שתף קטע נבחר

רמה"ש נגד תושב שכרת אקליפטוסים בני 80 שנה

תושבי שכונת נווה מגן בעיר, שנדהמו לגלות כי אחד משכניהם החליט לכרות חורשת עצי אקליפטוס עתיקים בניגוד לחוק, הפגינו נגד ההשחתה. העירייה: "אנו רואים בחומרה רבה את המקרה"

לפני כשבוע התעוררו תושבי שכונת נווה מגן ברמת-השרון למשמע רעשי ניסור קולניים. משלא פסק הרעש הם יצאו מבתיהם כדי לבדוק את מקורו, ולחרדתם גילו כמה פועלים מצוידים במסורי ענק ניצבים על מנוף גבוה, ועסוקים בכריתת חורשת עצי אקליפטוס עתיקים. מקץ כמה שיחות טלפונים ושאלות התברר להם כי על הכריתה, שנעשתה ללא אישור העירייה או גורמים אחרים, אחראי דייר חדש בשכונה, שרכש חלקת אדמה באחד הרחובות. למרות דרישתם להפסיק את גדיעת העצים, הלה סירב בטענה כי "כל העצים נמצאים בחלקה שלי, מותר לי לעשות בהם מה שאני רוצה - ויש לי אישורים לבצע את הגידום".

 

לא הועילו מחאות ותחינות השכנים, שאחת מהן פרצה בבכי למראה החורשה הנכרתת לנגד עיניה ושאלה את הכורת "מה עשו לך האקליפטוסים?". "העצים מסתירים לי את האור, ובכלל אקליפטוסים הם מטרד", פסק השכן והמשיך. גם השוטרים ונציג העירייה שהגיעו למקום לא הצליחו למנוע את ההשחתה, והשתכנעו מדבריו כי מדובר בחלקה פרטית שבתחומה הוא יכול לעשות ככל העולה על רוחו, וכי הוא מצויד באישור לגדום את העצים.  


"עבור רבים מסמלים האקליפטוסים את העיר של פעם". התושבים מפגינים 

 

אלא שבירור יסודי של ועד השכונה והעירייה העלה כי מרבית העצים שנכרתו, עשרה במספר, גדלים בשטח ציבורי. חורשת האקליפטוסים, מספרים התושבים, ניטעה לפני למעלה מ-80 שנה בוואדי שלאורכו זרמו בעבר מי גשמים שהזינו אותם. "על-פי ההגדרות המוסכמות על משרד החקלאות וקרן קימת, מדובר בעצים המוגנים לפי חוק", הם מתקוממים. כריתה כזו מחויבת ברשיון מיוחד, ומהממצאים בשטח עולה שמדובר בעבירה פלילית".

 

בסוף השבוע האחרון הפגינו כ-200 מתושבי השכונה נגד ההשחתה, לצד ראש העירייה יצחק רוכברגר וילדיהם ששתלו במקום פרחים. רוכברגר, שהתערב אישית במקרה, הבטיח לנוכחים שיפעל למצות את הדין עם הכורת. "אדאג לכך שמעשי

ונדליזם ובריונות מסוג זה יטופלו ביד קשה", הוא אמר. במקביל עורבה במקרה אגודת "אדם טבע ודין", הפועלת להענשת הכורת.

 

"יום לפני הכריתה הכורת אמר לי שהוא מתכנן רק לגזום ולדלל מעט את העצים", מתארת אחת השכנות. "הוא פשוט עבד על כולנו". לדברי שכן אחר, "קשה לתאר את הצער הרב שממלא את הלב לנוכח המראות הקשים של הוואדי הערום כפי שהוא נראה כעת. עבור רבים מתושבי השכונה הוותיקים מסמלים האקליפטוסים העתיקים את רמת-השרון של פעם. לילדינו הצעירים היו עצים מקסימים אלה נוף ילדות. ולא עוד. הלב ממש בוכה".

 

"אנחנו רואים בחומרה את המקרה בו תושב העיר לקח את החוק לידיו וגזם עצים בניגוד לחוק", מסכם דובר עיריית רמת-השרון גונן אליאסי. "ראש העירייה התערב אישית בנושא והנחה את הגורמים המקצועיים להגיש תלונה ל"קק"ל" ובמקביל למשטרה, במטרה למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים