שתף קטע נבחר

טרטמן משיבה אש: "שמו עלי גל צונאמי"

הסערה הגדולה סביב אסתרינה טרטמן, הסתיימה בנאום נרגש של חברת הכנסת, בו יצאה להגנת מפלגתה: "הייתי שותפה להקמת ישראל ביתנו, זו מפלגה מצויינת עם חברים מצויינים. חבל לי שהם ייפגעו בגלל עשייה לא הוגנת של אנשים שעומדים למולי". את התקשורת האשימה ב"רצח אופי שאינו משתמע לשני פנים" והודתה כי "אילו רק הייתי מוסיפה את המילה 'לימודי תואר שני' לא היתה בעיה". מזכירות המפלגה החליטה כי יצחק אהרונוביץ' יכהן כשר התיירות במקומה של טרטמן

ארבעת הימים הסוערים שעברו על "ישראל ביתנו" - ובעיקר על חברת הכנסת אסתרינה טרטמן - הסתיימו אמש (ד') בהחלטת מזכירות המפלגה להכריז על ח"כ יצחק אהרונוביץ' כמועמד לתפקיד שר התיירות.

 

חברי המזכירות התכנסו אתמול בעקבות שורת החשיפות אודות טרטמן, שהחלה בדיווח על החלטת בית המשפט כי אין ביכולתה לעבוד מעל ארבע שעות והגיעה לשיאה עם הגילוי כי הציגה תארים אקדמאים אותם למעשה לא השלימה. בנוסף, עוד לפני פתיחת הדיון נחשפה ב-ynet פרשה נוספת, במסגרתה התברר כי טרטמן הייתה מעורבת בתאונה בה פגעה בהולך רגל, הכחישה את ההאשמות נגדה בבית המשפט והורשעה בסופו של דבר בגרימת חבלה ורשלנות.

 

בסיום ישיבת מזכירות המפלגה, לאחר שהודיעה כי היא מסירה את מועמדותה מתפקיד שרת התיירות וקיבלה לכך את אישור חבריה, יצאה טרטמן בנאום חריף ונלהב שהזכיר את המופע של הנשיא משה קצב לפני קצת יותר מחודש. "עשו לי רצח אופי", אמרה כשהיא נסערת. "התקשורת היא גוף חשוב מאין כמותו אבל גם היא מחוייבת להגינות ויושר. יש לכם עוצמה אדירה בידיים אבל אני פונה אליכם עבור כל אלו שעוד 'בקנה' שלכם - לא כולם עמידים באותה מידה, החובה שלכם היא להכניס דברים לפרופורציות ולא לעשות עליהום מכל דבר".

 

את דבריה בחרה טרטמן לפתוח בדברי תודה עבור אלו שעמדו לצידה בימים האחרונים: "אני רוצה להודות על התמיכה שקיבלתי מסיעת ישראל ביתנו, מהמפלגה ומחברים שאליהם הצטרפו מאות. אני לא אגזים אם אגיד שקיבלתי כבר למעלה מאלף פניות, המלצות, תמיכה של אזרחים, של אנשים, של חברים, של עידוד, של עוצמה. אני מודה לך איווט על האמון המלא שנתת בי ואתה נותן בי לאורך כל הדרך, הן בבחירה הראשונה שלך בי כמועמדת של הסיעה לשרות והן אתמול, היום שלשום לאורך כל הדרך, בתמיכה הבלתי משתמעת לשתי פנים".

 

לאחר שורת התודות התייחסה טרטמן לדברים שנכתבו עליה בימים האחרונים - החל מהחלטת בית המשפט שקבע כי היא רשאית לעבוד ארבע שעות לכל היותר ועד פרשת התארים. "בימים האחרונים מצאתי עצמי במרכזו של מסע שיסוי מתוזמן, הכפשות מכוערות וסילוף עובדות והכל במטרה לפגוע בי ובשמי הטוב. למרות זאת לא נשברה רוחי, שהיתה אך במרחק נגיעה מן המוות. לא פעם ולא פעמיים הייתי שם ותודה לאל - בעוז רוח ובגב זקוף יצאתי מזה. לא התקשורת תשבור אותי הפעם. גם אין שום סיבה שהתקשורת תשבור אותי. צר לי כי איש לא בדק עובדות בסיסיות מול הררי מלל, כזבים וחצאי אמיתות".

 

"הנה כמה דוגמאות קטנות", המשיכה חברת הכנסת. "כתב של אחד הערוצים הנוכחים פה יצא בקריאה של ציד לטרף ואין לי ספק שהמוטיב שהנחה אותו הן דעותי הפוליטיות החד משמעיות שלא ערבות לאוזנו ולקומץ חבריו ועשו מבצע של עליהום, אבל לא זאת הנקודה. הוא הלך ויצא בקריאה ואמר שחברת הכנסת טרטמן הגישה תצהיר לבית המשפט שבו היא מצהירה שהיא לא יכולה לעבוד יותר מארבע שעות וזה הפך כמובן לבדיחה בקרב המדינה וזה בסדר, אני אוהבת הומור ומכבדת, בתנאי שתהיה פה אמת. אני תוהה איך אדם שהוא נכה בעצמו (אמנון אברמוביץ') מגיע לסיטואציות עצובות כל כך, עם סיפורי ביטוח שלא רלבנטים".

 

"היה עלי עליהום בכיף בנושא התארים"

"גם בעניין התואר הראשון היה עליהום בכיף - 'אין לה תואר ראשון, אין לה תואר שני'...שלוש שנים ישבתי באוניברסיטת בר אילן. נכון, התבטאתי לא כראוי. אני מודה ואני מנצלת את ההזדמנות באמת להודות. התבטאתי שלא כראוי. הלימודים הראשוניים שלי בצורה מקצועית של תחום הבנקאות, כספים וכלכלה, היו במסגרת בר אילן. הם היו לימודי תעודה. שלוש שנים של לימודים עם תעודות והסמכה. המשכתי ללימודי תואר שני אבל מעולם לא דיברתי על האוניבריסטה העברית. אם מישהו ויבוא ויוכיח שאני התבטאתי בנושא האוניבריסטה העברית - אהלן וסהלן, אני מורידה בפניו את הכובע, אין מצב כזה".


ליברמן וטרטמן במסיבת העיתונאים (צילום: דודי ועקנין)

 

על כך שבאתר האינטרנט של ישראל ביתנו והכנסת נכתב כי בידה תואר שני למרות שרק למדה לתואר שכזה, אמר טרטמן: "יש לי את הקורות-חיים המקוריים שהעברתי לכנסת. העברתי אותם ושם אין את הביטויים האלה. ביקשתי לבדוק את המקורות אבל אני לא מתנערת מאחריות. שגיתי כשאמרתי תואר שני, אילו רק הייתי מוסיפה את המילה 'לימודי תואר שני' לא היתה שום בעיה מכיוון שסיימתי תואר ראשון בהצטיינות, המשכתי ללימודי תואר שני במנהל עסקים.

 

"לצערי הרב התאונה הקשתה עלי מאוד להמשיך, כתבתי מכתב רשמי לדיקן הפקולטה וביקשתי ממנו לאפשר לי להמשיך לסיים את לימודי התואר. הפנייה הזאת באה מסיבות רפואיות אישיות ואתם יודעים כולכם יודעים שזה בגלל התאונה. למדתי לימודי מנהל עסקים לתואר שני גם כן, בנוסף לתואר ראשון בהצטיינות. נכון, לא הייתי בסדר באומרי על כך שיש לי תואר שני במנהל עסקים. אם הייתי אומרת 'לימודי תואר שני במנהל עסקים', כל הסאגה הזאת היתה מתפוגגת".

 

בשלב זה שלפה טרטמן מסמכים ותעודות אל מול המצלמות, באמצעותם ביקשה לאושש את טענותיה. "אין פה שום קייס - לא לשיבוש לצרכי שכר, לא לשימוש לטובות הנאה, לא לשום דבר אחר", הדגישה. "מעולם לא השתמשתי בזה. עבדתי ביושר, בהגינות והעברתי מסרים באשר הם.

 

"יש לנו דוגמא של שופטת במדינת ישראל (עדנה ארבל) שבוודאי אתם אנשי התקשורת מכירים את הסיפור שלה. היא כתבה קורות חיים והגישה אותם לצרכי מינויה כשופטת עם תואר שני ומסתבר שאין לה תואר שני - והיא עדין שופטת בישראל היום. מזה לא עשו מזה צימס וסיפורים, אולי בגלל הדעות הפוליטיות שלה. אני לא יודעת, אני אומרת את זה מתוך הרהור".

 

"אולי אני עוף מוזר לכם בכנסת"

טרטמן המשיכה לתקוף את התקשורת ופנתה לעיתונאים: "אני אומרת לכם, חברים, תהיו קודם בני אדם. זה בסדר, תעשו את העבודה שלכם. זה חשוב, אבל תחשבו שמאחורי המצלמה או הכתבה או העט יש גם משפחה. אם מישהו חושב שאני מתכוונת בטעות לוותר - אתם טועים.

 

"עשו לי פה רצח אופי בצורה שאינה משתמעת לשני פנים ואני לא מתבייכנת. אני חושבת בכנות שתקשורת זה דבר מאוד חשוב. תקשורת זה דבר שמתבקש בכל מדינה דמוקרטית. תקשורת היא כלי להביא מידע מה קורה בצמרת לציבור, אבל התקשורת מחוייבת לא פחות מאישי הציבור גם קצת להגינות וליושר.

 

"חברים (פונה לעיתונאים), בידיים שלכם יש יכולת לפסוק גורלות ולהעלות אנשים, יש לכם יכולת להרוס אנשים על לא עוול בכפם, יש לכם עוצמה אדירה בידיים, אני פונה אליכם ברמה האישית, לא עבורי - אני אתמודד אתכם - אלא עבור כל אלה שעוד בקנה שלכם. תזכרו את כל אלה שנפגעו, אנחנו יודעים שכבר היה מי שנהג בצורה שלא היינו רוצים שינהג בגלל התקשורת ולחצים נפשיים. לא כל האנשים עמידים באותה מידה. צריך גם להכניס לפרופורציות את הדברים, החובה שלכם גם להכניס לפרופורציות את הדברים ולא לעשות עליהום בצורה חד משמעית כי יש לכם עכשיו טרף פוליטי שהוא פופוליסטי".

 

"אין זו מלחמה רק על שמי הטוב, זוהי מלחמה על דמותה של מדינת ישראל, על זכויותיו של האזרח... אמשיך לעמוד בגאון על דעותיי ועמדותיי, ולא אשתוק. אולי אני קצת עוף מוזר לכם בבניין הכנסת, אבל אני הולכת עם האמת ואני הולכת עם כוונות שליחות.

 

"גם הבית חשוב לי", סיכמה חברת הכנסת טרטמן. "שמה הטוב של ישראל ביתנו חשוב לי בעיני לא פחות. שמו עלי גל של צונאמי, וקשה לי במכה אחת להפיח את כל הגל הזה. זה פוגע גם בחברי למפלגה ולסיעה ואכפת לי מזה. הייתי שותפה להקמת המפלגה הזאת. היא מפלגה מצוינת עם חברי סיעה מצוינים, מנכ"ל מצוינת וחברי מפלגה מצוינים. חבל לי שהם ייפגעו בגלל עשייה לא הוגנת של אנשים שעומדים למולי".


פורסם לראשונה 28/02/2007 20:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טרטמן וליברמן הערב. נאום חריף
צילום: דודי ועקנין
צילום: צביקה טישלר
ח"כ אהרונוביץ'. נבחר במקום טרטמן
צילום: צביקה טישלר
צילום: יריב כץ
השופטת ארבל. גם היא גוייסה לנאום
צילום: יריב כץ
מומלצים