שתף קטע נבחר

מצ"ח תחקור האם צה"ל ביצע "נוהל שכן" בשכם

בסרטון של סוכנות הידיעות אי.פי נראה פלסטיני כשהוא מוביל כוחות בסריקות במהלך מבצע "חורף חם" שנערך בעיר שכם. בעקבות הטענות על שימוש ב"נוהל שכן" כנגד פקודות הצבא, החליט הפרקליט הצבאי לפתוח בחקירה

המשטרה הצבאית החוקרת תבדוק האם במבצע "חורף חם" שערך צה"ל בשכם לפני כשבועיים, השתמשו החיילים באזרחים פלסטינים כבמגן אנושי בשעה שערכו סריקות בבתים בעיר. החקירה נפתחה בהוראתו של הפרקליט הצבאי הראשי, ת"אל אבי מנדלבליט.

 

במהלך המבצע טענו פלסטינים כי החיילים ביצעו "נוהל שכן" וכן איימו על אזרחים בנשק חם בניגוד לפקודות. סוכנות הידיעות אי.פי אף פרסמה סרטון ובו נראה צעיר פלסטיני כשהוא הולך בראש קבוצה של חיילים בשעה שאלו נכנסו לתוך אחד הבניינים בעיר.

 

ארגון זכויות האדם, "בצלם", פרסם לאחר המבצע דו"ח ובו מצוטטות עדויות של פלסטינים לפיהם חיילי צה"ל ביצעו "נוהל שכן" תוך שהם מתשמשים בילדה בת 11 ובנער בן 15 כמגינים אנושיים.

 

לפי העדויות, ביום הראשון למבצע הגיעו החיילים לבית משפחה פלסטינית בעיר העתיקה בשכם והורו לאחד מבני המשפחה, נער בן 15, להתלוות אליהם בסריקות שערכו בשלושה בתים אחרים. לפי עדותו של הנער, דחפו אותו החיילים בקני הרובים וכפו עליו להיכנס לפניהם לחדרי הבתים, לפתוח ארונות ולרוקן את תכולתם וכן לפתוח חלונות.

 

למרות טענות הפלסטינים, בצה"ל אמרו עם סיום המבצע כי "הלכו על קצות האצבעות" בכל הנוגע לאוכלוסיה האזרחית בעיר. לדברי גורמים בצה"ל, הפעולה הצבאית בשכם במהלך המבצע הייתה רחבה, אך "הכוחות התבקשו על ידי כל הרמות לעשות הכל על מנת שלא לפגוע בפלסטינים חפים מפשע, כי ברור שהמשמעות של אירוע כזה מקרינה הרבה מעבר לרמת החטיבה והאוגדה".

 

על פי צה"ל, במהלך המבצע נתפסו תשעה מבוקשים, 11 דרושים לחקירה, מצבורים של אמצעי לחימה וכמה מעבדות נפץ. במהלך המבצע נהרג פלסטיני אחד, חייל צה"ל נפצע באורח בינוני ושלושה נוספים נפצעו קל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי צה"ל בשכם
צילום: רויטרס
מומלצים