שתף קטע נבחר

דיווח: ענקית נפט ניסתה לשחד מומחי סביבה

על רקע פרסום דו"ח המומחים של האו"ם בנושא התחממות כדור הארץ, מדווח העיתון "גרדיאן" כי אחת מחברות הנפט הגדולות בעולם הציעה למדענים אלפי דולרים בתמורה לכך שישמיעו ביקורת על הדו"ח. חברי מועצת האו"ם מתריעים מנזקים חמורים לסביבה אם לא תיבלם ההתחממות הגלובלית

לוביסטים של אחת מחברות הנפט הגדולות בעולם הציעו לכלכלנים ומדענים כעשרת אלפים דולרים לכל אחד, בתמורה לכך שימתחו ביקורת על הדו"ח שהציגה היום מועצת המומחים הבין-ממשלתית לשינויי אקלים של האו"ם. כך מדווח הבוקר (יום ו') העיתון הבריטי "גארדיאן".

 

לפי הדיווח, מכון היזמות האמריקני (AEI), שממומן על ידי ענקית הנפט "אקסון מוביל" ומקורב לממשל בוש, שלח מכתבים למומחים והציע לשלם להם על כך שיפרסמו כתבות נגד הדו"ח, בנוסף להוצאות נסיעה והוצאות נלוות אחרות. 

 

הדו"ח של המועצה מזהיר שאם לא ייעשה דבר לבלימת התחממות כדור הארץ, צפויים עלייה חדה במפלס הים, עליית הטמפרטורה העולמית הממוצעת וגל של בצורות ושטפונות. חברי המועצה הסכימו כי "סביר מאוד" שפעילותם של בני האדם היא הסיבה העיקרית להתחממות כדור הארץ ב-50 השנים האחרונות. יצויין כי בשפת המומחים הקביעה "סביר מאוד" למעשה מתארת סבירות של 90 אחוזים. מדובר בהצהרה החריפה ביותר של הארגון מאז הקמתו ב-1988.

  

המכתבים נשלחו בין היתר למומחים בבריטניה ובארצות הברית, ותקפו את המועצה של האו"ם על היותה "חסינה לביקורת הגיונית ונוטה למסקנות תמציתיות שאינן נתמכות בעבודה מדעית". מומחים הגדירו את המהלך הזה כניסיון להטיל ספק "בראיות המדעיות" בנוגע להתחממות כדור הארץ. אחד המומחים אמר כי "זהו ניסיון נואש של ארגון הרוצה לעוות את המדע לצרכיו הפוליטיים".  

 

מועצת המומחים לשינויי אקלים (IPCC ), המכונסת מתחילת השבוע בפריז, מורכבת מ-2,500 מדענים שהגיעו מ-130 מדינות. פאנל המומחים, שזוכה לחסות האו"ם, נחשב לגוף המוסמך ביותר בנושאי איכות הסביבה ושימור הטבע. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי הדו"ח הוא החלק הראשון מתוך סדרה של ארבעה דו"חות בנושא שינויי

האקלים. המטרה היא לעודד חברות להפחית את צריכת האנרגיה שלהן ושריפת הדלק במפעלים ומכוניות, כדי להפחית את הזיהום הסביבתי שהן גורמות על ידי פליטת מזהמים לאטמוספירה.

 

קנת' גרין, איש ה-AEI שחתום על המכתבים, אישר כי כמה ארגונים פנו אל מדענים, כלכלנים ופרשנים פוליטים, במטרה שיפרסמו כתבות לדו"ח עצמאי שיבקר את דו"ח המומחים.

 

אחד מפעילי גרינפיס אמר בתגובה: "הם הפסידו בזירה המדעית ואיבדו את הבסיס המוסרי לפעילותם. כל מה שנשאר להם כעת זו מזוודה מלאה בכסף".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שימשיך להתחמם
צילום: רויטרס
מומלצים