שתף קטע נבחר

Windows Vista הושקה בישראל

תגידו שלום ל-XP. מיקרוסופט ישראל השיקה את הגירסה הביתית של מערכת ההפעלה החדשה Windows Vista, המיועדת למגזר הפרטי. המחיר: 679 שקלים ומעלה

לאחר קצת יותר מחמש שנים הושקה בישראל גירסה חדשה של מערכת ההפעלה Windows בעברית, המיועדת לקהל משתמשים ביתיים.

 

מיקרוסופט התכוונה לשווק את Vista (שנודעה בעבר בשם הקוד Longhorn) במהלך 2005, אך בסוף דחתה את ההשקה לינואר 2007.

 

 

ההשקה בישראל של מערכת ההפעלה החדשה וחבילת התוכנות המשרדיות Office 2007, היא הראשונה מבין ההשקות העולמיות של מוצרי הדגל של מיקרוסופט, אשר יתקיימו ב-30 מדינות ברחבי העולם.

 

החל ממחר (ג') חבילות התוכנה בעברית יהיו זמינות, בגירסאות השונות, בחנויות וברשתות ברחבי ישראל הן כקופסאות מוצר והן משולבות במחשבים שולחניים חדשים וניידים (מתוצרת מקומית או מחו"ל).

 

הגירסאות השונות והמחירים

Vista תוצע למכירה בארבע גירסאות שונות: Home Basic ,Home Premium ,Business ו-Ultimate.

על אף שהצרכנים יכולים לבחור אחת מהגירסאות עם קניית מחשב חדש, הגירסאות האחרות יותקנו אף הן בדיסק הקשיח או שיצורפו בדיסקים.

 

כל מי שיבקש לשדרג מגירסה אחת של Vista - למשל, מ-Home Basic ל-Home Premium, יוכל בחור באפשרות Windows Anytime Upgrade, לשלם על השדרוג ברשת ולקבל קוד אשר "פותח" את הגירסה המתקדמת.

 

Windows Vista Home Basic

 

Windows Vista Home Basic מיועדת למשתמשים ביתיים בעלי צורכי מחשוב בסיסיים. גירסה זו של מערכת ההפעלה מאפשרת ביצוע משימות פשוטות כמו גלישה באינטרנט, התכתבות עם חברים ובני משפחה באמצעות דואר אלקטרוני, או יצירת מסמכים בסיסיים ועריכתם.

 

מחיר לשדרוג: 679 שקלים.

מחיר גירסה מלאה: 1,299 שקלים.

 

Windows Vista Home Premium

 

Windows Vista Home Premium – מיועדת עבור משתמשים ביתיים בעלי צורכי מחשוב מתקדמים. למערכת ההפעלה ממשק משתמש חדש ויעיל בשם Windows Aero המספק תצוגה תלת-ממדית, מונפשת ובזמן אמת של כל היישומים והמסמכים הפתוחים. מערכת ההפעלה מסייעת למשתמש למצוא ולארגן במהירות אוספים גדולים של מסמכים, תמונות, סרטים, קטעי וידאו ומוזיקה והיא כוללת את תוכנת מדיה סנטר בעברית המיועדת למחשבי קולנוע ביתי (HTPC).

 

מחיר לשדרוג: 1,049 שקלים.

מחיר גירסה מלאה: 1,549 שקלים.

 

Windows Vista Ultimate

 

המהדורה המקיפה ביותר של Windows Vista, הכוללת את כל תכונות התשתית המתקדמות של

מערכת ההפעלה ואת כל תכונות הניהול והבידור הדיגיטלי. המערכת מאפשרת להתחבר לרשתות ארגוניות ומספקת הגנה נגד גניבת נתונים.

 

להשוואה בין הגירסאות השונות של Windows Vista כנסו לכאן.

 

Microsoft Office Home and Student 2007

 

חבילת Office Home and Student 2007 כוללת את Word 2007, Excel 2007, PowerPoint 2007 ואת OneNote 2007, אשר לא היה כלול בגירסאות ביתיות קודמות.

 

תנאי הרישוי של החבילה הביתית מאפשרים התקנה של חבילת היישומים החדשה ב-3 מחשבים ביתיים בו זמנית.

 

מחיר גירסה מלאה: 879 שקלים.

 

Microsoft Office Standard 2007

 

חבילת Office Standard 2007 כוללת את כל התוכנות של גירסאת Office Home and Student 2007 ובנוסף את Outlook 2007, אך בלי OneNote.

 

מחיר גירסה מלאה: 2,349 שקלים.

 

Microsoft Office Professional 2007

 

חבילת Microsoft Office Professional 2007 כוללת את כל התוכנות של Office Standard 2007 ובנוסף את Outlook 2007, Publisher 2007, Access 2007 אך בלי OneNote.

