שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

חלוץ לאלופים: אתם צריכים להוביל את צה"ל

הרמטכ"ל נפרד מאלופי המטכ"ל בקריה ואמר כי יעזוב את התפקיד בצורה מסודרת: "לא אתפטר מחר". לאלופים אמר: סומך עליכם, אתם צריכים להוביל את צה"ל קדימה. לאחר הפגישה עם האלופים פירט חלוץ את נסיבות התפטרותו בשיחה עם שר הביטחון עמיר פרץ

"אני לא מתכוון לקחת את חפציי ולעזוב בחופזה", כך אמר הרמטכ"ל הבוקר (יום ד') לאלופי צה"ל בישיבת פורום מטכ"ל, בה פירט בפניהם בקצרה את הסיבות שהובילו להחלטתו להתפטר. חלוץ הבהיר שיעביר את התפקיד בצורה מסודרת וציין כי שקל את צעדיו רבות והחליט כי ההתפטרות היא הצעד שבו עליו לנקוט לאחר סיום התחקירים.


יוצא הבוקר לקריה (צילום: תומריקו)

 

בפגישה שנערכה בקרייה בתל אביב וארכה כ-20 דקות הוסיף חלוץ כי הוא סומך על האלופים וכי הם אלה שצריכים להוביל את צה"ל קדימה. אחרי הפגישה - המשיך חלוץ לפגישת עדכון מיוחדת עם שר הבטחון עמיר פרץ. חלוץ פירט באוזני השר את מניעי התפטרותו. השניים סיכמו כי חלוץ ישאר בתפקידו עד שימצא לו מחליף. שר הביטחון הביע את הערכתו לרמטכ"ל המתפטר והודיע כי יקיים תהליך מסודר ומהיר בתיאום עם ראש הממשלה לבחירת הרמטכ"ל הבא..

 

 

הלילה התפטר הרמטכ"ל ומסר הודעה בנושא לשר הביטחון עמיר פרץ, ולראש הממשלה אהוד אולמרט. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הביע צער עמוק על החלטתו של הרמטכ"ל. הוא ידע מבעוד מועד על ההחלטה של חלוץ וביקש ממנו לשקול את החלטתו שנית. אלא שחלוץ היה נחרץ בהחלטתו ובנסיבות אלה לא נותר לאולמרט אלא לקבל את בקשתו של הרמטכ"ל

 

גורמים בלשכת שר הביטחון אמרו הלילה ל-ynet כי הרמטכ"ל, רא"ל דן חלוץ, עדכן את שר הביטחון עמיר פרץ על כוונתו להתפטר. מקורביו של שר הביטחון אמרו כי "פרץ לא ניסה לשכנע את הרמטכ"ל להשאר בתפקיד, וכיבד את החלטתו. חלוץ היה צריך לעשות את זה לפני הרבה זמן". שני האישים ייפגשו לשיחת עבודה אחרונה בבוקר. בסביבתו של שר הביטחון חוששים כי לאחר ההתפטרות של הרמטכ"ל, תידרש גם התפטרותו של שר הביטחון. "זה יכול להיות כדור שלג, למרות שאין קשר בין האחריות של חלוץ לבין האחריות של שר הביטחון", אמר ל-ynet מקורב לשר.

 

רב אלוף במילואים דן שומרון אמר ל-ynet כי החלטת הרמטכ"ל, דן חלוץ, להתפטר "עשויה להביא לדחייה ולעיכוב ביישום המסקנות והלקחים מהמלחמה". שומרון העריך כי האווירה הציבורית הקשה והלחץ על חלוץ מבית ומחוץ הם אלה שהובילו אותו להחלטה להתפטר.

 

ובתוך כך - ועדת וינוגרד לחקר המלחמה הודיעה בעקבות ההתפטרות כי לא תשנה את מועד הופעת העדים בפניה ותמשיך בעבודתה על מנת לנסות ולהפיק בהקדם האפשרי את דו"ח הביניים על התנהלות הדרג המדיני והצבאי במלחמת לבנון השנייה.

 

"עבורי 'אחריות' היא בעלת משמעות גדולה"

במכתב ההתפטרות שלו, הסביר חלוץ כי מיצה את אחריותו הפיקודית עם תום שלב התחקירים בצה"ל. "עבורי, המילה 'אחריות' היא בעלת משמעות גדולה: היא חזות הכל, מ-א' ועד ת'. מאמון ועד תחקיר. תפיסת האחריות שלי היא זו שהובילה אותי להישאר בתפקידי עד לעת הזו, ולהניח על שולחנך את המכתב הזה היום", כתב אל ראש הממשלה.

 

"אנו נכנסים עכשיו לתקופה לא קלה, כל אחד ידחוף קצת, יעשה שרירים, יבחר מועמד מועדף עליו. צריך לבחור מפקד חדש לצבא מהר ככל שניתן, כדי שהספינה הזאת לא תטלטל יותר מדי", כך אמר הבוקר ל-ynet קצין בכיר בצה"ל, שצבר שעות רבות בפגישות עבודה עם הרמטכ"ל, כולל השבוע. "לא הרגשתי שום דבר חריג, איש לא ידע על כוונתיו. ברור שזאת הייתה אפשרות, אבל נראה כאילו היא פחות עומדת על הפרק. המצב הזה יעמיד את הצבא בתקופה הקרובה במבוכה מסוימת, והמצב יתייצב כשייקבע הרמטכ"ל הבא".

 

המועמדים הבולטים להחלפתו של חלוץ הם סגנו, האלוף משה קפלינסקי, ומנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') גבי אשכנזי. קצינים בכירים בצה"ל ששמעו על הודעת ההתפטרות נדהמו. "לא קיבלנו שום הודעה על כך", אמר אחד מהם. "זה מהלך מפתיע ואחרי ההופעה הבטוחה שלו בכנס הפיקוד הבכיר , היה נראה שהוא הולך לסיים את הקדנציה שלו למרות הכל". אחד הקצינים ציין כי על הרמטכ"ל היה להודיע לקצינים הבכירים ולהסביר את המהלך. "לא ציפינו שזה מה שיקרה אחרי הביטחון שניסה חלוץ להפגין".


פורסם לראשונה 17/01/2007 08:41

 

בהכנת הידיעה השתתף אבירם זינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל. נפרד
צילום: תומריקו
פרץ. הביע את הערכתו
צילום: פלג חבצלת
מומלצים