שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האורח הסורי בכנסת: דרוש משא-ומתן חשאי
  איש העסקים איברהים סולימאן, הנציג הסורי הלא-רשמי שהתארח בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, אמר שהוא "לא חלם לדבר עם מקבלי ההחלטות בעם היהודי". לדבריו, רק מו"מ חשאי יוכל להביא שלום. מהח"כים הוא שמע עמדות מנוגדות - ח"כ ישראל כץ אמר כי ישראל לא תיסוג לעולם מהגולן, ואילו ח"כ גלאון אמרה ששלום בלי הגולן עדיף על מלחמה עם הרמה

  נציג סורי לא-רשמי מבקר בכנסת: איש העסקים האמריקני ממוצא סורי, איברהים (אייב) סולימאן, השתתף היום (ה') בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. הוא הוזמן למסור סקירה בוועדה על השיחות שניהל עם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, אלון ליאל.

   

  סולימאן הודה לחברי הוועדה על ההזדמנות שניתנה לו להופיע בפניהם. "בחלומותיי הפרועים ביותר לא חלמתי שאדבר עם האנשים החשובים ביותר במערכת קבלת ההחלטות בעם היהודי. סוריה וישראל הפסידו הרבה הזדמנויות בעבר לעשות שלום". סולמיאן הוסיף כי הוא פעל מטעם עצמו בשיחות הלא רשמיות, אולם דיווח כל העת לשלטונות בדמשק על המגעים. "אני משוכנע שרק משא-ומתן חשאי בין סוריה לישראל רחוק מעיני התקשורת עשוי להביא שלום".


  ד"ר אלון ליאל, ח"כ זהבה גלאון וסולימאן בכנסת  (צילום: גיל יוחנן)

   

  בצאתו מהדיון אמר סולימאן :"אני מאוד שמח שבאתי לכאן. אני מקווה שבשני הצדדים יתחילו להיפגש ואנחנו כערוץ פרטי ניעלם. נוכחותי כאן הופכת הכול לאפשרי. אין בלתי אפשרי בעולם".

   

  ומה חושבים חברי הכנסת? ח"כ ישראל כץ (ליכוד) אמר לאחר תום הישיבה כי ביקש מסולימאן להעביר מסר לנשיא אסד, על פיו ישראל לא תיסוג בשום מקרה מרמת הגולן. "החתמתי בעבר 61 חברי כנסת נגד נסיגה מהגולן ויש לכך רוב מוצק בכנסת. חשוב שאסד יידע זאת". עוד הוא ביקש מסולימאן למסור לאסד כי במידה ותפתח סוריה מלחמה נגד ישראל "כל שטח סורי שיכבש על ידי ישראל יישאר בידי ישראל".

   

  מי שהשמיע דעה אחרת היא ח"כ זהבה גלאון (מרצ) שיזמה את הדיון. "במסגרת של הסכם שלום תפסיק סוריה את התמיכה בטרור ותסייע במאבק הגלובלי נגדו וכן תפסיק את קשריה עם חיזבאללה. מנגד יידרשו הסורים את החזרת רמת הגולן עד לקווי 1967".

   

  עוד אמר גלאון כי "קיום הדיון בוועדת החוץ והביטחון בכנסת מהווה צעד גדול, בייחוד כשהאופציה הסורית שבה לדיון הציבורי. חשוב שהוועדה תשמע על ההבנות הלא פורמליות שהושגו בין סולימאן לבין ד"ר אלון ליאל. יש חשיבות שישראל תפתח במגעים רשמיים עם סוריה. זהו אינטרס ישראלי מובהק לפתוח במשא ומתן עם דמשק ובכך להוציאה מציר הרשע ולנתק את הקשר בין סוריה לאיראן. הזמן פועל לרעתנו ויש שחיקה של ההרתעה של ישראל. אסור לדחוף את אסד לאופציה המלחמתית. יש מחיר להסכם שלום ועדיף שלום בלי רמת הגולן מאשר רמת הגולן בלי שלום".

    

  אתמול ביקר סולימאן ביד ושם. בסיום הביקור אמר כי הוא מתרגש

   מאוד ומתקשה להאמין שזוועות כאלה התרחשו בימי חייו. "אסור שזה יקרה עוד פעם. קשה לחשוב שכל כך הרבה אנשים נרצחו בתקופה כזאת קצרה", אמר למלוויו. "תפילתי העמוקה היא שהשלום יעזור למנוע שיתרחשו שוב זוועות שכאלה", חתם האורח בספר המבקרים של המוזיאון.

   

  סולימאן, שהיה מעורב במגעים השקטים בין ישראלים וסורים, סיפר בראיון ל-ynet שהתפרסם לפני כשלושה חודשים: "כל ראשי ממשלות ישראל מאז רבין ב-1993 ידעו על קיומי. פעלתי מאחורי הקלעים ומעולם לא יצאתי לתקשורת. אני לא מאמין שמשא ומתן גלוי בין סוריה וישראל יוביל למקום כלשהו. ניסו את זה עשר שנים באמצעות דניס רוס. צריך לתת לו פרס נובל על הסבלנות שלו, אבל התקשורת לא מאפשרת שום התקדמות וכל אחד נושא ונותן לפי מה שנכתב בתקשורת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  איברהים סולימאן. ביקור בכנסת
  צילום: גיל יוחנן
  ישראל כץ. לא נרד מהגולן
  צילום: ניב קלדרון
  זהבה גלאון. עדיף שלום בלי הגולן
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים