שתף קטע נבחר

האלוף נגד מבקר המדינה: חרגת מסמכותך

לאחר שדרישתו לבטל את הדיון בטיוטת ממצאי המבקר על מלחמת לבנון השניה נענתה בשלילה, עתר הבוקר יצחק גרשון לבג"ץ. מחר בבוקר יקיים בג"ץ דיון דחוף בנושא. אלוף פיקוד העורף מבקש להורות לוועדה שלא להתכנס בטרם יתאפשר לגופים המבוקרים לעיין בטיוטת הדו"ח ורומז כי ההדלפות מתוכו הינן עבירה פלילית. גורמים צבאיים מבהירים: קיבלנו את הדו"ח לעיון אך יש יותר מ-600 עמודים ולא נספיק לעבור עליו

קרב המבקר ואלוף פיקוד העורף מגיע לשיאו: אלוף פיקוד העורף, יצחק (ג'רי) גרשון, עתר הבוקר (יום ב') לבג"ץ במטרה למנוע את הדיון בדו"ח הקשה של מבקר המדינה על הטיפול בעורף בתקופת המלחמה, אשר נקבע למחר בוועדה לביקורת המדינה בכנסת. עורכי הדין טוענים בעתירה כי קיים חשש להפרת איסור פלילי בהדלפות ומפנים את המבקר מיכה לינדנשטראוס אל חוק העונשין הקובע כי מי שמפרסם דו"ח או חלקים ממנו לפני המועד בו היה אמור להתפרסם - עונשו יהיה מאסר שנה. בעקבות העתירה הודיע בג"ץ כי יקיים מחר בשעה תשע בבוקר דיון דחוף כדי להכריע בנושא.

 

 

"תכליתה של הביקורת להצביע על ליקויים בהתנהלות הגופים המבוקרים ועל הצורך בתיקונם, ואין תכליתה של הביקורת לאתר אשמים ולחרוץ את דינם", נטען בעתירה, אותה הגישו עורך הדין אלדד יניב, הסניגורית הצבאית הראשית אל"מ אורנה דוד, עורך הדין יוסף בנקל ועורך הדין אל"מ רמי בובליל. הגשת עיקרי הדו"ח לוועדה ללא מתן אפשרות להגיב, מוסיפים העותרים, מהווה חריגה מסמכות מבקר המדינה. 

 

גורמי צבא מסרו הבוקר ל-ynet כי זמן קצר לפני הגשת העתירה של הסניגוריה הצבאית בשם אלוף פיקוד העורף קיבלו שיחת טלפון ממשרד המבקר, בה התבקשו לשלוח שליח ולקחת את הדו"ח. ממשרד המבקר נמסר בתגובה כי טיוטות ממצאי הדו"ח נשלחו היום לכל המבוקרים, ובכלל זה גם לנציגי משרד הביטחון.

 

בשעות הצהריים אישרו בצה"ל כי קיבלו את דו"ח המבקר והחלו ללמוד אותו. עם זאת ציינו הגורמים הצבאיים כי מאחר והדו"ח מכיל כ-600 עמודים לא יעלה בידם לקרוא אותו במלואו ולהתייחס אליו עד לדיון שנקבע למחר בוועדה לביקורת המדינה.


הגשת העתירה (צילום: דודי ועקנין) 

 

אבל זה כאמור היה מאוחר מדי. אלוף פיקוד העורף עתר באמצעות עו"ר אלדד יניב והסניגוריה הצבאית נגד מבקר המדינה, נגד יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ זבולון אורלב, ונגד הוועדה עצמה. בעתירתו דרש שהמבקר לא יגיש את עיקרי ממצאי הביניים המצויים במשרדו לוועדה לביקורת המדינה בטרם תינתן לפיקוד העורף האפשרות לעיין בדו"ח ולהגיב עליו.

 

בנוסף מבקש אלוף פיקוד העורף שבג"ץ יורה לוועדה לביקורת המדינה שלא להתכנס בטרם יתאפשר לגופים המבוקרים לעיין בטיוטת הדו"ח. האלוף גרשון ביקש צו ביניים שיורה למבקר המדינה להימנע מלמסור לוועדה את עיקרי ממצאי הדו"ח המצויים במשרדו עד לסיום הדיון בעתירה. בבג"ץ צפויים לקלוט את העתירה ולהעבירה לשופט התורן, שיזמן דיון דחוף להיות בהרכב של שלושה שופטים, בו יוחלט אם להוציא צו ביניים.

 

צה"ל למבקר: מה בוער לך כל כך?

העותרים מדגישים כי אינם טוענים בשלב זה נגד ממצאי הדו"ח שעדיין לא הועבר לעיונם, ואינם מערערים על חשיבותה העליונה של הביקורת, אך יחד עם זאת הם סבורים ש"המטרה אינה מקדשת את האמצעים וביקורת אמינה, מקצועית, יסודית, הגונה ובונה אינה יכולה להיעשות בלי לקבל את התייחסות הגופים המבוקרים לדו"ח". לדבריהם, חוסר האפשרות להתגונן פוגעת בזכויות היסוד בשלטון החוק ובאמון הציבור ובמוסד מבקר המדינה. 

 

בעתירתו מציין מפקד פיקוד העורף: "העותרים אינם יודעים מהי הדחיפות שבגינה נדרש המבקר למסור את עיקרי ממצאיו בעניין זה לוועדה. בהקשר זה תמהים העותרים אלו טעמים דחופים יכולים להצדיק דיווח דחוף לועדה על ממצאי הביקורת או טיוטת הדו"ח, אך לא העברתם הדחופה לפיקוד העורף והגורמים האחרים האמונים על ביטחון המדינה".

 

כבר אתמול אחר הצהריים הבהירו בצה"ל את עמדת הצבא בנוגע לישיבת וועדה לביקורת המדינה, כאשר גרשון שלח מכתב אל היועצת המשפטית של הכנסת, נורית אלשטיין ואל יועצו המשפטי של לינדנשטראוס, בו דרש לבטל את הדיון מחר. אלשטיין קיבלה אמנם את דבריו של גרשון והעבירה מכתב ליו"ר הוועדה אורלב, בו הבהירה כי יש לדחות את הדיון, אולם הוא הודיע כי אין בכוונתו להיענות לכך ולקיים אותו במועדו.

 

שעה קלה לאחר הפרסום על מכתבו של האלוף גרשון, התגברה הסערה עם פרסום מכתב חריף של ראש הממשלה אהוד אולמרט בו תקף באופן חסר תקדים את מבקר המדינה. בין היתר טען ראש הממשלה, במכתב בן שבעה עמודים בחתימתו האישית (לקריאת הנוסח המלא לחצו כאן), כי "טיוטת הדו"ח לא הועברה לאף אחד מן הגופים המבוקרים, ולכן כל ההדלפות בעניין מקורן חייב להיות במשרד מבקר המדינה. פרסום הדו"ח עוד בטרם הועבר למבוקרים הוא עבירה פלילית שעונש מאסר בצדהּ".


פורסם לראשונה 05/03/2007 11:40

 

בהכנת הידיעה השתתפה מירי חסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס
צילום: חיים צח
עותר לבג"ץ. האלוף גרשון
צילום: יעל בר הלל, דובר צה"ל
צילום: ירון ברנר
אלדד יניב
צילום: ירון ברנר
הגשת העתירה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים