שתף קטע נבחר

"שרון ואסד נתנו את ברכתם"

השיחות החשאיות, תדרוך הלשכות, התמיכה האירופית, הביקור בקצרין, התקווה - והפיצוץ: איברהים סולימאן, מקורבו של שר החוץ מועלם ומי שהיה מעורב במגעים השקטים בין ישראלים וסורים, מספר בראיון ל-ynet על המפגשים הדרמטיים ומפרט את סעיפי ההסכם, שנמצא בהישג יד. "היום הכל על השולחן, סוריה מאוד רצינית ומוכנה לעשות את הצעד הנוסף לשלום", הוא אומר - וטוען שצעד סורי "יפהפה" לבניית אמון טורפד ברגע האחרון על-ידי האמריקנים

"בשאר אסד חשף את הבלוף שלכם. מאז 1948 המנהיגים שלכם אומרים שהם מוכנים להיפגש עם מנהיגים ערבים בכל מקום ובכל שעה כדי לעשות שלום, והנה - בשאר מושיט את ידו ומתברר שאתם לא באמת רוצים שלום". כך, בכעס שהוא מתקשה לרסנו, פורק איברהים סולימאן, אמריקני-סורי המקורב לשלטון בדמשק, את תסכולו על הכתף הקרה שמפנה ירושלים לשכנה מצפון.

 

בראיון מיוחד ל-ynet מביתו בפרבר של וושינגטון מספר סולימאן, אחד השותפים למגעים הבלתי-רשמיים שהתנהלו עד לאחרונה בין ישראלים לסורים, על המפגשים, שהתנהלו לדבריו בידיעת הגורמים הבכירים ביותר בשתי הבירות. "כל ראשי ממשלות ישראל מאז רבין ב-1993 ידעו על קיומי. פעלתי מאחורי הקלעים ומעולם לא יצאתי לתקשורת. עד עכשיו. זו הפעם הראשונה שאני מתראיין".

 

בשבוע הבא אמור היה סולימאן להיחשף לראשונה גם בפני הציבור הישראלי. הדבר אמור היה להתרחש בנאום מיוחד בכנס הרצליה, כאורחו של ד"ר עוזי ארד - מי שהיה יועצו המדיני של ראש הממשלה לשעבר נתניהו. אלא שאז נחשפה הפרשה בישראל ובעולם, וסולימאן החליט שלא להגיע.

 

"הייתי כבר בדרך לישראל ועצרתי לנחיתת ביניים של יום אחד בשווייץ. נסעתי לברן, ושם קיבלתי את המידע על התקשורת בישראל ומה שאלון אמר", מספר סולימאן ומתייחס לאלון ליאל, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, שאישר אתמול כי גם ישראל הרשמית הייתה בסוד העניינים. "זה היה מפתיע, כי עבודתנו היתה אמורה להיות סודית", הוא אומר בכעס מופגן. מיד הוא עלה על המטוס הראשון ושב לוושינגטון.

 

16 שנה מעורב סולימאן מאחורי הקלעים בשיחות שלום עם ישראלים. במשך שנתיים הוא נועד באירופה עם ליאל ועם שני בכירים אירופים, שאת שמם הוא מסרב לחשוף, ודן עימם על מסמך הבנות (נון-פייפר) ישראלי-סורי. הדלפת המסמך השבוע פגעה לדבריו קשות ביכולת לקדם את הנושא בשקט. אחרי חשיפת השיחות בתקשורת פורסמו הכחשות ממשרד ראש הממשלה בירושלים ובדמשק.

 

"אני לא מאמין שמשא ומתן גלוי בין סוריה וישראל יוביל למקום כלשהו. ניסו את זה עשר שנים באמצעות דניס רוס. צריך לתת לו פרס נובל על הסבלנות שלו, אבל התקשורת לא מאפשרת שום התקדמות וכל אחד נושא ונותן לפי מה שנכתב בתקשורת".

 

אתה מדבר בשם הסורים?

