שתף קטע נבחר

צילום: דלית שחם

רציני להחריד: זאב מגדרה אוסף ליצנים

זאב מגדרה אוסף כבר 17 שנה ליצנים, ויש לו יותר מ-200 באוסף - בעיקר כאלה שמנגנים. בשיחה עם מישל דור הוא מסביר כיצד הוא נכבש בקסמם ולמה מדובר בעצם בעניין מאוד רציני. אולי תרקוד איתי?

"איזה אספן אתה מצלם לפורים?", שאל אותי העורך. "אספן בובות ליצנים" עניתי, ותוך שעות אני ויהונתן הצלם היינו בדרכינו למוזיאון לתולדות גדרה והביל"ויים, שאירח את האוסף הנדיר והיקר של זאב ק.

 

"ראשית ממה שידוע לי, אני היחיד בארץ האוסף את הסוג הזה של הליצנים", מספר האיש, שנראה רציני להחריד בין מאות הליצנים הפזורים סביבנו. "מדובר בליצנים העשויים מחומרים שונים כגון עץ ופלסטיק, כאשר האוסף מתמקד באלו העשויים פורצלן".

 

 

זאב אוסף יחד עם ידידו איתן את הליצנים משנת 1990, כולם מיוחדים ועשויים בעבודת יד, כאשר האספנים החליטו להתמקד דווקא בליצנים העסוקים בנגינה. בתערוכה הפתוחה לציבור במוזיאון ניתן לזהות "משפחות" של נגנים העסוקים כל אחד בפעילותו הוא. בצד השני של התערוכה ניתן לראות כמה ליצנים, גם הם מפורצלן, אולם אלו נוצרו יותר ברוח תקופתנו וכוללים ליצן המשוחח בטלפון סלולארי, ולצידו אחר הגולש ברולר בליידס.

 

לשאלתי אם משהו מרוח הליצנים דבק בו עונה זאב: "ליצן בדרך כלל זה איש מאוד רציני, שהמקצוע שלו זה להביא שמחה לקהל. אני במהותי איש שאוהב לשמח אנשים והליצן מסמל את זה. הליצנים הכי מוכרים הם מקצועיים ומאוד רציניים, כשהרצינות נבלעת מאחורי המסכה הצוחקת. לי אין את המסכה אבל נכבשתי בקסמם של הליצנים".  

 

האוסף נולד כשזאב, איש עסקים, הגיע לקלן שבגרמניה לרגל עסקיו: "זה היה בדיוק בתקופת הקרנבל שלהם המקביל לפורים שלנו. הליצן שם היה שם מאוד דומיננטי – ובאחת מחנויות המזכרות ראיתי בובת ליצן המנגנת בכינור, והיא מייד  כבשה את ליבי בגלל היופי וההשקעה העצומה בצביעה ובתשומת הלב לכל הפרטים הקטנים".

 

זאב אולי שמח למראה הליצן, אבל נבהל כששמע את המחיר: "המחיר היה כה יקר עד שנאלצתי לצלצל לאשתי בארץ ולקבל את הסכמתה – מה שגרם לאוסף להיוולד".

 

עדות לערך העצום של האוסף מתבטא במאבטח ששומר על הפריטים היקרים ועצם קיומם מאחורי מחיצות מאובטחות. אם חשקה נפשכם לראות את האוסף, ישמחו לקבלכם ללא תשלום במוזיאון, הכולל גם את ההיסטוריה המעניינת של גדרה והביל"ויים.

 

המוזיאון לתולדות גדרה והביל"ויים: http://www.gedera-m.org

  

יש לכם אוסף מעניין ואתם רוצים לפרסם אותו? שילחו מייל עם הפרטים שלכם לאי מייל: money@y-i.co.il  - ואם המערכת תמצא בכך עניין, ניצור עימכם קשר.

   

כתבות קודמות בסדרה:

הדי אור אוסף 25 שנה בקבוקי אלכוהול מיניאטוריים

 

מוטי לזר אוסף סכינים וחרבות מכל העולם

  

יאיר גונן אוסף כוסיות טקילה

 

מירי אסא אוספת גביעי ביצים

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יהונתן צור
ליצן אחד מהאוסף
צילום: יהונתן צור
ועוד שניים
צילום: יהונתן צור
מומלצים