שתף קטע נבחר

כתב אישום על הריגה הוגש נגד שי דרומי

הפרקליטות החליטה להגיש כתב אישום נגד החוואי שי דרומי, שירה למוות לפני כשבוע וחצי בפורץ שנכנס לחוותו. בעקבות זאת לא ישוחרר דרומי לביתו ויישאר במעצר עד לדיון הבא בעניינו

הריגה - ולא רצח: פרקליטות המדינה הודיעה היום בצהריים (ב') כי היא משנה את החלטתה בנוגע לחוואי שי דרומי ובמקום "הצהרת תובע", תגיש נגדו כתב אישום בגין הריגה. נוכח זאת קבע שופט בית המשפט המחוזי שלעת עתה יישאר דרומי במעצר, עד לדיון נוסף בעניינו שייערך ב-11 בפברואר.

 

על ההחלטה להגיש כתב אישום בגין הריגה נגד דרומי, שירה לפני כשבוע וחצי בפורץ שניסה להיכנס אל חוותו, הודיעו נציגי הפרקליטות רגע לפני שהחל בבית המשפט השלום בבאר שבע הדיון על הערר שהגישו בעקבות ההחלטה שהתקבלה אתמול לשחררו למעצר בית. משטרת העיירות הודיעה עם מעצרו של דרומי כי יש די ראיות להאשימו ברצח אולם בפרקליטות, כאמור, חשבו אחרת.

 

עם הגיעם לדיון, עורכי דינו של דרומי ומקורביו היו סמוכים ובטוחים היום שבשעות הערב הוא יגיע למעצר בית לאחר שיידחה הערר שהוגש לאחר החלטת השופטת דרורה בית אור, אתמול. אולם כאשר נודע להם שהפרקליטות שינתה את החלטתה אמר עורך הדין בני נהרי כי "הפרקליטות עשתה כנראה את השיקולים שלה והניחה שהערר יידחה ולכן החליטה להגיש כתב אישום". גם השופט התייחס לשינוי בהחלטה ואמר בדיון: "הדרך שבה פעלה המדינה יש עמה בעייתיות".

 

עורך הדין נהרי ביקש מהשופט לקבל כבר בשלב זה תסקיר שירות מבחן לבחינת חלופת מעצר ביישוב קדש ברנע, תהליך שאורך כשלושה שבועות. לדבריו, השופט נעתר לבקשה ועצם החלטתו מעודדת. "דרומי נמצא במעצר, ומן הסתם הוא לא מרגיש הכי טוב בעולם. קראתי את כתב האישום אך אינני מכיר את הראיות שנמצאות אצל הפרקליטות. מחר אקבלם ואלמד את התיק", הוסיף נהרי.


דרומי בבית המשפט. מואשם בהריגה - לא ברצח (צילום: הרצל יוסף)

 

מירה דרומי, אמו של שי, אמרה ל-ynet "אני לא כל כך מבינה את משמעות כל ההליכים אך אני מאמינה שבסופו של דבר ישלימו את כל החקירות ויבינו לעומק את המקרה. אז יראו ששי פעל בצורה היחידה שיכול היה לפעול".

  

מפרקליטות המחוז הדרומי נמסר בתגובה להחלפת סעיף האישום מרצח להריגה כי "על פי החוק במדינת ישראל מתקיימות יסודות עבירת ההריגה. יודגש כי הפרקליטות אינה עוסקת בחובותיה של המשטרה בנושא שמירת החוק ובאזור, או במצבם של חקלאים וחוואים בנגב, אלא בנסיבות האירוע הספציפי כפי שמשתקפות בעיני החוק ובפסיקת בית המשפט בישראל".

 

אמיר, אחיו של שי, אמר ל-ynet בהתייחסו לסעיף האישום שהופחת מרצח להריגה: "זאת ירידה מהעץ ולאט לאט הם יגיעו לקרקע ויבינו שהוא חף מפשע".

 

שמוליק ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת נגב: "אני מופתע ומאוכזב מכתב האישום החמור והקשה שהוגש נגד אדם שהגן על ביתו. כתב האישום יגדיל את המוטיבציה של גורמי הפשע להמשיך ולפגוע בחקלאי הדרום ותושבי הנגב".

 

כדור בירך וכדור בגב

מכתב האישום שהגישה הפרקליטות עולה כי בסביבות השעה שלוש בבוקר - בלילה בין שישי לשבת - שמע דרומי רעש חשוד וכלבו החל לנבוח. דרומי החל לסרוק את האיזור כשהוא מצוייד ברובה טעון ודרוך והבחין לפתע כי כלבו מתנהג בצורה מוזרה. כשהגיע לשער הכניסה לחוותו הבחין במספריים מברזל והחליט להסתתר מאחורי מכולה כדי לבדוק מי הניח אותן במקום.

 

שני הפורצים - חאלד אבו טראש ואיוב אל-הוושלה - הסתובבו בחווה וכאשר הבחין בהם דרומי פנה לעברם והחל לירות לכיוונם. השניים הסתובבו והחלו להימלט אך הוא התקדם לעברם תוך שהוא ממשיך בירי ובסך הכל ירה שישה כדורים. אבו-טראש נפגע משני קליעים, האחד בירך והשני בגב, אשר גרם למותו, בעוד חברו נפגע משלושה קליעים בגבו.

 

במקביל להגשת כתב האישום נגד דרומי, ממשיכים חבריו ועמיתיו למקצוע להתגייס לטובתו. היום נאספו אלפי שקלים בעמדת התרמה למימון המשפטי של דרומי, באירוע מכירת פרי ההרבעה שקיים ארגון מגדלי הבקר לבשר. עד כה נאספו מעל מאה אלף שקלים בחשבון הבנק שפתח הארגון בשיתוף עם התאחדות חקלאי ישראל.

 

חיים דיין מנכ"ל הארגון, אמר: "אני מצפה כי המשטרה תטפל במכת הגניבות באותה רמת מוטיבציה שערערה על שחרור דרומי למעצר בית. התרומות עבור שי חשובות ביותר, על כולנו להרתם למענו. לצד זה, אסור להניח לדיון הציבורי שמתנהל בעניין. עובדתית - מאז עלה הדיון הציבורי בעקבות האירוע של שי דרומי, איזור הדרום שקט מגניבות. הגנבים יודעים כי כעת קיימת יותר מודעות וישנה ערנות, אך הם ודאי ישובו לגנוב. לא נשקוט עד שנעביר מספר חוקים בכנסת שיגנו וידאגו לשלום המגדלים, החקלאים ורכושם".


פורסם לראשונה 22/01/2007 15:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שי דרומי עם פרקליטו, שי נהרי
צילום: פלג חבצלת
מומלצים