שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

רצועת עזה: "זהו טבח כפר כנא של פלסטין"

"זהו הארוע הקשה ביותר בו חזיתי מעודי. ראינו חלקי גופות מפוזרים, ראשים, רגליים וידיים קטועות ברחוב", כך סיפר עד ראייה בבית חנון. רוב ההרוגים נפגעו במיטותיהם. אם שאיבדה ארבעה מילדיה: "אני מקווה שאללה יפצה אותנו". כלי התקשורת המקומיים כינו את הארוע, בו נהרגו 18 מתושבי העיירה, "כנא של פלסטין". הרמטכ"ל מינה את האלוף מאיר כליפי לעמוד בראש צוות בדיקה

"הוצאנו גופות פצועים, כולם ילדים ונשים, פנים מרוטשות, גופות בלי ראש ובלי ידיים"' כך תיאר הבוקר (יום ד') חאלד אבו סעדה, נהג אמבולנס פלסטיני, את שראו עיניו במהלך הסיוע לפצועים בבית חנון. "כנא של פלסטין", כינו כלי התקשורת המקומיים את הארוע הטראגי.

 

 

בתקיפת צה"ל בעיירה נהרגו 18 פלסטינים, לאחר שהצבא ירה טילים לעבר העיירה. בארוע נפגעו בין השאר שבעה בתים ברחוב חמד, בהם התגוררו בני משפחת עתאמנה. ליד אחד הבתים עמדה אחת הנשים שסיפרה שאיבדה ארבעה מילדיה: מוהנד, מהדי, ערפאת וסעד. "אני גאה להיות האמא של השאהידים, זה כבוד גדול ואנו מתפללים שאללה יפצה אותנו", אמרה האם השכולה.   

 

 

נהג האמבולנס שהגיע למקום, היה גם הראשון שטיפל בבני משפחת רלייה, שנהרגו לפני מספר חודשים על חוף הים בעזה. הוא סיפר כי כל האנשים בבית חנון "עסקו רק בדבר אחד, להעביר הרוגים ופצועים. כל זה בין שלוליות הדם, הרבה דם, וחלקי גופות. ליד חלק מההרוגים היו תיקים של ילדים שהתכוננו ללכת לבית הספר וסנדוויצ'ים ארוזים".  

 

אחד השכנים סיפר כי אחד הבתים שהופגזו חרב לגמרי. מספר תושבים זועמים תקפו צוותים רפואיים שהגיעו למקום, בטענה שאיחרו. שניים מאנשי הצוות הרפואי נפצעו בארוע. 

 

עדי ראייה דיווחו כי מרבית ההרוגים מצאו את מותם בעודם במיטותיהם. עאטף חאמד, תושב המקום בן 22 סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס: "זהו הארוע הקשה ביותר בו חזיתי מעודי. ראינו חלקי גופות מפוזרים, ראשים, רגליים וידיים קטועות ברחוב".

 

עוד דווח ברויטרס, כי רחובות העיירה התמלאו בזעקות ילדים ובקריאות לעזרה. אחד התושבים חיפש את בנו וקרא: "איפה הילד שלי"? לשכניו לא עמד הכוח לבשר לו כי הבן כבר אינו בין החיים.


אחרי ההפגזה (צילום: רויטרס)

 

רק אתמול התעוררו תושבי בית חנון עם תקוה קלושה לבוקר חדש, והחלו לאמוד את נזקי פעולת צה"ל בעיירה. במהלך המבצע הצבאי, "ענני סתיו", נהרגו יותר מ-63 פלסטינים, רובם אזרחים, וזאת בנוסף למאות פצועים. בבית חנון העריכו את נזקי הפעולה במיליון דולר לפחות.

 

אחמד אל מדהון, תושב העיירה, סיפר ל-ynet: "עוד לא הספקנו להתאושש, אנו מתרוצצים מסוכת אבלים אחת לשנייה בגלל הפעולה שרק הסתיימה אתמול וכבר אנחנו נאלצים להתמודד עם טבח חדש. מראות קשים מאוד, ילדים הרוגים, ילדים פצועים עם פנים קרועות. לא להאמין למה שיצא מפה". מראות קשים ביותר היו בבית החולים כמאל עדואן שבעיירה, שם הידפקו הורים על חדרי המתים. אמהות זועקות ונשים שניחמו זו את זו נראו בין אלו שרצו עם בניהם הפצועים על הידיים.

 

בתקשורת הערבית והפלסטינית מסקרים בהרחבה את הארוע, שפי העיתונאים הפלסטינים מוגדר "כנא של פלסטין", בהשוואה לתקיפת צה"ל בכפר כנא בלבנון, במהלך המלחמה האחרונה. עשרות מתושבי הכפר נהרגו בארוע.

 

"צריך לבחון את מה שקרה הבוקר עד תום" 

ומה אומרים במערכת הביטחון? הרמטכ"ל מינה לפני הצהריים את האלוף מאיר כליפי, סגן מפקד זרוע היבשה בצה"ל, לעמוד בראש צוות מומחים לבדיקת האירוע הבוקר בבית חנון. הרמטכ"ל הינחה את האלוף כליפי לתת קדימות מירבית לנושא ולהציג בפניו את הממצאים בהקדם האפשרי. כליפי חקר גם את הפגיעה במשפחת ראלייה בחודש יוני האחרון.

 

תת-אלוף (מיל') דני כסיף, לשעבר קצין תותחנים ראשי, אמר הבוקר ל-ynet כי "אם אכן הפגז פגע 500 מטר מהמקום אליו כוון - אזי ייתכן שמדובר טעות. יש לבדוק האם נקודת ציון הירי לא הייתה מדויקת עד לסטייה של הקנה". לדברי כסיף, "ישנה אפשרות כי פגז ארטילרי יגרום להיקף נפגעים גבוה, אבל צריך לבחון את מה שקרה הבוקר עד תום על מנת להסיק מסקנות".

 

גורם צבאי בכיר אומר עם זאת כי "צריך לזכור את המציאות שבה אנו חיים, כאשר אירגוני הטרור לא בוחלים באמצעים ומשגרים רקטות קסאמים לעבר ישראל, גם מתוך אזורים מיושבים ומתוך בתים. אין לנו עניין לפגוע באוכלוסיה אזרחית, אנו מנסים לנקוט מדיניות זהירה ביותר ומצליחים בכך. מי שמסכן את האוכלוסיה האזרחית הם אירגוני הטרור".

 

מכל מקום, בצה"ל החלו בתחקיר מקיף של האירוע. גורמי צבא אמרו ל-ynet כי מתחקיר ראשוני עולה כי סוללת תותחנים של צה"ל ירתה 12 פגזים לעבר נקודה שממנה שוגרו אתמול הקסאמים לעבר אשקלון, וכן לעבר נקודה נוספת סמוכה שממנה על פי מידע שהיה בידי צה"ל התכוונו המחבלים לשגר קסאמים בשעות הבוקר. על פי גורמים צבאיים המרחק מנקודות אלה למבנה הקרוב ביותר שבו שהו האזרחים שנפגעו הוא כ-500 מטר ולפי שעה לא ידוע כי פגז ארטילרי הוא זה שפגע במבנה וגרם לפגיעה באזרחים הפלסטינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
כולם עסוקים בפינוי פצועים
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
רחובות בית חנון
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
זעקות שבר בכל מקום
צילום: רויטרס
מומלצים