שתף קטע נבחר

מכופף כפיות? ביג דיל

השמועה על "היורש" הגיעה עד ארה"ב, שם יושב הקוסם בדימוס ג'יימס רנדי, שנחשב לאויב הכי גדול של אורי גלר, ומזדעזע: גלר מטעה אנשים, מבייש את ישראל בעולם, והטריק עם המצפן? הכי ישן בספר. גלר: "הוא לא מעניין אותי"

בטח נמאס לכם לשמוע על אורי גלר. גם לו ודאי נמאס. אבל רגע לפני שהוא עולה למטוס עם כמה אלפי דולרים שהוא הרוויח כאן ומפזר את הפורמט שלו ברחבי האיחוד האירופי, מישהו שחי מחוץ לגבולות ישראל רוצה להגיד לכם מה דעתו של העולם על אורי גלר.

 

ובכן, העולם לא חושב יותר מדי על אורי גלר. רובו לא מכיר את הרב-מג הישראלי. מבין אלה שמכירים אותו, לא רבים יודעים שזה עתה סיים סיבוב הופעות בתוכנית משלו בטלוויזיה הישראלית. אלה שכן יודעים על כך לא ממש מרוצים. רובם קוסמים מקצועיים שעוקבים אחרי גלר באי רצון בולט ורואים כיצד הוא מכנה את מה שהם מכירים כסודות המקצוע - "כוחות על טבעיים".

 


"להיות ספקן זו גישה מאוד בריאה". רנדי

 

גלר צבר הרבה מאוד אויבים בקרב קוסמי העולם, אבל אחד מהם נחשב לאויב הכי מדויק שלו, כזה שעינו תמיד פקוחה ומוחו תמיד מחודד יותר. הקוסם הנודע ג'יימס רנדי, שקוסמים אומרים את שמו בנשימה אחת עם גדולי הקוסמים של המאה ה-20, בלקסטון והודיני. אם היריבות רבת השנים בין רנדי לגלר היתה משורטטת כקומיקס, ג'יימס רנדי היה נחשב לקוסם הטוב שמטרותיו נעלות מעשיית כסף, שרודף אחרי כוכב העיר, המיליונר הכריזמטי הטוען לתקשורת ישירה עם עולמות עליונים במטרה לחשוף אותו כאיש מקצוע. כולנו חושדים שהוא צודק אבל הפסים בשיער של גלר הרבה יותר נוצצים מול הבזקי המצלמות והמילים שהוא מלחשש מציעות הרבה יותר אפשרויות לחלום מאשר המראה הפשוטה שרנדי מציב לנו מול מציאות אפורה.

 

"גם שחקן לא אומר שהוא המלט"

"כל הקוסמים בארצות הברית מדברים על התוכנית הזאת ובצער רב", מדווח רנדי. "הרבה מאוד אנשים בישראל שלחו לי מיילים וסיפרו לי איך התקשורת יורדת חזק מאוד על גלר. הם אומרים שהם לא מבינים מדוע גלר עשה את זה ולמה התוכנית בכלל שודרה בטלוויזיה, ושזה מאוד מביך עבור מדינת ישראל - מה שנראה בעיני כנכון. הקוסמים בארצות הברית נשמו לרווחה כשעזב לאנגליה וגם שם חושבים שהוא ליצן. בכל פעם שפרה יולדת חתול בעל שני ראשים הם קוראים לאורי גלר כדי לקבל את דעתו. אני חושב שיש להם שלט במשרד: 'אם זה טיפשי – קראו לאורי גלר'. וכמובן הוא שוטח את דעתו".

 

"מכל האימיילים, החבילות, קלטות הווידיאו והדי.וי.די שאני מקבל נוצרה לי ערמה גדולה ובה לפחות 30-40 קלטות של תוכניות וראיונות שהוא ביצע. יש לי חברים ישראלים שגרים בקצה הרחוב כאן והם צחקו נורא כשהם תרגמו את זה עבורי. הם הנידו בראשם ושאלו 'מדוע הוא עושה את זה?'. הם מאוד מובכים מזה. יש לי המון חברים ישראלים ואין לי חבר ישראלי אחד שאינו ספקן. זו גישה מאוד בריאה, זו לא גישה שלילית כלל וכלל. נכון שאנשים רוצים קצת קסם בחייהם אבל אסור להציע להם שקרים. כמו ששחקן משחק את המלט כך אני משחק אדם שמבצע קסמים. שחקן לא אומר שהוא המלט, כך גם אני לא אומר שאני באמת מבצע קסמים. קוסמים הם אנשים מאוד כנים".

 

מה חושבים על התוכנית ברחבי העולם?