 

"אני רוצה להבהיר לך עכשיו שאני לא מדבר בשם סוריה, אני לא מייצג אותה. אני סורי-אמריקני, שרוצה יחסים טובים בין סוריה ואמריקה. המפתח ליחסים הטובים הוא שלום בין סוריה וישראל. זו הסיבה שהקדשתי את כל זמני והמשאבים שלי לקדם שלום בין סוריה וישראל.

 

"יש לי הרבה

ידידים בישראל, יש לי הרבה ידידים בסוריה ויש לי הרבה ידידים באמריקה, אבל אני פועל בשקט ואני מאמין שהדרך היחידה להשיג שלום היא לפתור בשקט את כל הבעיות, לקחת את התוצאות ולהציג אותם בפני הישראלים, הסורים והאמריקנים - ואז לאמץ אותם פומבית. אסור שהתקשורת תהיה מעורבת, לכן הייתי מאוד מאוכזב שהעבודה שלנו פורסמה. אני גאה במה שהשגנו, אני חושב שהשגנו הרבה מאוד. אבל אנחנו לא נציגים רשמיים".

 

ולמרות שהוא שב ומדגיש שהוא אדם פרטי שאינו מייצג את הממשלה בדמשק, סולימאן אינו מסתיר את יחסי הידידות האישיים שלו עם שר החוץ הסורי ואליד מועלם. לדבריו, דמשק ידעה על המגעים ונתנה ברכתה להבנות שהושגו - אף שלא תודה בכך פומבית.

  

מה אופי הקשרים שלך בממשלה בסוריה?

 

"מועלם הוא חבר מאוד קרוב שלי מאז היה השגריר בוושינגטון. הוא ניהל משא-ומתן עם הישראלים באחוזת וואיי. הוא מדינאי מעולה ואני רואה אותו ומדבר אתו. כשאני מגיע לדמשק, אני מתראה איתו, אבל העבודה שלי היא עבודה שלי".

 

אבל מה המשמעות של שיחות של אנשים פרטיים בלי מתן הסכמה?

 

"התוצאות של המאמץ שלנו הועברו לסורים והועברו גם לשרון, שנתן את ברכתו למה שעשינו. במשך שנתיים נפגשנו שמונה פעמים באירופה וניסינו להעלות על הכתב את מה שישראל רוצה ואת מה שסוריה רוצה. ביקרתי בסוריה שבע פעמים עם הנציג האירופי. אני יודע שהמסמך שלנו הועבר לשרון, כפי שהוא הועבר לסורים. בסוף כל פגישה, אלון ליאל נתן למשרד ראש הממשלה ולמשרד החוץ את הנייר שיצא ממנה. הם ידעו הכל... אני העברתי את החומר לחבריי בסוריה. דיברתי עם מועלם, הוא יודע שאני נפגש עם ישראלים. אבל אני הרי אזרח אמריקני".

 

לדברי סולימאן, הוא זה שהציג את הפיתרון היצירתי של הקמת פארק בשטח הגולן, שתחזיר ישראל לסוריה. "בפגישה הראשונה הצגתי לקבוצה באירופה את הנוסחה. דיברתי בשמי, לא בשם אף אחד אחר. הרעיון של הפארק יכול לפתור הרבה בעיות. אני מבין שבירושלים כולם אהבו את זה, אבל פתאום הם מתכחשים לנושא".

 

אז מיהו בעצם איברהים סולימאן?

 

"הייתי פרופסור להנדסת חשמל באוניברסיטת הווארד במשך ארבע שנים והפכתי לאיש עסקים. ב-1990 עזבתי את כל עיסוקיי והתמסרתי לתהליך השלום". סולימאן מספר שהיה מקורב למדי לנשיא חאפז אל-אסד, והביא אליו לפגישה את יושב-הראש לשעבר של ועדת החוץ בבית-הנבחרים, היהודי השמרן בן גילמן.

 

"סוריה רוצה שלום. קשה לקדם את הכלכלה, להילחם בשחיתות ולהביא את המדינה שלך למאה ה-21 כשאתה במצב מלחמה. הסיכוי לשלום הוא גדול. סוריה מאוד רצינית ומוכנה לעשות את הצעד הנוסף למען השלום", הוא אומר.

 

מהו הצעד הנוסף?

