שתף קטע נבחר

מח"ט גבעתי: "עשינו בבית חנון כבשלנו"

אלוף משנה יואל סטריק מסכם בסיפוק את הפעילות במהלך השבוע האחרון אך מדגיש: "המבצע אינו נותן פתרון לכל מה שמתרחש ברצועה". הוא מודה כי לא קל לראות את המצב בו נתונה האוכלוסיה המקומית אולם באותה נשימה אומר: "אין לי שום בעיה עם אמות המוסר שלנו"

המבצע בבית חנון השיג את יעדיו - כך ניתן להסיק מדבריו של אלוף משנה יואל סטריק, מפקד חטיבת גבעתי, אשר כוחותיו פעלו במהלך השבוע האחרון בבית חנון במסגרת מבצע "ענני סתיו". היום (ג'), לאחר יציאת הכוחות מהאזור, אמר סטריק: "הוכחנו במהלך המבצע כי אנו מסוגלים לפעול בכל שטח. עשינו בבית חנון כבשלנו, הסתובבנו ברחובות וסרקנו כמעט כל בית. המחבלים עשו לא מעט טעויות כאשר הוציאו החוצה חוליות שיגור קסאמים ואיפשרו לנו לפגוע בהן בצורה חסרת תקדים".

 

המבצע בבית חנון נועד לאתר מבוקשים ואמצעי לחימה במטרה להקטין את יכולות ארגוני ההתנגדות לשגר רקטות קסאם אל עבר הנגב המערבי, אולם כבר מתחילתו הבהירו בצה"ל כי לא כל התוצאות בשטח ייראו בטווח המיידי.

 

גם אל"מ סטריק מחזיק בדעה דומה: "המבצע אינו נותן פתרון לכל מה שמתרחש ברצועת עזה, אבל בהחלט יש לו אפקטים חשובים. לא מדובר רק בפגיעה במחבלים, אלא גם במעצרם של רבים אחרים, מה שעשוי לתת מידע חדש על תשיות הטרור. לא נכון יהיה לחבר את זה להיקף שיגורי הקסאמים. המטרה הייתה לפעול בתוך העיירה, באזורים שנחשבים לגרעין הכי קשה, ועובדה שהגענו למצב שהסתובבנו שם מבלי שיירו לעברנו".

 

אל"מ סטריק מספר כי מעבר לפגיעה בעשרות מחבלים נחשפו במרחב בו פעל צה"ל גם חמישה מבנים - מעין "מעבדות" בהן הוכנו אמצעי לחימה רבים דוגמת טילי אר.פי.ג'י וחומר נפץ רב. על מצבו של האוייב כפי שהשתקף במהלך המבצע הוא אומר: "ניתן לזהות ניצנים של התארגנות בקרב החמאס. הם יותר מתואמים, יש חלוקת תפקידים מוגדרת, שימוש באמצעי קשר".


כוחות צה"ל, רגע לפני היציאה מבית חנון (צילום: רויטרס)

 

בכל הקשור לאוכלוסיה הפלסטינית והשבר בו היא נתונה כעת, הודה אל"מ סטריק כי המצב ההומניטרי ברצועה קשה ביותר: "המצב עגום ומזכיר את התמונות המוכרות ממחנות הפליטים. לא פשוט לראות את האופן בו מנסים לנהל שם חיים. היה ברור לנו שמבצע מעין זה יגרור אותנו לפעילות בתוך האזורים המאוכלסים ונצטרך לנקוט במשנה זהירות כלפי האזרחים, להבדיל מהמחבלים. אני יכול לומר שאני גאה בתוצאות ביחס להיקף החיילים שפעלו שם. שישה אזרחים בלבד נפגעו - לי אין שום בעיה עם אמות המוסר שלנו".

 

במהלך המבצע נפגש אל"מ סטריק באופן אישי עם מנהל בית החולים בבית חנון. "שאלתי אותו איזה ציוד חסר לו ומיד פעלנו על מנת להשלים עבורו את החסר", סיפר היום. "לא נכנסו למקומות קדושים או לבתי חולים, המחבלים הם אלו שעשו זאת, לרבות הכנסת אמצעי לחימה למקומות הללו".

 

"הפלסטינים הבינו את היכולת של צה"ל להיכנס לכל אזור ברצועה ולפעול בו בצורה יסודית", מסכם אל"מ סטריק. במבט לעתיד הוא אומר כי למרות המכה שספגה בית חנון, כהגדרתו, לא מן הנמנע שארגוני הטרור ינסו בעתיד לשקם את התשתיות שנפגעו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
אל"מ סטריק. מכתיר את המבצע כהצלחה
צילום: אמיר כהן
צילום: רויטרס
ההרס בבית חנון
צילום: רויטרס
מומלצים