שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מהלול לסלסול

  הגבעטרון - פעם להקה שהופיעה עם אקורדיון ושרה שירי התיישבות עובדת והיום עיבודים של עמיר בניון, סיפקה ב-1979 הסבר מפורט לקשרי המשפחה המסועפים בתוך הלהקה (מתוך "כך היה" ערוץ 1)

   

  ב-1948, קבוצת נערות ונערים בני מחזור ה' של קיבוץ גבע שבעמק יזרעאל הקימו להקת זמר במסגרת חנוכת התאורה של מגרש הכדורסל החדש. השם הנבחר - "הגבעטרון" - התכתב עם שמה של להקת הפלמ"ח "הצ'יזבטרון". הרפרטואר: שירי ארץ ישראל. המופע הראשון קצר הצלחה והם הפכו למופיעים הקבועים של המשק ובקיבוצי האזור כמו בית אלפא, חפציבה ותל יוסף.

   

  בתחילת שנות ה-60 הם הוציאו אלבום ראשון אחרי שהמלחין נחום היימן חיבר ביניהם לבין הנגנים של "חמישיית גלבוע", הרכב מוזיקלי שנולד באותו קיבוץ. בשנות ה-70 החברים שבו למקורות וחזרו להופיע עם אקורדיון בלבד בעידודו של חיים אגמון, המנהל המוזיקלי החדש שלהם שכתב עבור הלהקה את השלאגרים "עמק שלי" ו"ים השיבלים".

   

  בקטע הווידיאו שלפניכם מ-1979 המנהל המוזיקלי כבר היה צביקה כספי והלהקה נראית כאן בשיא זוהרה. היא הרבתה להופיע בפני חיילים בסיני, הופיעה גם בחו"ל וזכתה להשמעות רבות ברדיו ובטלוויזיה. אבל שיאי ההצלחה המופלגים שהשיגו לא גרמו לזמרים להחליף את בגדי העבודה בחליפות של ארמאני. דבר לא עצר אותם מלקום עם הנץ החמה לעבודה בלול, במידגה ובגאוות הקיבוץ - מפעל "בקרה". ולראייה, הם מפרטים כאן את המקצועות של כל אחד ואחת.

   

  בנוסף, החברים מפרטים כאן את קשרי המשפחה המסועפים בתוך הלהקה שהוסיפו למרקם היחסים המיוחד שנוצר בה. בנים ובנות-של הצטרפו אליה וחברים נעשו קרובי משפחה באמצעות קשרי חתונה שונים. מקום של כבוד מוענק כאן לרינה פירסטנברג ז"ל, מנהלת הלהקה המסורה, שהיתה קרובת משפחה של כולם בהיותה "האמא של הגבעטרון". ניקה ברזק, ממייסדות הגבעטרון, אומרת כאן על רינה שהיא "נושאת על כתפיה את הגבעטרון 30 שנה ואנחנו מקווים שהיא תוסיף לעשות את זה עוד 30 שנה". אבל האישה שזכתה למחיאות הכפיים הרמות ביותר באותו הערב עזבה את הלהקה כעבור כעבור עשור, עזיבה שהותירה בה משקעים של מרירות ועצב, והגבעתרון מעולם לא חזרה מאז לתהילת העבר שלה.

   

  בסוף שנות ה-80 התחוללו שינויים בלהקה ורינה פרשה ממנה בעל כורחה. קרנה של הלהקה ירד ורינה, שהדירה את רגליה מהופעותיה, הלכה לעולמה מדום לב לא לפני שניאותה לצפות במופע של ההרכב בחג שני של פסח. גם בימים אלה חבורת הגבעטרון עדיין שרה ממיטב שירי ההתיישבות העובדת ומבחר מפזמוני רוסיה, אבל גם עיבודים לשירים מזרחיים של עמיר בניון, למשל. ניקה ברזק, שהתארחה אתמול ב"כך היה", רצועת הנוסטלגיה של ערוץ 1 בהגשת יגאל רביד (א'-ד' 18:15, ו' לקט 19:00), שרה עד היום בגבעטרון. שירי הלהקה זכו בשנים האחרונות לעדנה מחודשת בערבי שירה בציבור וזכו גם לעיבודי טראנס ורוק.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות הערוץ הראשון
  את רינה נשמור לסוף. הגבעטרון
  צילום: באדיבות הערוץ הראשון
  לאתר ההטבות
  מומלצים