 

"אנשים חושבים: האם ישראל נשרכת מאחורי כל שאר העולם ועדיין מאמינים בה בקסם בפינות רחוב ובהטלת כשפים? אני לא רוצה שאנשים יאמרו את זה על ישראל, ישראל עוברת זמנים מספיק קשים ואורי גלר לא צריך להוסיף על כך. אתה לא עושה משהו כזה למולדת שלך. אני חושב שזה מבייש. התחנות האלה רוצות לעשות כסף, הן יודעות שבמיוחד אחרי מה שקרה בישראל, כולם יפתחו את הטלוויזיה לראות אם אורי גלר הוא שקרן. ואת יודעת שהוא יעשה את זה. כל עוד ישלמו לו הם יעשו את זה. אני יודע שהקוסמים הגרמנים לא יכולים לחכות עד שהוא יגיע לשם כדי לחשוף אותו".

 

אז למה נטען שקוסמים שהשתתפו בתוכנית פותו לטשטש את זהותם האמיתית?

 

"קוסמים צעירים מושפעים בקלות. הם יצטערו עד סוף ימיהם שהם הופיעו בתוכנית הזאת, כי עכשיו הם נראים כמו אנשים מטופשים. זה עצוב ואני חושב שהקסם סובל בישראל מזה".

 

חמישה-שישה טריקים וזהו

הוא בן 78, נמצא בעסקי הקוסמות מאז שהיה בן 14 וגידל דורות רבים של קוסמים. אחרי שנים של הימלטות מכותנות משוגעים ומקופסאות שהוטלו למים עמוקים הוא פרש בגיל 60 ומאז הוא עומד בראש אגודת הספקנים העולמית שמטרתה היא הבסיס המקודש של המדע: הטלת ספק בכל. הוא רוצה לנקות את העולם משקרנים ונלחם בעיקר נגד מיני מדיומים בארה"ב שמציעים עזרה לאנשים ששקועים בצרות נוראיות ושואבים מהם לא מעט דולרים. הוא האדם הראשון שחשף את הטריקים של אורי גלר וכתב מספר ספרים, ביניהם רב המכר "האמת על אורי גלר". הוא האיש שעמד מאחורי ההכשלה של גלר בתוכנית "הלילה" של ג'וני קארסון, בסרטון הראשון מני רבים שהופיע ב"יוטיוב".

 

"זו היתה התוכנית הגדולה היחידה בה גלר נכשל, אבל זו היתה גם הפעם היחידה שקראו לי לפני שהוא ביצע את הטריקים שלו. אני דאגתי שינקטו אמצעי זהירות ולא יאפשרו לו גישה לאביזרים. שני מדענים במכון המחקר הנחשב סטנפורד הכריזו עליו כבעל כוחות על טבעיים. כשהצעתי להם את עזרתי הם אמרו לי 'לא תודה, אתה לא מדען', אבל אני תמיד אומר: כשאתה צריך לתקן איזו שן אתה הולך לרופא שיניים לא לשרברב. אתה הולך למישהו שיש לו מיומנויות בתחום. הם דחו את עזרתי וחשבתי: שיעשו את הטעויות שלהם. ואכן, הם עשו אותן למרבה המבוכה של סטנפורד. חשפתי אותו גם בכתבה ב'טיים'". 

 

גלר ניסה לתבוע אותך או תבע אותך מספר פעמים.

 

"הוא אכן תבע אותי פעמים רבות בעבר ומעולם לא זכה. מקרה אחד בו הוא כן זכה היה ביפן. הוא תבע אותי שם תביעת דיבה, אם אני זוכר נכון. לא יכולתי להגיע ליפן והשופט שינה את האשמה מ'דיבה' ל'עלבון'. זו אינה האשמה תקפה בשום מדינה מלבד יפן וסין. השופט פסק לטובתו שליש אחד מאחוז אחד של מה שהוא ביקש. ואז הכל בוטל ולא הייתי צריך לשלם כי גלר נאלץ להסכים לבטל את התביעה נגדי כדי לסדר עניין חוקי אחר בו הסתבך, כך שמעולם לא שילמתי דולר ואפילו לא סנט לכל מי שאי פעם תבע אותי ובטח לא למר גלר".

 

אם זו שיטה שלו להפחיד אנשים למה הוא לא תבע את התקשורת כאן שקראה לו רמאי?

 

"הוא ודאי הבין שהשיטה הזאת לא עובדת. הרי אם קוראים לו 'שקרן' או משהו דומה, האם זו לא עילה טובה לתבוע? האם הוא לא יכול לגשת לבית משפט ולומר, שיוכיחו שאני שקרן? הוא לא עושה זאת כי הוא יודע שהם יכולים להוכיח שהוא משקר ומבצע טריקים פשוטים".

