שתף קטע נבחר

בדיקת ynet: הדחת הנשיא לא תעבור בכנסת

אחרי הנאום התקיף של נשיא המדינה, תדון הבוקר ועדת הכנסת בבקשתו לנבצרות זמנית. עדיין לא ברור האם חברי הוועדה יקבלו את בקשת הנשיא ל"נבצרות", או שיקדמו את תהליך ההדחה, הדורש רוב במליאה של 90 ח"כים. מבדיקת ynet עולה כי יווצר גוש חוסם להדחה, לאחר שכבר כעת מצהירים 28 ח"כים שלא יצביעו בעד. השלב הבא בדרך לכתב האישום - הצגת עמדת הנשיא לשימוע אצל היועץ המשפטי

בנאום שייכנס לדפי ההיסטוריה של מדינת ישראל, הבהיר אמש (ד') נשיא המדינה משה קצב כי אין בכוונתו להתפטר כל עוד לא יוגש נגדו כתב אישום. קצב יודע כי בשל עמדתו הנחרצת נתון כעת עתידו בידי הכנסת והבוקר תכריע ועדת הכנסת אם בקשתו לנבצרות זמנית - במסגרתה לא יכהן כנשיא בפועל אולם לא יהיה ניתן להגיש נגדו כתב אישום - תתקבל.

 

במידה שתידחה בקשתו של קצב, כפי שמסתמן נכון לעכשיו (ראו בהמשך הידיעה), יעבור הליך ההדחה אל חברי הכנסת שיצטרכו להכריע בעניינו של הנשיא. מבדיקה שערך ynet בין חברי המשכן עולה כי אלו, ככל הנראה, לא יצליחו לגייס רוב להדחתו (לפירוט התוצאות לפי שמות חברי הכנסת - לחצו כאן).

 

האזרח מספר 1 מואשם באונס - סיקור נרחב ב-ynet

 

במסגרת הליך הדחת הנשיא נדרש רוב של 90 מצביעים בעד, אולם לאחר בדיקה בין 85 חברי כנסת נראה כי לא יהיה רוב שכזה. 26 נשאלים השיבו כי יצביעו נגד הדחתו של קצב ושניים השיבו כי יימנעו. לפיכך, שלושה חברי כנסת נוספים שיצביעו גם הם נגד או יימנעו - מתוך ה-35 שלא השתתפו כלל במשאל מסיבות טכניות - ייצרו גוש חוסם להשגת הרוב הנדרש להדחה.

 

יש לציין כי מבין חברי הכנסת שנספרו כמי שהשיבו נגד, היו שאמרו כי יצביעו בעד ההדחה אולם רק לאחר השימוע שייערך לנשיא אצל היועץ המשפטי לממשלה. 35 נשאלים מבין המשיבים לשאלת ynet אמרו כי יצביעו בעד הדחתו של הנשיא ואילו 22 סירבו לענות.

 

ועדת הכנסת: בקשתו של קצב צפויה להידחות

מעבר לתחזיות בנוגע להליך ההדחה, מצפה לקצב תחילה משוכת ועדת הכנסת. על אף התעקשותו של הנשיא קצב שלא להתפטר ובמקום זאת לבקש נבצרות זמנית - לא בטוח שהוועדה תאשר את המהלך. הוועדה תתכנס בשעה תשע לדיון שצפוי להיות סוער ובסיומו יוכרע האם תתקבל בקשתו של קצב והוא יוכרז כנבצר זמנית, או לחילופין יחל תהליך ההדחה בו יוכלו חברי הכנסת לכפות עליו את ההתפטרות.

 

התסריט האפשרי, אם אכן תדחה הוועדה את בקשת הנשיא, הוא שקצב יידחק לפינה וייאלץ להתפטר עקב הביקורת הציבורית הרבה כלפיו. אם לא יעשה כן, עלולה הכנסת להראות לו את הדרך החוצה במסגרת תהליך ההדחה, אם יהיה רוב של 90 חברים שיאפשר זאת, אולם נכון לעכשיו, כאמור, נראה כי רוב שכזה לא יושג.


הנשיא ורעייתו אמש, לפני הנאום במשכן (צילום: רויטרס)

 

במידה שגם הכנסת לא תצליח להשיג רוב של 90 חברים, ייווצר מצב בעייתי בו לא ניתן להדיחו מצד אחד ומאידך לא מאושרת בקשת הנבצרות שלו. במצב כזה צפויה להתכנס במהלך השבוע הבא ועדת חוק חוקה ומשפט - על פי הצעתו של יו"ר הוועדה ח"כ מנחם בן ששון (קדימה) - על מנת לדון בשינוי חוק יסוד הנשיא ולאפשר הגשת כתב אישום נגדו לפנים משורת הדין, גם אם לא הודח. במקביל, הגיש היום ח"כ אבשלום וילן (מרצ) הצעה לשנות את החוק כך שניתן יהיה להעמיד לדין נשיא מכהן, מה שעשוי לפתור את הבעיה משפטית. 

 

השלב הבא לאחר החלטת ועדת הכנסת והליך ההדחה, הוא השימוע שייערך לנשיא במשרדו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. קצב יוכל במסגרת שימוע זה להציג את עמדתו בפני היועץ לאור ההמלצות להגיש נגדו את כתב האישום החמור, ואז יוחלט אם ובאילו סעיפים הוא יועמד לדין.

 

נקודה חשובה בנוגע לשימוע היא מסמכים שעוד צפויים לעבור לידי היועץ והעובדה שעבירות מין מבוססות על מהימנות שני הצדדים - הנתבע והתובעים. לדברים שיאמר קצב בפני היועץ, לפיכך, עשויה להיות השפעה לא קטנה. 

 

השתתפו בהכנת הידיעה: אבירם זינו, מורן ראדה, יואב קפשוק ורועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. לא יהיה רוב להדחתו
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אברהם. יו"ר הוועדה לא תתנגד לבקשה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
היועץ מזוז. יישמע את עמדתו של קצב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים