שתף קטע נבחר

עכשיו זה רשמי: אשכנזי יהיה הרמטכ"ל הבא

שר הביטחון הציג הערב לראש הממשלה את מועמדו לתפקיד הרמטכ"ל. ראש הממשלה אישר - וגבי אשכנזי יהיה הרמטכ"ל ה-19 של צה"ל. אולמרט ופרץ הביעו ביטחון ביכולתו של אשכנזי למלא את התפקיד בהצלחה, וליישם את לקחי המלחמה. גם המועמדים גנץ וקפלינסקי זכו לתשבוחות

ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון עמיר פרץ נועדו הערב (יום ב') בכנסת וסיכמו על מינויו של האלוף (מיל') גבי אשכנזי לתפקיד הרמטכ"ל. על פי חוק יסוד הצבא, המינוי יובא לאישור ועדת טירקל למינויים בכירים, ולאחר מכן יובא בפני הממשלה, ככל הנראה ביום ראשון. אשכנזי יהיה הרמטכ"ל ה-19 של מדינת ישראל ויזכה לענוד דרגות רב אלוף ולהוביל את צה"ל באחת משעותיו הקשות - אחרי כשלון מלחמת לבנון השנייה.

 

הפגישה בין אולמרט לפרץ נערכה בלשכת ראש הממשלה בירושלים. בפגישה, שארכה כשעה, דנו השניים במועמד המוסכם על שר הביטחון, מנכ"ל משרד הביטחון גבי אשכנזי. ראש הממשלה קיבל את עמדת פרץ - והמינוי יצא לדרך.

מי אתה גבי אשכנזי?
הגולנצ'יק שישב על כס הרמטכ"ל / כתב ynet
מי שפיקד על חטיבת גולני בין השנים 1986-1988 ובילה את מרבית שירותו בצה"ל במארבים בצפון, צפוי לנחות בכורסא המרווחת והתובענית בקריה בתל אביב. אשכנזי, בן 53 ממושב חגור, הוא בוגר פנימייה צבאית שהשתתף במלחמת יום הכיפורים, במבצע אנטבה ובקרב בבופור. רבים מגדירים אותו "איש שטח". פרופיל של אלוף במיל. הרמטכ"ל הבא, בשבילכם
לכתבה המלאה

 

בתום פגישה שנערכה הערב בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לשר הביטחון, עמיר פרץ, הוחלט כי מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') גבי אשכנזי, הוא מועמדם של השניים לתפקיד הרמטכ"ל ה-19 של צה"ל. אולמרט ופרץ הביעו ביטחונם ביכולתו של אשכנזי למלא את התפקיד בהצלחה, וליישם את לקחי מלחמת לבנון.

 

ראש הממשלה ושר הביטחון שיבחו גם את שני המועמדים הנוספים לתפקיד, האלופים משה קפלינסקי ובני גנץ, וציינו כי מדובר במועמדים ראויים. השניים ביקשו מסגן הרמטכ"ל, שימשיך בתפקידו. עם תום הפגישה וההחלטה של השניים טילפנה לשכת ראש הממשלה לשרים והודיעה להם על ההחלטה.


הרמטכ"ל ה-19, גבי אשכנזי (צילום: שלום בר טל)

 

אתמול כבר הודיע שר הביטחון, עמיר פרץ, על כך שבחר את מועמדו לרמטכ"לות - גבי אשכנזי. בסביבת ראש הממשלה מתחו ביקורת קשה על התנהלותו של עמיר פרץ, ועל כך שהודיע כי בחר מועמד עוד בטרם נועץ בראש הממשלה. לאחר הפרסומים, הסיר המועמד השני לתפקיד הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, את מועמדותו.

 

אנשי אולמרט רמזו כבר אתמול כי אישורו של אשכנזי מובטח - מתוך 12 פגישות שהיו לראש הממשלה את אמש, הרוב המכריע של המייעצים תמך באשכנזי. במקביל, האישים עמם נועץ אולמרט הדגישו שיש לעשות מאמץ כדי להשאיר את סגן הרמטכ"ל קפלינסקי בצבא. אחרי המכתב ששיגר קפלינסקי ובו הסיר את מועמדותו, טילפן אליו ראש הממשלה, שיבח אותו על התנהלותו ועל אומץ לבו וקרא לו להישאר בצה"ל כדי לסייע בשיקום.

 

קצין בכיר בצה"ל אמר אתמול ל-ynet כי "למרות שבאופן מסוים גבי אשכנזי מגיע מחוץ למערכת, יש תחושה שהוא חלק מאיתנו והוא האיש הנכון עכשיו להיות הרמטכ"ל". לדבריו, "הוא זה שיכול להוציא את הצבא מהקונספציה שהוא שרוי בה, שאפשר לנצח באפקטים".

 

קצינים בכירים בצה"ל אמרו אתמול עוד כי "אשכנזי מכיר היטב את המערכת, אבל העובדה שלא היה בשנתיים האחרונות פועלת לטובתו. הוא פחות מחויב, פחות מונע מקשרים אישיים. הוא איש משימתי, אחד שמגדיר משימה ומבצע אותה תכל'ס".


פורסם לראשונה 22/01/2007 19:22

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטאטא חדש. אשכנזי
צילום: שלום בר טל
צילום: עמית שאבי
יש הסכמה. אולמרט ופרץ
צילום: עמית שאבי
מומלצים