שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מפעלי הנייר בקרב על הקהל החרדי
  המלחמה על נייר הטואלט: "ועדת הרבנים למען קדושת השבת" קבעה כי יש להעדיף את מוצרי חברת "שניב" - "היחידה השומרת שבת" והכניסה ללחץ את המתחרים. בימים אלה מתקיים מו"מ בין החרדים ל"נייר חדרה" שם "קיבלו על עצמם להעסיק רק גויים בשבת". האם זה יספק את אנשי הרב אלישיב?

  750 אלף החרדים מגלים יותר ויותר את כוחם בשוק הכלכלי בארץ. איך עושים את זה? בימים שלפני חופשת הקיץ, נוהגת העיתונות החרדית לפרט את מקומות הבילוי שומרי השבת ומבקשת מהציבור "לחזק את מקדשי היום השביעי". לאחרונה, יחד עם הגידול של האוכלוסייה החרדית, המגמה הזו החלה לתפוס תאוצה. דוגמאות לשיטת הכלכלה החרדית, במסגרתה מחליט הציבור להנות רק מחברות השומרות על ההלכה היהודית, ניתן היה לראות במאבק החרדים בחברת אל-על או בסוגיית ה"פלאפונים הכשרים". חברות השיווק בישראל מראות עניין ונכונות לזכות באהדת הציבור החרדי מאחר שמדובר בפלח שוק שרק הולך וגדל (בכ-150 אלף איש בעשור האחרון) ואף מראה נאמנות למוצרים לאורך זמן ובצורה מרוכזת. עכשיו הגיעה גם תורה של תעשיית הנייר.

   

  לפני שבוע פרסמה ועדת הרבנים למען קדושת השבת מודעה המפרטת את שמות מפעלי הנייר בישראל הפועלים בשבת. במודעה צויין כי חברת "שניב" היא החברה היחידה שבבעלותה מפעל שומר שבת וכי יש להעדיף את מוצריה. ועדת הרבנים הוקמה בנשיאותו של מנהיג הפלג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, ויש לה משקל בעל חשיבות מאחר שבוועדה יושבים נציגיהם של כלל הרבנים החשובים והבולטים בציבור החרדי.

   

  חברת "שניב", המייצרת מוצרי נייר לצריכה ביתית כדוגמת נייר טואלט, מגבות נייר ומפיות, פנתה לוועדת הרבנים כבר לפני למעלה מחצי שנה בבקשה לקבלת אישור מטעמה, לאחר שהצהירה כי המפעל שבבעלותה הינו היחיד אשר מדומם פעילות בשבת. לאחר בדיקת הוועדה, האישור המיוחל אכן ניתן ו"שניב" החלה לשווק את מוצריה בקרב הציבור החרדי כחברה היחידה בישראל המקפידה על שמירת השבת, וזאת תחת חותמת הכשרות של ועדת הרבנים. המודעה שפורסמה בשבוע שעבר היה שלב נוסף בדרך לכיבוש פלח השוק החרדי של החברה.

   

  בסוף השבוע האחרון לקחה "שניב" את המהלך השיווקי שנקטה צעד נוסף והחלה מפרסמת במודעות פרסום מטעמה בעיתונות החרדית כי ועדת הרבנים עומדת לפרסם בקרוב רשימה מפורטת אודות משווקי הנייר הביתי (ולא רק יצרניות הנייר) השומרים שבת.

   

  "נייר חדרה עלתה על שולחנו של הרב אלישיב"

  המהלך של "שניב" הכניס ללחץ את המתחרים. בימים אלו ממש, מתקיים משא ומתן בין ועדת הרבנים לבין יצרנית ומשווקת מוצרי הנייר, חוגלה-קימברלי, חברת הבת של חברת "נייר חדרה" השולטת ב- 70%-80% בשוק תעשיית הנייר בישראל. מזכיר הוועדה, יצחק גולדקנוף אמר ל-ynet כי "הדיון לגבי 'נייר חדרה' כבר עלה שמונה פעמים על שולחנו של הרב אלישיב", והוסיף כי "כרגע ההוראה שניתנה היא להמתין עד תום שלב ההידברות הנוכחי עם חברת נייר חדרה".

   

  מפעלי תעשיית הנייר ברחבי העולם פועלים ברציפות של 24 שעות ביממה. הסיבה: תהליכי הייצור הם מורכבים מאוד ועצירת המכונות כרוכה בעלות גבוהה מאוד ושעות עובדה רבות. למעשה, "שניב", הינו המפעל לייצור נייר היחיד בעולם שמפסיק את פעילותו בשבת.

   

  את המהלך שנקטה "שניב" מגדיר מנכ"ל החברה, ישראל כפרי פחות כ"פנייה" ויותר כ"יידוע". "אנחנו יידענו את הרבנים שאנחנו המפעל היחיד ששומר שבת. אמרנו שלפחות שהסקטור הדתי והחרדי שהנושא של השבת חשוב לו יידע מכך שהמוצרים שלנו יוצרו במפעל ששומר שבת". עוד מגלה כפרי כי אחד מבעלי החברה הוא אדם חרדי שהתנה את כניסתו כשותף בחברה בכך שהמפעל לא יעבוד בשבת. "סגירת המפעל בשבת ויידוע הרבנים בכך, לא נבע מסיבה כלכלית. הוא עושה את זה לשם שמיים. הוא גם אמר שאם יתר המפעלים יפסיקו לעבוד בשבת - הוא יפרסם על חשבונו האישי שהם לא עובדים בשבת", מוסיף כפרי.

   

  "קיבלנו על עצמנו להעסיק רק גויים"

  אריה פרנקל, מחברת הפרסום החרדית "פרסום גל" המייצג ומשווק את "נייר חדרה" בציבור החרדי אומר ש"לחוגלה- קימברלי אין אידיאולוגיה לחלל שבת". לדבריו, "המפעל אכן עובד לאורך כל ימות השבוע, זאת בשל אילוצים טכנולוגיים אבל מתוך כיבוד ערך השבת והתחשבות בציבור הצרכנים הדתי ששמירת השבת חשובה לו, נייר חרדה קיבל על עצמו להעסיק בשבת רק עובדים שאינם יהודים".

   

  אולם, לא בכך תמה התסבוכת ההלכתית. על פי ההלכה קיימת בעיה עבור אדם יהודי להנות מעבודה בשבת, גם אם זו נעשתה עבורו על ידי גויים. אחת ההצעות שנבחנות היא לחלק את רווחי חברת חוגלה-קימברלי, שבחלקה נמצאת בבעלות ישראלית ובחלקה בבעלות לא - ישראלית, כך שזו האחרונה תהנה מרווחי העבודה בשבת. "נייר חדרה מנהלת שיחות עם וועדת הרבנים כדי להגיע איתם להבנה שתאפשר את הפעלת נייר חדרה גם בשבת על פי הקריטריונים ההלכתיים", מסר פרנקל.

   

  על החשיבות של הצלחת המהלך אל מול הוועדה וקהל הצרכנים החרדי ציין פרנקל ש"לחברה חשוב לקבל את האישור כי אי אפשר מהמציאות הכלכלית בישראל ולהתעלם מכוח הקנייה של הציבור הדתי והחרדי". 

   

  וקצת בציניות ליטאית אופיינית, סיפר איש תקשורת חרדי ל-ynet בדיחה על שאלת רב שהופנתה לאחד הרבנים הבולטים בציבור החרדי. "בנייר טואלט של איזה חברה צריך עכשיו להשתמש?", נשאל הרב. הרב חשב ואמר לבסוף: "שב ואל תעשה עדיף".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חוגלה-קימברלי. "מעסיקים רק גויים"
  כוח הקנייה גדל
  צילום: חיים צח
  צילום: חיים צח
  הרב אלישיב. נכנס לעובי הקורה
  צילום: חיים צח
  מומלצים