שתף קטע נבחר

שר הביטחון העיד בפני ועדת וינוגרד

השר פרץ העיד בפני הוועדה הבודקת את כשלי המלחמה בלבנון במשך כחמש שעות. בין השאר הוא נשאל על תהליך קבלת ההחלטות ועל ההתייעצויות שקיים עם ראש הממשלה, טרם פתיחת המלחמה. בתחילת החודש אמר פרץ כי אם הוועדה תצביע על כשלים מצדו, הוא לא יהסס להסיק מסקנות אישיות

נמשך מצעד הבכירים המעידים בפני ועדת וינוגרד. שר הביטחון, עמיר פרץ, העיד היום (ד') בפני הוועדה הבודקת את כשלי המלחמה בלבנון, באחת העדויות המרכזיות והחשובות ביותר. פרץ ענה לשאלות הוועדה במשך כחמש שעות, ובין השאר סיפר על תהליך קבלת ההחלטות ועל ההתייעצויות שקיים עם ראש הממשלה טרם פתיחת המלחמה בלבנון. 

 

שר הביטחון נשאל על הגדרת יעדי המערכה, והתחזיות בנוגע למשכה. כמו כן, הוא נשאל בנוגע להיקף המידע והנתונים שהיו בידיו כבסיס להחלטותיו. פרץ נשאל בנוסף על ההיבטים המדיניים של המערכה, על הפעילות בנתיב המדיני-דיפלומטי והפעילות הקרקעית של צה"ל לאחר שהתקבלה החלטת מועצת הביטחון 1701. מחר יופיע בפני הוועדה הרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון, בעדותו השנייה בפניה.


פרץ יוצא מהדיונים בוועדה (צילום: ירון ברנר) 

 

פרץ הבהיר בתחילת החודש, בפגישה שערך עם הורים שכולים שאיבדו את ביניהם במלחמה בלבנון, שאין בכוונתו להתפטר מתפקידו כשר הביטחון, אך ציין כי אם ועדת וינוגרד תצביע על כשלים שלו, הוא לא יהסס להסיק מסקנות אישיות.

 

אתמול העידה בפני הוועדה שרת החוץ והמשפטים, ציפי לבני. לבני, חברת הקבינט המדיני ביטחוני, נשאלה על אופן קבלת ההחלטות בקבינט ובממשלה בזמן המלחמה ועל מעורבותה בקבלת החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם. לפניה העיד שלום תורג'מן, יועצו המדיני של ראש הממשלה.

 

בשבוע שעבר העידו בפני הוועדה תת-אלוף גיא צור, מפקד אוגדה 162 (עוצבת פלדה). עדותו של תא"ל צור נחשבת לאחת החשובות שכן האוגדה עליה פיקד לחמה בגזרה המרכזית בלבנון במהלך כל ימי המערכה, וביומיים שקדמו להפסקת האש, בהתאם להחלטה 1701 של האו"ם. תא"ל צור מסר תיאור מפורט של הקרבות בהן השתתפה האוגדה והלקחים שהושגו בתחקירים שנערכו בעקבותם.

 

שר התיירות יצחק הרצוג שהתייצב מול חברי הוועדה , העיד על תהליך קבלת ההחלטות בממשלה בנושאים מדיניים ביטחוניים בכלל, וביום חטיפת החיילים בפרט. כמו כן הוא סיפר על השיקולים עמם התמודדו הממשלה והקבינט המדיני-ביטחוני בעת קבלת יתר ההחלטות בתקופת המערכה בלבנון.


פורסם לראשונה 24/01/2007 09:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרץ. עדות מרכזית
צילום: פלג חבצלת
ועדת וינוגרד. שר הביטחון מעיד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים