שתף קטע נבחר

Yahoo: נמכור מוזיקה ללא DRM עד סוף השנה

דייב גולדמן שעומד בראש חנות המוזיקה של ענקית האינטרנט תומך ביוזמה שפרסם בשבוע שעבר סטיב ג'ובס. לקריאה ישנם תמוכים נוספים, ומצד שני, פעילי תוכנה חופשית קוראים לג'ובס "לשים מעשים מאחורי המילים שלו"

עוד לבנה בחומה. דייב גולדמן, מנהל חנות המוזיקה המקוונת של Yahoo, מעריך כי חנותו תמכור מוזיקה ללא טכנולוגיית הגנה נגד העתקה (DRM) עד סוף השנה הנוכחית.

 

"תמיד המלצתי להסיר את ה-DRM, כי גם ככה כבר נמכרת הרבה מאוד מוזיקה ללא DRM, והמנגנונים נגד העתקה רק מקשים על חיי הלקוחות", אמר גולדמן, הנחרץ בדעותיו נגד ה-DRM. עוד כינה גולדמן את ה-DRM: "מס מיותר על הצרכן הדיגיטלי".

 

האמירה האחרונה מתפרסמת בעקבות המכתב הפתוח שפרסם בשבוע שעבר סטיבן ג'ובס מנכ"ל אפל, ובו הוא קורא לחברות התקליטים לוותר כליל על טכנולוגיית ה-DRM. מכתבו של מנכ"ל אפל, אשר מפעילה את חנות המוזיקה iTunes ומשתמשת ב-DRM בעצמה גם בנגן ה-iPod שלה, יצר תגובת שרשרת בתעשייה.

 

ראשי חברות התקליטים, באמצעות יו"ר איגוד תעשיית המוזיקה, ה-RIAA, מיהרו לתקוף את ג'ובס, ברומזם שקודם מן הראוי שיסיר את המגבלות על טכנולוגיית ה-DRM הביתית של אפל, FairPlay - המונעת ממוזיקה של מתחרים לפעול על מכשירי iPod.

 

באופן דומה, אנשי קרן החזית האלקטרונית, ה-EFF קראו לג'ובס "לשים מעשים מאחורי המילים שלו" ולהסיר את טכנולוגיית ה-DRM המגינה על iTunes.

 

מספר ימים לאחר מכן, נודע כי אחת מארבע חברות התקליטים הגדולות, EMI, שוקלת להוציא את המוזיקה שבבעלותה ב-MP3 ללא הגנת DRM. החברה ביקשה מחנויות מתחרות ל-iTunes להגיש לה הצעות לתשלומי מקדמה, תמורת הזכות למכור את המוזיקה הבלתי מוגנת. חנות המוזיקה של Yahoo, אגב, הייתה שותפה לניסויים הקודמים של EMI במכירת מוזיקה לא מוגנת, שזכו להצלחה.

 

מלבד מנהל חנות המוזיקה של Yahoo, גם מנהל חברת כבלי האיכות לאודיו Monster Cable, תומך ביוזמה של ג'ובס. נואל לי, מנכ"ל החברה, צוטט בהודעה לעיתונות באומרו שחברתו "שותפה לחזון של מר ג'ובס" לשבירת ההגבלות על הורדות מוזיקה חוקיות. ל-Monster Cable יש חנות הורדות מוזיקה משלה, אשר גם מקדמת תקן מיוחד שהמציאה החברה - SuperDisc. התקן תומך בצליל היקפי באיכות גבוהה - ונטול הגנות DRM.

 

יון לך יוהנסן, הידוע גם כ-"DVD-יון", הצעיר הנורבגי שפרץ את הגנת התוכן של DVD וגם את זו של אפל, טוען כי לצוות של אפל יידרשו לא יותר מ"יומיים שלושה" כדי להסיר את הגנת ה-DRM המגינה על המוזיקה שאפל מוכרת ב-iTunes.

 

הצטרפתם כבר לניוזלטר החדש שלנו? הירשמו באמצעות תיבת הרישום התכולה מימין ותקבלו בימים ב'-ד' את מהדורת סיכום היום שלנו - עם קישורים מעניינים והערות על המצב

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מס מיותר על הצרכן הדיגיטלי. נגן iPod
מומלצים