שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אולמרט: אסד איכזב; פרץ: ראוי לבדיקה עמוקה

  ראש הממשלה מזכיר ש"גם שר החוץ הגרמני יצא מאוכזב מדמשק", אבל מול ההצהרות האחרונות של סוריה, בממשלתו נשמעים גם קולות אחרים. שר הביטחון: "תג המחיר ברור, צריך לקיים דיון ולקבל החלטות". השר אלי ישי: "אסד מנסה להכשיר את השרץ הטרוריסטי, אסור ליפול למלכודת שלו"

  מה עושים עם אסד? שאלה זו מונחת הבוקר - שוב - לפתחה של ממשלת ישראל, בשיאה של מתקפת הסברה סורית, "מתקפת שלום". וגם הפעם מתעוררת מחלוקת פנימית בין שני הקודקודים - אולמרט ופרץ.   

   

  ראש הממשלה אינו זונח לפי שעה את המדיניות הרשמית, הדורשת לראות תחילה צעדים בשטח - קרי התנערות של דמשק מארגוני הטרור והתנתקות מאיראן ומ"ציר הרשע". בפתח ישיבת הממשלה הוא הזכיר לכל הקוראים להיענות לאסד, כי "גם שר החוץ הגרמני חזר מאוכזב מביקורו בדמשק". ואולם בממשלתו נשמעים גם קולות אחרים.

   

  "צריך לבחון את האמירות, הנושא ראוי לבחינה ובדיקה מעמיקה", אמר שר הביטחון ויו"ר העבודה, עמיר פרץ, בהתייחסו להצהרות האחרונות

   שנשמעו בסוריה. הוא ביקש לקיים בממשלה דיון דחוף בנושא. ירושלים, לדבריו, אינה אמורה להגיב על כל משפט כזה או אחר. "עלינו לקבל החלטות ביחס למשמעות הזירה הסורית וסדר העדיפות שאנחנו מעניקים לה. האם היא חשובה מספיק כדי להיכנס למשא ומתן, והאם קיבלנו את התנאים המוקדמים מהסורים. לכל הסכם קיים תג מחיר, ובהקשר הסורי - המחיר ברור. השאלה היא, האם אנו רואים חשיבות אסטרטגית גבוהה בניתוק סוריה מהציר הרדיקלי ובמניעת שיתוף פעולה סורי עם חיזבאללה".  

    

  שר התיירות, יצחק הרצוג, פירט מעט יותר - ונשמע מהוסס: "יש לבדוק את דברי אסד ומועלם. סוריה פועלת עם יד אחד שאומרת משא ומתן, ויד שנייה שמספקת נשק לארגוני הטרור מהגרועים ביותר ונותנת חסות למשעל. אכזבות העבר מחייבות אותנו למשנה זהירות". בנושא הפלסטיני, קרא הרצוג "להמעיט לדבר ולהתערב במאבק הפנימי, ולא להפגין שמחה לאיד".

   

  סגן ראש הממשלה ויו"ר ש"ס, השר אלי ישי, ממש לא מתרשם מהאיתותים הסוריים: "אסור לנו ליפול לתוך המלכודת שטומן לנו אסד. הוא פועל תחת תוכנית מאורגנת להכשרת השרץ הטרוריסטי בקרב מדינות העולם. מדובר בהצהרה וירטואלית, ואל לנו להיות כלי משחק שישרת אינטרסים סורים פנימיים. כל התבטאות משדרת רצון לוויתור מוקדם עוד בטרם נראה באופק האופק המדיני".

   

  אמש התבטא גם ח"כ עמי אילון בנושא הסורי. בשיחה עם ynet הוא קרא לחדש את המו"מ, אולם להיערך גם לאפשרות שפניה של דמשק למלחמה עם ישראל. גם יו"ר הליכוד והאופוזיציה, בנימין נתניהו, אמר כי אין לפסול מראש את קריאותיו של הנשיא הסורי.

   

  בפנייה ישירה

  לישראל, אמר בשאר אסד בסוף-השבוע: "קחו סיכון, תבדקו אותנו. אנחנו רציניים". שר החוץ שלו, וליד מועלם, אף הצהיר כי הגולן אינו מהווה עוד תנאי מוקדם לחידוש השיחות.  

   

  אולמרט עצמו אכזב הבוקר רבים מתומכיו ויריביו, כשנמנע מלהתייחס פומבית לסוגיה - או לצרות ברשות הפלסטינית - והסתפק בברכת חג אורים שמח בקטע המצולם שבפתח ישיבת הממשלה.


  פורסם לראשונה 17/12/2006 09:26

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניב קלדרון
  לבדוק ולבחון: פרץ
  צילום: ניב קלדרון
  צילום: גיל יוחנן
  השרץ הטרוריסטי: ישי
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: רויטרס
  קחו סיכון: אסד
  צילום: רויטרס
  מומלצים