שתף קטע נבחר

ח"כ רן כהן מגיש: הצעת "חוק גאידמק"

חבר הכנסת ממרצ מודאג מכך שמיליונרים דוגמת ארקאדי גאידמק, יחליטו להתמודד לכנסת וינצלו את תרומותיהם לחברה לשם קניית קולות. ההצעה: תרומות נדבן שיהפוך למועמד ייחשבו כהוצאה לקמפיין שלו

המיליונר ארקאדי גאידמק אולי לא ייכנס לכנסת בקרוב, אך הוא משמש השראה לנבחרי הציבור שכן עובדים במקום. ח"כ רן כהן (מרצ) יניח על שולחן בית הנבחרים את הצעת "חוק גאידמק", שתיקרא באופן רשמי "איסור שימוש בנדבנות לצורכי בחירות". לפי ההצעה, אם מועמד לכנסת יתרום מעל מיליון שקלים בשנה בארבע השנים שקדמו לבחירות, ולא משנה לאיזו מטרה, ייחשב הסכום כאילו הוציא אותו למטרות קמפיין הבחירות שלו.

 

כהן מסביר מדוע אין להסתפק בפיקוח על תרומות שמקבלים מפלגות ומועמדים לכנסת, אלא להחיל גם פיקוח הפוך. "עם התרחבות הפערים החברתיים אנו עדים לתופעה מדאיגה שבה תרומות של עשירים מופלגים, דוגמת גאידמק מחליפות תקציבים ציבוריים ומממנות מטרות שעל המדינה לספק. התופעה הופכת לסכנה אמיתית לדמוקרטיה כשאותם עשירי-על חפצים להתמודד לכנסת".

 

יש לציין כי האיש שהיווה השראה לחקיקת החוק, ארקאדי גאידמק, עלה לכותרות כאשר הקים את "עיר האוהלים" בניצנים בימי מלחמת לבנון השנייה, ולאחרונה כאשר שיגר את תושבי שדרות מוכת הקסאמים לנופש באילת. בשבוע האחרון הוא אף הצהיר בפה מלא כי הוא מאמין שהשפעתו בקרב עם ישראל יכולה להביא לניצחונו בבחירות, אם יחפוץ בכך. "שוב ושוב גיליתי מנהיגות, אם אחליט להתמודד אקבל 40 מנדטים".

 

מה שנראה כיום כתרומה מבורכת של מיליונר מכיסו הפרטי לחברה עלול, לטענת כהן, לקנות את דרכו לכנסת ואף לראשות הממשלה. "כשהנדבן הופך למועמד פוליטי תרומותיו כבר אינן פילנטרופיות גרידא ויש להבטיח שהן אינן משמשות לקניית קולות ולרכישת לב הציבור למטרות פוליטיות".

 

חוקי הבחירות בישראל מסדירים את גובה התרומות וההוצאות המותרות למפלגות ומועמדים לכנסת. מדובר על התרומות שמפלגות או מועמדים מקבלים מארגונים או מאנשים פרטיים, לצורך הוצאותיהם על קמפיין הבחירות.

 

כעת מציע כהן לקבוע בחוק שאם מועמד לכנסת תרם מכיסו או מכספים שקיבל יותר ממיליון שקלים בשנה בארבע השנים שקדמו למערכת הבחירות, ייחשב כאילו הוציא את כל הסכום לצורכי מערכת הבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יועד כהן
ארקאדי גאידמק
צילום: יועד כהן
צילום: אמיר כהן
ח"כ רן כהן
צילום: אמיר כהן
מומלצים