רלוונטי מאוד לחקירה, אשר לא היה בידיהם במהלך עדותה של ה' במשפט, ולכן לא יכלו לחקור אותה בנוגע אליו.

 

מוקדם יותר היום פנה רמון לבית משפט השלום בתל-אביב, בבקשה להיענות לעתירה שהגישו אמצעי התקשורת לפרסום הפרוטוקולים מעדותה של המתלוננת במשפטו, מבלי לפרסם את שמה. 

 

רמון הצהיר כי הוא מסכים שעדותה תפורסם עוד בטרם תשמע עדותו בבית המשפט, וזאת "כדי לחשוף בפני הציבור את הפער הגדול בין מה שפורסם בתקשורת ויוחס לו, לבין מה שהמתלוננת מייחסת לו בעדותה". בדבריו מתכוון רמון לפרסומים שונים מהם עלה כי לכאורה התנפל על המתלוננת, השכיב אותה בכוח על שולחן ונישק אותה.

 

ממשרד המשפטים נמסר הערב בתגובה לפרסומים כי "לא בוצעו האזנות סתר, בתיק החקירה נגד חיים רמון, בחשד למעשה מגונה, וכך גם הוסבר לסנגוריו בתגובה לפניותיהם". על פי משרד המשפטים, "האזנות הסתר, שבהן עוסקים הפרסומים, בוצעו במסגרת תיק חקירה אחר (שלא נגד חיים רמון), ועניינו חשדות להפעלת לחצים ושיבוש חקירה בידי אחרים בקשר עם החקירה נגד רמון, חשדות שהופרכו בחקירה".

 

עוד נמסר כי, "לאחר מסירת חומרי החקירה לבאי כוחו של רמון, ובעקבות שאלות שעלו מצידם, הפנתה הפרקליטות את תשומת לבם של הסניגורים לדבר קיומו של חומר אשר לא נמסר להם, וזאת על מנת שיחליטו האם לפנות לבית המשפט ולבקש את החומר. לטעמנו החומרים אינם בעלי משקל או השפעה בתיק המתנהל נגד חיים רמון, הוחלט בפרקליטות להעביר את האזנות הסתר האמורות לעיונם של הסניגורים".

 

בהכנת הידיעה השתתף אבירם זינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
רמון. היו האזנות
צילום: ניב קלדרון
צילום: ניב קלדרון
המתלוננת. האזנות למשך יממה
צילום: ניב קלדרון
צילום: אלכס קולומויסקי
שולה זקן. תחת האזנה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ג'רמי פלדמן
רות דוד. הודתה שהכחישה
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים