שתף קטע נבחר

השר מג'אדלה ביקר בבית כנסת רפורמי בת"א

השר הוזמן לבית הכנסת "בית דניאל" במסגרת ציון שבוע המאבק הבינלאומי בגזענות שמקיימת התנועה הרפורמית בישראל. הוא סירב לחבוש כיפה, אך למרות זאת נאם בפני המתפללים. "בימי תור הזהב בספרד חיו היהודים והערבים בשכנות טובה - אני מקווה שהמצב יחזור"

על רקע היחסים המתוחים וגילויי הגזענות הקיימים בין יהודים לערבים בישראל, הגיע הערב (ו) ראלב מג'אדלה, השר המוסלמי הראשון, לביקור בבית הכנסת הרפורמי "בית דניאל" בתל אביב.

 

הזמנת השר נעשתה במסגרת ציון שבוע המאבק הבינלאומי בגזענות שמקיימת התנועה הרפורמית בישראל. אנשי התנועה הסבירו כי הם הזמינו את שר התרבות המדע והספורט מפני ש"היות ובשנים האחרונות חלק ניכר מגילויי הגזענות נעשים על רקע דתי אנו מקווים שמביקורו של השר תצא אמירה חשובה נגד הגזענות לכלל החברה הישראלית".


מג'אדלה נואם בפני המתפללים  (צילום: ניב קלדרון)

 

הרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית בירך את השר מג'אדלה על מינויו ואמר כי "כל חברי הקהילה הרפורמית מרגישים כי כתם גדול הנמצא על מצפונה של החברה הישראלית מתחיל מעט להתנקות בכך שסוף סוף יש שר מוסלמי בממשלת ישראל". מאיר עזרי, רב קהילת "בית דניאל" אמר לשר כי הוא מקווה שבבואו יחל מסע של הכרה הדדית ופתיחות בין החברה היהודית לערבית בישראל.

 

השר מג'אדלה התרגש מעצם ההזמנה וקרא לשיתוף פעולה וערבות הדדית בין היהודים לערבים בישראל. הוא הזכיר את ימי תור הזהב בספרד ואמר כי "בזמנו היהודים והערבים חיו בשכנות טובה ובשיתוף פעולה וכולי תקווה שיחסים אלה ישררו בין העמים גם בימינו".

 

בפגישה שערך השר מג'אדלה עם נציגי הקהילה הרפורמית לפני שנכנס לבית הכנסת הוא התייחס לכוח הרב שיש למפלגות החרדיות בפוליטיקה בישראל. "בניגוד אליכם יש גורמים המשתמשים בדת היהודית למטרות פוליטיקה מיליטנטית וקיצונית. בשבועיים האחרונים היו להם הישגים בלתי רגילים גם במינוי הדיינים בבתי הדין הרבניים וגם בתביעות הקשורות לתקציב". מג'אדלה קרא לקהילה הרפורמית להיכנס לפוליטיקה כדי להוות משקל נגד לחרדים.

 

בהתייחס לכך שאינו מסכים לשיר את המנון המדינה, אמר השר מג'אדלה כי הוא מכבד את ההמנון אך לא מתכוון לשיר אותו. הוא תקף את אלו שחושבים שחובה עליו לשיר את ההמנון ואמר כי "מדובר באנשים חסרי השכלה או חסרי תרבות שאינם יודעים איפה הם נמצאים".

 

לפני כניסתו לאולם כדי לשאת את דבריו אירעה אי הבנה קטנה אשר לא העיבה על חשיבות הערב. התברר כי השר לא ידע שאת דבריו בפני חברי הקהילה הרפורמית הוא אמור לשאת בבית הכנסת עצמו והיה עליו להחליט האם לחבוש כיפה לראשו. השר לא ראה לנכון לעשות זאת ואמר כי "אני לא מתכוון לחבוש כיפה ומעולם לא חבשתי כיפה. כיפה חובש יהודי ואני מוסלמי". הדבר לא עורר כל כעס מצד חברי התנועה הרפורמית שאמרו כי "מה שחשוב הוא שהשר יבוא וירגיש נינוח במהלך הביקור". הרב גלעד קריב הוסיף כי "לכיפה יש משמעות סמלית בלבד וכי ישנם יהודים נוספים שבאים לפה ולא חובשים כיפה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
מג'אדלה בבית הכנסת
צילום: ניב קלדרון
מומלצים