שתף קטע נבחר

משפט רמון: "מי שמצחקקת לא מסכימה לנשיקה"

בשלב הסיכומים במשפטו של השר לשעבר חיים רמון, טענה התובעת כי סיפורה של המתלוננת הוא "הגיוני, קוהרנטי ומתחזק לאור עדותם של כמה מהאנשים שהגיעו להעיד במשפט". פרקליטו של רמון טען כי המתלוננת לא התנגדה לנשיקה. "אני לא אומר שהיא זנותית", הוסיף - וציין כי היא "פלרטטנית", "מניפולטיבית" ו"מקרינה מיניות"

"עיני כל עם ישראל נשואות לעבר בית המשפט. גם כאשר בוחרת המתלוננת לצחקק עם מישהו, אין בכך כדי להפקיע את זכותה על מה שייעשה בגופה". כך אמרה היום (ג') התובעת במשפטו של השר לשעבר חיים רמון, בתחילת שלב הסיכומים.

 

התובעת, אריאלה אנטלר-סגל, פתחה ואמרה כי לטענת הפרקליטות יש להאמין לגרסת המתלוננת שגירסתה לא רק שלא נסתרה, אלא התחזקה. לדבריה, הסיפור של המתלוננת הוא "הגיוני, קוהרנטי ומתחזק לאור עדותם של כמה מהאנשים שהגיעו להעיד במשפט".

 

פרקליטו של רמון, עו"ד דן שינמן, אמר בשלב הסיכומים כי התנהגותה הפלרטטנית של המתלוננת כלפי רמון אופיינית לה כלפי גברים מבוגרים בעלי מעמד, וכי מדובר בדפוס התנהגות. הוא הוסיף ואמר כי המתלוננת עשתה "טיזינג" לרמון וכי כאשר הוא נשק לה היא לא התנגדה, אלא רק כאשר הרגישה את לשונו. לפיכך, טען שינמן, לרמון לא הייתה כל כוונה פלילית - "היא נתנה לו בסיס לחשוב שהנשיקה רצויה ולכן מבחינתו הסובייקטיבית נישק אותה בהסכמה ואין פה עבירה פלילית מאחר שלא הייתה לו כוונה פלילית".

 

שינמן הוסיף כי גם למתלוננת יש אחריות על מעשיה. "אני לא אומר שיש בה משהו זנותי, אבל בהתנהגותה הפלרטטנית היא עשתה מעשה די קיצוני". לדבריו, "אמנם לא צריך לתת לרמון תעודת כבוד, אך בוודאי שלא צריך להרוס לו את החיים והוא לא צריך לשלם בהרשעה פלילית. למתלוננת קסם אישי רב, אך יש בה גם מניפולטיביות שאותה היא עושה בהמון חן, והיא מקרינה מיניות גם אם היא לא רוצה".

  

לעומת זאת, במסגרת סיכומי התביעה נטען כי לא יכול היה להיות לרמון שום בסיס לנאשם לחשוב שהיא היתה מעוניינת בנשיקה, גם אם התנהלה ביניהם שיחה של שתי דקות, ולא משנה מה תוכנה: "הנאשם הוא זר למתלוננת והעובדה שהם מקשקשים שתי דקות ואחר כך מצטלמים, גם הנאשם יודע שאי אפשר לטעון בכך להסכמה... בחיים יש פיתויים שנשמעים מדי יום ואף אחד לא יעלה על דעתו שזה רציני".

 

אנטלר-סגל הגנה על התנהגותה של המתלוננת ואמרה כי "למרות שהיא קצינה בת 21 היא ילדה חייכנית, אוהבת, שרוצה שיאהבו אותה ולאהוב את כולם". היא ציטטה את המתלוננת שאמרה בבית המשפט שרמון ניפץ לה את החלום להיות רל"שית ופגע פגיעה קשה באמון שלה.

 

בסיום דבריה ביקשה התובעת מבית המשפט "לנקוט עמדה ערכית נורמטיבית שאדם במעמדו של רמון ובנסיבות האירוע לא יכול לראות שיחה של שתי דקות או צילום של שתי תמונות כהזמנה או הסכמה למעשה מיני". עוד אמרה אנטלר-סגל כי "גם אם היה מדובר, כפי שטוען רמון שמדובר בפלירט, אין מקום לקביעה נורמטיבית כי אשה שפלירטטה או צחקה עם גבר, צריכה לראות עצמה חשופה לתקיפה מינית, ללא בירור הסכמה או רצונה".

 

המשפט החל בספטמבר 

בדיון הקודם הציג רמון סרט שצילם במשרד ראש הממשלה, בכיכובו ובכיכוב קרובת משפחתו. שניהם נראים שם כפי שניצבו, לפי גרסתו. בסיום יום הדיונים הנוכחי אמר עורך דינו של רמון כי יטען בשבוע הבא ל"הגנה מן הצדק" - כלומר, שהמדינה התנהגה באופן שערורייתי בפרשה ולכן יש לבטל את כתב האישום. עוד אמר כי יטען שבחקירת רמון היו כשלים חמורים. בכך הוא מתייחס בין היתר להאזנות הסתר בפרשה אשר הובאו לידיעת ההגנה רק במהלך המשפט ולאחר עדותה של המתלוננת. השופטת חיותה כוחן, אמרה כי לחבר השופטים היה ברור מלכתחילה כי מדובר בתקלה חמורה, אך היא אמרה שאינה בטוחה שיש הרבה מה לטעון בעניין.

 

משפטו של שר המשפטים לשעבר, הנאשם בביצוע מעשה מגונה בחיילת אשר עבדה בלשכת ראש הממשלה, החל בחודש ספטמבר. בדיון הראשון שמע רמון את כתב האישום, לפיו נישק את החיילת ה' בניגוד לרצונה, כשביקשה תמונה למזכרת. הוא הכחיש, מסר גירסה משלו - וביקש משפט בזק: "ויתרתי על הרבה מזכויותיי".


פורסם לראשונה 28/11/2006 12:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
רמון בבית המשפט
צילום: ניב קלדרון
צילום: ניב קלדרון
המתלוננת נגד רמון
צילום: ניב קלדרון
מומלצים