שתף קטע נבחר

השרה תמיר: עוד מעט ויוציאו עלי פולסא דנורא

אמירות קשות וחריפות נשמעו היום על שרת החינוך יולי תמיר, בעקבות ההוראה שנתנה לסמן את גבולות 67' בספרי הלימוד. בעקבות הביטויים החריפים אומרת השרה תמיר כי היא חשה "שהוציאו פולסא דנורא". במקביל, שוחח ראש הממשלה עם שרת החינוך ואמר לה: "אין מניעה לסמן - אך חובה לציין שהקונצנזוס שולל חזרה לגבולות 67'"

"הרגשתי שעוד מעט יוציאו עלי פולסא דנורא", כך אמרה הערב (יום ג') שרת החינוך, יולי תמיר, בשיחה עם ynet. בשיחה הסבירה תמיר את הדברים שאמרה מוקדם יותר בכנס למען חוקה בהסכמה בירושלים. "התפתח ויכוח פוליטי היום שבסופו הרבנים הוציאו עליי פולסא דנורא", אמרה. "אני חשה בעקבות כך כי הסכמה נראית כאשליה ליברלית".

 

תמיר הסבירה כי לאחר שהורתה לציין בספרי הלימוד את גבולות הקו הירוק, נשמעו אמירות כה קשות עד שחשה שעוד מעט יוציאו עליה פולסא דנורא. בשיחה עם ynet הסבירה כי שמעה ברדיו שוועד הרבנים למען ארץ ישראל הזהיר אותה כי מה שקרה לראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, יקרה גם לה.

 

החלטתה של תמיר לחדש את סימון הקו הירוק במפות שיוצגו בפני התלמידים בספרי הלימוד, עוררה סערה. ביום עיון לזכר השר משה ברעם ז"ל, ציינה שרת החינוך כי היא "חשה שיש סיכוי להידברות עם המתנגדים, אבל המציאות טופחת על פני ואומרת שהסכמה בנושא לא אפשרית".

 

ה"מטה להצלת העם והארץ" ובראשו הרב שלום וולפא, הוציא פסק הלכה, בו הוא אוסר ללמוד בספרי הלימוד החדשים של שרת החינוך, יולי תמיר. חברי המטה, קראו לשרת החינוך להקפיא מיד את ההחלטה שתביא לדבריהם, אסון על ישראל. הרב וולפא אמר כי "מי שיימחק מספרי ההסטוריה ומזכרונו של עם ישראל תהיה השרה יולי תמיר. שטחי יהודה ושומרון ייזכרו לנצח ועוד מיליוני יהודים יזכו להתיישב בה".

 

הרב הראשי של קריית מוצקין, הרב דוד דרוקמן, מיוזמי פסק ההלכה הקורא להחרים את הספרים, אמר כי מבחינה הלכתית הספרים נחשבים לספרי אפיקורסות. "מי שקורע חלקים מארץ ישראל דינו כמי שקורע חלקים מתורת ישראל. אין ללמוד בספרים אלו ואין להחזיקם בבית".

 

במקביל, שוחח ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עם שרת החינוך על החלטתה. אולמרט אמר כי "אין מניעה לציין מה היה הקו הירוק ומה היו גבולות המדינה ב-67', אולם חלה חובה להציג את העובדה שעמדות הממשלה והקונצנזוס במדינה שוללים חזרה לקווי 67'".

 

ההחלטה שנחשפה לראשונה בעיתון "הארץ", היא נפיצה מבחינה פוליטית. גבולות 1967 הם הבסיס לדרישת הפלסטינים והעולם הערבי להקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית. זאת, בעוד שבישראל הרשמית היתה נטייה בשנים האחרונות לפעול כדי לטשטשם, במטרה לפעול כדי לספח גושי התיישבות במסגרת כל הסכם קבע בגדה עם הפלסטינים.

 

לאחרונה פנתה השרה תמיר לוועדות המקצועיות במשרד החינוך, כדי שיבחנו כיצד ניתן לשלב את המפות הכוללות את הקו הירוק בספרי הלימוד החדשים שמאשר המשרד. "היו המון תלונות שבספרי הלימוד מופיעה מפת ישראל ללא גבולות", אמרה תמיר ל-ynet. "בחנתי את הנושא לעומק ואכן חסרה שם התייחסות לקו הירוק. למשל עזה מופיעה עדיין כחלק ממדינת ישראל".

 

בתגובה להחלטה של השרה תמיר, טענו בימין ששרת החינוך איבדה את הממלכתיות והצעתה מתאימה יותר ל"שלום עכשיו" מאשר למערכת החינוך בישראל. בהתנחלויות קוראים לסרב לקבל ספרי לימוד מהסוג שאותו רוצה תמיר להנחיל לתלמידים.

 

במועצת יש"ע הבהירו: "אנחנו קוראים לבתי ספר בחינוך הציוני שלא להכניס את הספרים עם השינויים של שרת החינוך לתוכנית הלימודים. שרת החינוך מבקשת בעזרת תעמולה חינוכית לגזור מהמפות שטח המשתרע על כחמישית ממדינת ישראל, שאין אף ריבון התובע עליו בעלות ושבו התבסס הקשר בין עם ישראל לארצו, כערש ההיסטוריה היהודית".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השרה תמיר. במוקד הסערה
צילום: גיל יוחנן
צילום: צפריר אביוב
אולמרט. אין מניעה
צילום: צפריר אביוב
מומלצים