 

"בניגוד לשנות ה-90, הכל עכשיו על השולחן ופתוח למשא-ומתן, אבל יש דבר אחד שהוא קדוש: סוריה חייבת את הריבונות עד גבול ה-4 ביוני 1967. עבדנו במשך שנתיים, נפגשנו שמונה פעמים ויש לנו פיתרון מצוין לבעיית הריבונות ולבעיית המים. אלו שני הנושאים שאי-אפשר היה להתגבר עליהם בסבבים הקודמים. האלמנטים של השלום כבר ברורים. ישראל יודעת מה סוריה רוצה. סוריה יודעת מה ישראל רוצה - כתבנו את זה במסמך, הכל נמצא שם. אפשר להשיג שלום בתוך שישה חודשים, בשאר יכול לקבל החלטה. הבעיה היא שאולמרט לא יכול לקבל החלטה".

 

סולימאן מספר שלפני שלושה חודשים הציעה סוריה עזרה מיוחדת לישראל כצעד בונה אמון, בנושא שאותו הוא לא מוכן לחשוף. "זה היה צעד בונה אמון, שבושל בדרג הגבוה היותר בדמשק. בכיר אירופי הציג אותו ליורם טורבוביץ', יד ימינו של אולמרט, והם היו נלהבים. הצענו להם משהו שהם לא חלמו עליו, והם גילו התלהבות. אחרי שבוע הגיעה הודעת דואר אלקטרוני מישראל, שהם לא מעוניינים בזה. אני מניח שוושינגטון הייתה מעורבת ומנעה את זה".

 

אתה יכול לפרט?

 

"זה משהו שישראל תצטרך עשר שנים כדי לפתור; יכולנו לפתור את זה בחודשיים. זה משהו קריטי, שבושל עם האירופים ואיתי. משהו יפהפה. הישראלים היו אוהבים את זה, הם היו חוגגים. זה משהו שלא היה עולה לכם בכלום. סוריה מנסה ואני מנסה, לעזאזל, אבל יש גבול למה שאנחנו יכולים לתת".

 

סולימאן מגלה שהוא ביקר בישראל לפני שנה וחצי. "נסעתי לגולן יחד עם אנשי משרד החוץ. הגעתי לקצרין ונפגשתי עם אנשים. הם לא ידעו שאני סורי. התרשמתי שהאנשים האלה הם לא כמו אלה בגדה. הם מוכנים לזוז תמורת מחיר הולם".

 

למרות שהמגעים נחשפו, הוא עדיין חושב שניתן להתחיל בפגישות בין נציגים סורים וישראלים באירופה - בתנאי שהפעם, הן לא יפורסמו בתקשורת. "האירופים ואני מוכנים לארגן את הדברים - לארגן פגישה באירופה בלי פרסום. אתה לא מתחיל עם בשאר ואולמרט. אני ממליץ להתחיל ברמה של סגני שרי החוץ, ומשם לבנות את זה בפגישות שקטות בלי ידיעת התקשורת ואז להביא את ההסכמה לאמריקנים כדי שיאמצו אותה".

  

סולימאן מבטיח שאם ייחתם הסכם השלום, תסגור דמשק את משרדי החמאס והג'יהאד בשטחה ותביא את כל מדינות ערב לנרמל את יחסיהן עם ישראל. עוד הוא אומר כי הסכם שלום יבטיח שחיזבאללה יפעל רק באפיק הפוליטי, ויפחית את השפעתה של איראן על לבנון. "ותאמין לי, לא יהיה פיתרון לבעיה הפלסטינית עד שלא יהיה פיתרון עם סוריה. ישראל וסוריה צריכים לעבוד יחד לפתור את הבעיה הפלסטינית. היתרון הכלכלי לשתי המדינות ולכל האזור יהיה אדיר". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרבה ידידים בישראל: סולימאן
צילום: יצחק בן חורין
צילום: פלאש 90
"הם ידעו הכל". ראש הממשלה שרון
צילום: פלאש 90
צילום: רויטרס
חבר קרוב. שר החוץ הסורי מועלם
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
"יש דבר אחד שהוא קדוש..." הנשיא אסד
צילום: איי אף פי
מומלצים