שתף קטע נבחר

סנאטור ביידן הכריז על מועמדות - והרס את סיכוייו

המירוץ לנשיאות של הסנאטור הדמוקרטי ג'ו ביידן נגמר עוד לפני שהוא התחיל: ביום שבו הכריז על הצטרפותו לרשימה ההולכת-ומתארכת של מועמדים הלוטשים עיניהם לעבר הבית הלבן, פתח ביידן פה על יריביו העיקריים, והסתבך בשל הערה שהשמיע על המועמד השחור בארק אובאמה, שנתפסה כהתבטאות גזענית

הסנאטור ג'ו ביידן, בן 64, מעולם לא הסתיר את רצונו לרוץ לנשיאות ארצות הברית. לפי שעה, הוא המועמד הדמוקרטי הוותיק והמנוסה ביותר, המכהן כיושב ראש ועדת החוץ היוקרתית, אבל מסתבר שהניסיון אינו מקנה חסינות מפני פליטות פה.

 

אבל בו ביום שבו בחר להכריז על השתתפותו במירוץ לנשיאות העיר ביידן, הידוע בלשונו חסרת המעצורים, הערה שעלולה לסיים את המירוץ שלו, שממילא לא נראה מבטיח, בזירה הדמוקרטית הצפופה, שבה שולטים בשלב זה הילארי קלינטון, ברק אובאמה וג'ון אדוארדס.

 

בראיון טלפוני שהעניק ביידן לעיתון קטן בניו יורק "אובזרוור", פתח ביידן פה על המועמדים הדמוקרטים הגדולים. את תוכניתה של הילארי קלינטון לפתרון בעיית עיראק הוא הגדיר "אסון". אחרי הצהריים הוא ניסה לתקן, ואמר שדבריו הוצאו מהקשרם. "היא בהחלט מתאימה להיות נשיאה", הוא אמר, אבל לא חסך את ביקורתו מהתוכנית שהציעה לעיראק: "אני חושב שהמדיניות שלה היא טעות רצינית". ואילו על אדוארדס טען ביידן: "אין לו מושג על מה הוא מדבר".

 

נראה שכל ההתבטאויות האלה לא יסייעו לביידן, אבל אף אחת מהן לא היו הרסניות כמו הדברים שאמר על המועמד השחור ברק אובאמה. הוא ניסה להחמיא לאובאמה, אבל להדגיש את חוסר ניסיונו. "זהו אפרו-אמריקני ראשון מהזרם המרכזי שהוא רהוט דיבור, מבריק, נקי ונאה. זהו איש מהספרים", אמר ביידן.

 

דבריו של ביידן התפרשו כהערה גזעית. אובאמה מיהר להגיב לביידן, בציינו רשימה ארוכה של מועמדים שחורים לנשיאות ובראשם ג'סי ג'קסון, שהיו רהוטי דיבור. אחר הצהריים טלפן ביידן לאובאמה להתנצל ולהסביר את עצמו. לתקשורת אמר ביידן כי אובאמה הוא "בחור ששבה את הדימיון של האומה בדרך שאף אחד אחר לא עשה וזה מה שרציתי לומר". ייתכן שזה היה מה שביידן התכוון לומר באמת, אבל זה לא מה שייצרב בזיכרונם של המצביעים הדמוקרטים, שרבים מהם הם שחורים, היספאנים ובני קבוצות אתניות שונות.

 

זו אינה הפעם הראשונה שביידן מחליט להשתתף במירוץ לנשיאות ארה"ב, וזו גם אינה הפעם הראשונה שהוא נכשל בלשונו. ב-1988 הוא השתתף בבחירות המוקדמות באיווה מטעם המפלגה הדמוקרטית, אך נאלץ לפרוש אחרי שהתגלה שבאחד מנאומיו, חזר על קטעים שלמים מתוך נאום שנשא בעבר מנהיג הלייבור בבריטניה, ניל קינוק - מבלי לתת לו קרדיט על כך. למרות כל זאת, ביידן אינו חושש. הוא מכהן כסנאטור מאז שהיה בן 30, ובדלאוור, המדינה הפצפונת שאותה הוא מייצג, אוהבים את ג'ו שלהם והם ימשיכו לבחור בו גם אחרי שיפרוש מהמירוץ לנשיאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביידן. אופס, עשיתי זאת שוב
צילום: רויטרס
אובאמה. אין שחורים רהוטים?
צילום: רויטרס
מומלצים