שתף קטע נבחר

אולמרט נגד האו"ם: מטיפי מוסר ומגלגלי עיניים

ראש הממשלה מביע ביטחון מלא בצה"ל ורואה בחומרה את ההצבעה באו"ם בעניין הצוות לחקירת הטרגדיה בבית חנון: "צריך לגנות את מי שיורה במטרה לפגוע באזרחים". לתושבי שדרות הוא מבטיח "לעשות הכל" כדי לחזקם. פרץ תקף את עמיתיו לממשלה בעקבות התבטאויותיהם בנושא הקסאמים: "התלהמות השרים יוצרת תחושה שלא נעשה די בנוגע לקסאמים"

כל העולם נגדנו - ואנחנו נגד העולם: אחרי ההצבעה באו"ם בעניין חקירת האירועים בבית חנון, שגבו את חייהם של 20 תושבים פלסטינים, משיב ראש הממשלה מלחמה משלו. "צריך לגנות את מי שיורה במטרה לפגוע באזרחים לאורך תקופה ארוכה, ורק מגלגלי עיניים ומטיפי מוסר רואים לנכון לגנות אותנו", כך אהוד אולמרט, בישיבת הממשלה השבועית בירושלים.

 

בפתח הישיבה אמר אולמרט כי הוא רואה בחומרה את החלטת האו"ם, שהתקבלה בעצרת הכללית בעקבות וטו אמריקני במועצת הביטחון - וכבר מעוררת משבר גלוי בין ירושלים לפריז. "הממשלה כולה מביעה אמון מלא בכוחות הביטחון ובצה"ל", הבהיר ראש הממשלה.  

 

רק שש אצבעות הורמו עם ישראל בעצרת האו"ם: של נציגי ארצות-הברית, אוסטרליה, מיקרונזיה, פאלאו, נאורו ואיי מרשל. ושם, כידוע, אין וטו. שרת החוץ לבני הסבירה כי החלטת מליאת העצרת היא "הוצאת קיטור" בעקבות הווטו הראשוני במועצה. "לפני שבוע סיכלנו החלטה שרצו להעביר במועצת הביטחון. היה ברור שהמחיר יהיה הוצאת קיטור בעצרת האו"ם. זה כמובן לא נעים ולא צודק", אמרה לבני בממשלה.

 

אבל לא רק הדיון באו"ם מטריד הבוקר (יום א') את השרים. בפתחו של שבוע חדשנורה עוד מטח קסאמים לעבר שדרות ויישובי עוטף עזה, והביא לפציעתם של שלושה תושבים - אחד מהם באורח בינוני עד קשה. "נעסוק היום בחיזוק התושבים, נעשה כל מה שצריך כדי לסייע, במיוחד לאחר החלטת האו"ם בסוף השבוע האחרון", הבטיח אולמרט.

 

הממשלה

גם שומעת סקירות מפי ראש השב"כ והרמטכ"ל בעניין עזה. השר גדעון עזרא אמר בכניסה לישיבת הממשלה שכל מי שקורא ל"חומת מגן" ברצועה, שוגה. "אי אפשר ליישם את מודל ג'נין בעזה בשל צפיפות האוכלוסין. אני תומך ביוזמה של הפסקת אש של שני הצדדים".

 

לדברי השר זאב בוים, אי-אפשר להיכנס ולצאת מעזה מתי שרוצים. "היינו שם רק לפני שבוע. עם זאת, הממשלה צריכה לעשות הכל כדי שתושבי שדרות יוכלו לחיות בשלום. אנחנו צריכים לעצור את האוטוסטרדה של העברת הנשק מ'פילדלפי', כדי שעזה לא תהפוך ללבנון. הפתרונות שניתנו עד כה לסוגיה זו, לא נתנו עדיין את המענה".

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, תקף בישיבה את עמיתיו השרים בתגובה לדברי שרים שטענו כי ישראל אינה עושה די נגד ירי הקסאם. "התלהמות שרי הממשלה יוצרת תחושה מוטעית שלא עושים את כל הנדרש כדי למנוע את ירי הקסאמים", אמר.

 

הוא הוסיף כי "הנחיתי לנקוט בפעולות רחבות יותר בעזה. הפעולות לא יהיו תגובה, אלא יוזמה. אין פעולה או תוכנית שהוצגה בפני לצמצום ירי הקסאם ולא אושרה".  

 

השרה לבני, ששמעה ביקורת גם מפי עמיתיה לשולחן הממשלה על היעדר הגנה לתושבי הדרום, אמרה: "אם יש לכם תוכניות מבצעיות לטיפול בירי הקסאמים לעזה - תביאו אותן לממשלה. אסור שיווצר רושם מוטעה, כאילו יש תוכניות כאלה והממשלה אינה מאשרות אותן".


פורסם לראשונה 19/11/2006 10:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
פרץ. "השרים מתלהמים"
צילום: ניב קלדרון
צילום: ניב קלדרון
אם יש תוכניות - תביאו: לבני
צילום: ניב קלדרון
במועצת הביטחון הוטל וטו
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הטרגדיה בבית חנון
צילום: רויטרס
מומלצים