 

מה יש לך נגדו?

 

"כלום. רק זה שהוא מטעה אנשים, הוא משנה את פילוסופיית החיים שלהם ומנסה לשכנע אותם שיש עולם על טבעי ושהם צריכים להאמין בו ובגלר, ואני לא חושב שלאנשים צריכות להיות אמונות טפלות שאינן מבוססות כלל על עובדות, הרי גם ככה אנו מתקשים להבין את העולם סביבנו. אני קוסם מקצועי ואני מזהה מייד ובקלות מה הוא עושה. כל הקוסמים המקצועיים בכל רחבי העולם מזהים את הטריקים שלו. העניין שהוא ביצע עם המצפן זה תרגיל ישן שהיינו נוהגים לבצע במחנות קיץ כילדים. זה קסם כה פשוט שניתן למצוא אותו בספרי הדגמות קסמים לילדים. למר גלר יש רפרטואר מאוד מוגבל, הוא לא עושה יותר מחמישה-שישה טריקים. הוא צריך להסתמך עליהם והוא עושה אותם כל הזמן בכל העולם".

 

הוא מקבל כל כך הרבה מכות, למה הוא ממשיך?

 

"אין לו כישרון אחר, מה הוא יעשה? הוא לא רוקד סטפס, הוא לא מבשל טוב, הוא לא כותב מוזיקה למיטב ידיעתי, אין לו מקצוע אחר. הוא מכופף כפיות! נכון שזה מסעיר? איך זה מצעיד את החברה האנושית קדימה? האם ישראל הרוויחה מהעובדה שהאיש הזה יודע לכופף כפיות? אני לא חושב שזה הועיל לה או לחברה האנושית. אני מחפש את היתרון בזה ולא מוצא אותו, אולי אני קצר רואי.

 

"כששמעתי עליו לראשונה לפני שנים שלחתי לו מכתב ובו כתבתי: 'אתה תיכשל בסופו של דבר. אני יכול לקשר אותך עם הסוכנויות והם יוכלו להוציא אותך לדרכים עם מופע אשליות משלך. ויש לך אישיות, אתה בחור נאה ויש לך מבטא נהדר ומראה טוב'. הוא לא השיב מעולם. היתה לו ההזדמנות להיות אילוזיוניסט ישר אבל הוא לא לקח אותה. הוא היה יכול לעורר סנסציה גם ככה, והוא בחר בדרך עקומה. אבל הכל יחזור אליו בפרצוף. אנחנו צריכים לחיות לפי ההחלטות שלנו".

 

אורי גלר מסר בתגובה: "הוא עוד חי? אם כן, הוא לא מעניין אותי כי אני מתנתק מאנשים שליליים. עשרות שנים אני לא מתעסק אתו, הוא אאוט אוף מיי לקסיקון. חלק קטן מהקוסמים והצינים והסקפטים בעולם עשו לי מה שיחצ"ן היה שולח לי עליו דרישה לצ'ק של מיליון דולר. הם עשו את אורי גלר. הם בנו את מיתוס אורי גלר והם אלה שפרצו את הקריירה שלי. הם הגישו לי מתנה על מגש כסף: חילוקי דעות זהו דבר שהוא יקר המציאות וזה היה הכלי באמצעותו התקדמתי. לכן להם אני שולח זר פרחים ענק.

 

"החבר'ה שהשתתפו בתוכנית שלי הם אל"ף-אל"ף, יש להם חן ויש להם כריזמה שאי אפשר לקנות בחנויות קסמים. היעד שלי הוא לתפור להם הופעה מרהיבה בלאס וגאס ולראות אם אצליח לפרסם אותם בחו"ל. הגיע הזמן שיהיו עוד ישראלים מפורסמים. בתוכנית הראשונה אמרתי משפט מאוד משמעותי לאלי אילדיס: אני לא יודע מה יש אצל כל אחד מהם ולא אכפת לי איך עושים את זה. מה שאני כן מחפש זה הופעה, אקט מדהים ומהמם - וזה מה שקיבלתי".

 

דליה פלד, מנכ"ל אגודת הקוסמים: "לומר שכל הקוסמים בעולם נגד התוכנית זו הפרזה. אף אחד מ- 70 נשיאי אגודות הקוסמים ברחבי העולם, אתם אני נמצאת בקשר לא פנה אלי ותקף את התוכנית. גם ראשי אגודות המנטליסטים לא קמו נגד התוכנית זאת תוכנית בידור והקוסמים בה לא עשו כל רע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'יימס רנדי. "הכל יחזור אליו בפרצוף"
צילום: ערוץ 2
אורי גלר. "הוא אאוט אוף מיי לקסיקון"
צילום: ערוץ 2
לאתר ההטבות
מומלצים