שתף קטע נבחר

ועדת האתיקה: נזיפה חמורה לח"כ טרטמן

שתי קובלנות הוגשו לוועדת האתיקה של הכנסת לאחר שטרטמן הצהירה כי יש ברשותה תואר שני – פרט שהתברר כלא נכון. הוועדה, שלא קיבלה את טיעוניה כי הדברים נעשו בתום לב, ציינה כי זהו "העונש החמור ביותר העומד לרשותה בנסיבות העניין"

סוף לפרשת התארים של ח"כ טרטמן? ועדת האתיקה של הכנסת החליטה הערב (יום ד') להטיל על חברת הכנסת אסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו) נזיפה חמורה בעקבות פרשת התארים. זאת, בעקבות שתי קובלנות שהוגשו נגדה. ועדת האתיקה קבעה כי היא אינה מקבלת את טענתה של טרטמן, לפיה "פרסום הפרט הכוזב נעשה בהיסח הדעת". 

 

לקריאת החלטת ועדת האתיקה של הכנסת

 

נגד טרטמן שהצהירה כי יש ברשותה תואר שני – פרט שהתברר כלא נכון - הוגשו שתי קובלנות לוועדת האתיקה. אחת הגיש ח"כ רן כהן (מר"צ) ואת השנייה הגישה התנועה לאיכות השלטון. כהן טען כי הצהרותיה של ח"כ טרטמן "אינן אלא מצג שווא". לטענתו, "ח"כ טרטמן פגעה בכבוד הכנסת, לא נהגה באופן ההולם את תפקידה ומעמדה ולא פעלה על מנת למלא שליחותה ביושר". התנועה לאיכות השלטון טענה כי "הדברים הינם חמורים", וכי "הטעיית הציבור שומטת את הקרקע תחת פעילותו של נבחר הציבור ופוגעת באמון העם בנבחריו ובכבוד הכנסת".

 

בתגובתה לוועדה טענה ח"כ טרטמן כי "נפלה קורבן למסע שיסוי בוטה ושפל, שאין מתועב ממנו ולכל הדעות חרג מכל קנה מידה" היא טענה עוד כי "הוטחו לעברה אלפי מילים נוטפות ארס, בלע, לעג וקלס וכי הוזכרו חצאי אמיתות וסולפו העובדות".

 

טרטמן הודתה כי טעתה בהצעת העובדות, ועל טעות זו, "שנעשתה בהיסח הדעת ובתום לב, הביעה צער מעומק הלב, ובכל הזדמנות שנקרתה בדרכה, זאת מבלי להמעיט בחומרת המעשה". לטענתה, "אילו רק הייתה מוסיפה לדבריה את המילה 'לימודי' – המצב כולו היה שונה. היא הודתה שגם לה "היה חלק בלתי מבוטל בפרשה, אולם מכאן ועד לרצח אופי – רחוקה הדרך עד מאוד". עוד טענה טרטמן כי נגרם לה נזק ציבורי כבד לשמה הטוב, וכי היא שילמה מחיר ציבורי, אישי ומשפחתי כבד.

 

ועדת האתיקה בכנסת קבעה כי "מעשיה של ח"כ טרטמן מהווים התנהגות שאינה הולמת את מעמדה כחברת כנסת והם פגעו בכבוד הכנסת פגיעה חמורה". ועדת האתיקה לא קיבלה את טענתה של טרטמן לפיה פרסום הפרט הכוזב נעשה "בהיסח הדעת". הוועדה קבעה כי: "העובדות הצביעו על כך שהפרסום היה בכתב ובעל פה ויותר מפעם אחת, ממילא אין לקבל כי נעשה בלא משים". הוועדה ציינה כי זהו "העונש החמור ביותר העומד לרשותה בנסיבות העניין".

 

ח"כ רן כהן (מרצ) שהגיש את הקובלנה נגד טרטמן בירך על החלטת ועדת האתיקה: "מדובר באמירה ערכית וחד משמעית של ועדת האתיקה. טרטמן נענשה על ידי הציבור, אולם שקריה פגעו בכלל הח"כים ובאמון הציבור במוסד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
טרטמן. נזיפה חמורה
צילום: דודי ועקנין
רן כהן. עתר
צילום: עופר עמרם
מומלצים