 

מחיר לשדרוג: 1,949 שקלים.

מחיר גירסה מלאה: 2,849 שקלים (זמינות בשוק בשבועות הקרובים).

 

מה חדש ב-Windows Vista

ההשקה למגזר הפרטי מתקיימת בדיוק חודשיים לאחר ההשקה של הגירסאות העסקיות של התוכנות. במיקרוסופט מתייחסים לתוכנות החדשות כאל החשובות ביותר בתולדות החברה מאז ההשקה המשותפת של Windows 95 ו-Office 95 לפני יותר מעשור. על פי החברה, בפיתוח המוצרים החדשים הושקעו כ-20 מיליארד דולר ונטלו בהם חלק עשרות אלפי מפתחים ובודקי תוכנה.

 

מיקרוסופט טוענת כי מדובר במערכת ההפעלה הבטוחה ביותר שלה אי פעם, והתגאתה בעבר בחסינותה של המערכת. הדבר כמובן הביא לכך שהאקרים מיהרו להוכיח שלא כך הדבר, ובאג אחד, המאפשר לפורץ הרשאות גישה גבוהות יותר, כבר התגלה.

 

במקביל לאבטחה אשר מיועדת להגן על המשתמש הביתי, מיקרוסופט גם מתגוננת מול העתקה פיראטית של יצירתה החדשה - ב-Vista שולב רכיב אבטחה קשוח, אפילו אלים, בכל הנוגע לרישוי התוכנה. משתמשים בגרסאות לא מורשות של Vista בתחילה יאבדו את האפשרות להשתמש ביכולות המיוחדות של מערכת ההפעלה, ולאחר מכן, יועברו למה שמיקרוסופט מכנה "מצב פעולה מופחת" (Reduced Functionality Mode) אשר למעשה, ימנע כליל שימוש במחשב, למעט גלישה באינטרנט לצורך רכישת התוכנה. כמובן, שעותקים לעסקים כבר נפרצו.

 

בנוסף לממשק Vista מכילה הפתעות נוספות:, יכולת חיפוש חדשה, יומן, תוכנת ניהול תמונות תכונות שונות להאצת ביצועים ומהירות כדוגמת ReadyBoost ו-SuperFetch אשר אמורה לחזות את פעולות המשתמש, זיהוי קול ותמיכה מלאה ב-64 ביט.

 

כמו כן, מכילה Vista גרסאות חדשות של נגן המדיה Windows Player (גירסה 11) ושל דפדפן האינטרנט Internet Explorer (גירסה 7).  גם לגיימרים יש בשורה ב-Vista, המכילה את הגירסה הבאה של התקני ניהול החומרה DirectX 10, ומיועדת לניצול מלא על ידי המשחקים והכרטיסים הגרפיים של הדור הבא.

 

Vista גם תומכת בטכנולוגיות עתידיות, שעדיין אינן בשימוש נרחב כמו הגירסה הבאה של פרוטוקול האינטרנט IPv6 וכונני זיכרון ההבזק בנפחים גדולים, אשר עתידים לרשת את מקומם של הדיסקים הקשיחים המוכרים לנו כיום. Vista מתוכננת גם לתמוך בתקני הדור הבא של ה-DVD. מקומה של ה-HD-DVD מובטח, עניין התמיכה ב-Blu Ray, לפחות עם דרייברים מבית מיקרוסופט, עוד לא ברור.

 

אנשי מקינטוש ירגישו בבית 

אחד השיפורים המהותיים קשור לדרך בה מערכת ההפעלה מארגנת ומוצאת מידע. בגירסה החדשה

מנגנון החיפוש שופר. בשיטה החדשה, התוצאות מוצגות תוך שניות, והן ויש חלוקה בין מסמכים, תמונות, הודעות דואר אלקטרוני, קטעי וידאו ועוד.

 

הגרפיקה שופרה משמעותית וחובבי מקינטוש בוודאי יבחינו בדימיון: כפתורים גרפיים גדולים, פסי התקדמות ירקרקים מהבהבים, כל חלון מטיל צל בעוד שולי היישום ושורת הכותרת שקופים במידה. האייקונים של התיקיות חושפים מעתה טפח מתכניי הקבצים, למשל, תיקייה של תמונה תציג גירסה קטנה של התמונה כברירת מחדל, כאשר ניתן להגדיל את האייקונים האלה באופן קבוע.

 

כאשר פותחים יישום חדש, החלון לא מופיע באופן רגיל אלא "מגיח" עם אנימציה מיוחדת. כאשר סוגרים חלון, הוא "מחליק" אל תוך שורת המשימות, גם עם אנימציה. אפשר גם לצפות בשורה של קבצים ב"מחשב" (שלא ייקרא עוד "המחשב שלי"), כאשר התצוגה המוקטנת מציגה את תכולת הקובץ האמיתית. כך גם כשעוברים מיישום מוקטן אחד לאחר ב-alt-tab.

 

שינויים מהותיים נוספים הם בתחום אבטחת המידע של Windows. ויסטה כוללת כלים מובנים המונעים התקנה של וירוסים ממחשבים נגועים באינטרנט או רשת מקומית. מערכת ההפעלה מציעה גם כלים בסיסיים להסרת תוכנה זדונית (malware).

 

ביקורת וחסרונות

מצד שני, מיקרוסופט גם זוכה לביקורת על רכיבים ופיתוחים מתוכננים אשר לא שולבו במערכת ההפעלה החדשה. החשוב שבהם מערכת הקבצים WinFS, שהייתה אמורה לחולל מהפכה באופן שבו מנהלים מסמכים ולהשליך את התיקיות הצהבהבות והמוכרות לפח המחזור - וזה לא קרה. מיקרוסופט, מסיבות השמורות עימה, בחרה להשיק את Vista כשהיא מסתמכת על מערכות הקבצים שכבר קיימות בשוק. במקביל, נשמעות ביקורות על כך שתוכנות ישנות יותר, כלל אינן פועלות על מערכת ההפעלה החדשה, שנכתבה כמערכת 64 ביט מן המסד ועד הטפחות (אך תומכת ב-32 ביט).

 

דרישות מערכת

הדרישות הבסיסיות לגירסת ‭Home Basic‬ של Vista  הן מחשב עם מעבד 800 מגה הרץ וזיכרון RAM של 512MB לפחות.

 

גירסת ‭Home Premium‬ דורשת מעבד במהירות 1 גיגהרץ, 1 גיגהבייט של זיכרון,

כרטיס גרפי עם זיכרון של 128 מגה בייט, דיסק קשיח בנפח של 40 גיגהבייט לפחות, עם 15 גיגהבייט פנויים להתקנה.

 

דרישות מערכת אלה הן מתחת לסף של התצורה הטיפוסית בשוק. כלומר, ללא שדרוג המחשב (ורצוי לא להסתפק בדרישות המינימום) אין טעם להתקין את Vista. לא מן הנמנע כי רף גבוה זה יפגע בקצב האימוץ של מערכת ההפעלה החדשה בשוק. לפרטים נוספים על דרישות המערכת.

 

מה חדש ב-Office 2007? 

  • Ribbon: איזור שמחליף את התפריטים וסרגלי הכלים בחלק העליון של המסך - מספק למשתמשים כלים ליצירת מסמכים, מצגות או גיליונות חישובים.

 

  • גלריות: אוסף עיצובים גרפיים שאותם ניתן להחיל על מסמך שמכינים או לשנות עיצוב קיים.

 

  • Live Preview: טכנולוגיה שמאפשרת צפייה מוקדמת של עיצוב מסמך לפני יישומו בפועל ומאפשר למשתמש לבחון עיצובים שונים עד להשגת העיצוב האופטימלי.

 

  • Contextual Tabs: כלים מיוחדים תלויי הקשר אשר מופיעים כאשר המשתמש מחליט לשנות משהו שאינו טקסט – טבלה, תמונה, תרשים, ציור וכדומה.

 

  • ScreenTips: כלי המשלב הסברים יחד עם הפקודות הרלבנטיות, כך שהמשתמשים מקבלים מידע נוסף על היכולות של כל תכונה, היישר ממיקום הפקודה ב-Ribbon.

 

  • Quick Access Toolbar: מאפשר למשתמש לעשות התאמה אישית של הממשק באמצעות הוספת כל פקודה לסרגל כלים, אשר זמין תמיד, ללא תלות בהקשר.

 

  • Mini Toolbar: כלי עיצוב המציג את התכונות הנפוצות ביותר לעיצוב טקסט בלוח כלים "צף" מעל לטקסט שנבחר, ובכך חוסך תנועת עכבר אל ה-Ribbon (שימושי במיוחד במסך גדול).

 

  • לחצן Office: ניתן לראות בו הרחבה והחלפה של תפריט 'קובץ' המסורתי. הוא מאפשר גישה נוחה לאוסף כלים עשיר לעבודה במסמך, בגיליון חישובים, במצגת או במסד נתונים לאחר שנוצרו.

 

הצטרפתם כבר לניוזלטר החדש שלנו? הירשמו באמצעות תיבת הרישום התכולה מימין ותקבלו בימים ב'-ד' את מהדורת סיכום היום שלנו - עם קישורים מעניינים והערות על המצב

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אהוד קינן
Vista - כבר בחנויות
צילום: אהוד קינן
מומלצים