שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט: "אין לנו כל כוונה לתקוף את סוריה"
  ראש הממשלה אמר בוועדת חוץ וביטחון כי סוריה מתכוננת למתקפה נגדה, אך בישראל לא מתכוונים לצאת למלחמה. הוא הוסיף כי ישראל תהיה מוכנה אם תותקף. בנוגע לרשימת האסירים אמר כי "הרשימה מאכזבת" והוסיף שפגישתו הבאה עם אבו מאזן תיערך ביריחו

  מול האיומים הסורים , משגר אולמרט מסר מרגיע: ראש הממשלה אמר הבוקר (יום ד') בישיבת ועדת חוץ וביטחון כי "לישראל אין כל כוונה לתקוף את סוריה. ההערכה של מדינת ישראל היא שההערכות הסוריות הן למתווה של מתקפה נגדם, אך אנחנו מתכוננים גם למצב שנופתע, בניגוד להערכות הקיימות".

   

  הוא הוסיף: "אני נגד אלה שאמרו במלחמה שצריך לתקוף את סוריה, ואני גם נגד אלה שאומרים בתגובה פבלובית שצריך להיכנס למשא ומתן איתם. התנאים צריכים להבשיל באופן שאם המשא ומתן לא יצליח, נזקו לא יעלה על תועלתו".

   

  חבר הכנסת ישראל כץ (ליכוד) אמר לראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי הוא טועה בהנחותיו וטען כי "הסורים מתכננים בקיץ מתקפת טרור ברמת הגולן, ובונים ביצורים כדי למנוע מישראל להגן על עצמה בעת המתקפה. עלייך להזהיר את הנשיא הסורי ולא להרגיע אותו".

   

  בהתייחס לשאלת יושב ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, בסוגייה האיראנית, אמר אולמרט כי אין לו כל ידיעה על כוונה של ארצות הברית לתקוף בקיץ את איראן.

   

  ראש הממשלה נדרש בישיבה גם לרשימת האסירים שהועברה לישראל במסגרת העסקה לשחרורו של גלעד שליט ואמר כי "מדובר ברשימה מאכזבת, היוצרת ציפיות שאין לנו שום אפשרות לעמוד בהן". הוא הוסיף כי הפגישה הבאה עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, תיערך ביריחו, וטען כי למהלך כזה הוא בעל משמעות. "צריך לתת לאבו מאזן ביטוי", אמר.

   

  בקשר ליוזמות השלום עם הפלסטינים הוא אמר כי "המסגרת המחייבת נשארה מפת הדרכים. מי שירצה לדבר איתנו, נדבר איתו. אני לא דוחה ולא מקל ראש בשום דבר, אך אין תחליף למשא ומתן ישיר עם הפלסטינים". על פגישת שרי החוץ של המדינות הערביות המתונות בקהיר אמר ראש הממשלה כי זהו מהלך חשוב, ש"ברור לחלוטין שהוא נובע מתוצאות מלחמת לבנון השנייה. נוצרה מודעות אצל אותן מדינות אשר הבינו שבמזרח התיכון ישראל איננה הסכנה אלא הטרור הוא האיום המרכזי. יש לעודד את אותן המדינות".

   

  בדבריו בוועדה אמר ראש הממשלה כי ארצות הברית שוקלת ליזום מפגש אזורי בין מספר מדינות, בו ישתתפו גם ישראל וסעודיה.

   

  יושב ראש ועדת חוץ וביטחון, צחי הנגבי, אמר כי בביקורו מחר בירדן, במסגרת משלחת של ממלאת מקום נשיא המדינה, דליה איציק, בכוונתו להזמין את עמיתו הירדני לדיון בוועדה.

   

  סוריה: ההתנגדות תשחרר את הגולן

  דבריו של אולמרט בנוגע לסוריה נאמרו על רקע דבריו של שר ההסברה הסורי, מוחסן בילאל, שאמר בתחילת השבוע כי "אם ישראל תדחה את יוזמת השלום הערבית, ההתנגדות תהיה הדרך היחידה לשחרור הגולן".

   

  השר הסביר כי לארצו יש אינטרס בחידוש שיחות השלום עם ישראל, בחסות אמריקנית ורוסית. "סוריה רוצה להגיע לשלום כולל והוגן", אמר, אך ציין כי "ההתנגדות שמורה לכל עם אשר חי תחת כיבוש. כך בלבנון, בפלסטין ובעיראק. יש לשחרר את כל שטחי ערב הכבושים". 

   

  מפרסומים על רשימת האסירים, שאליה התייחס ראש הממשלה, עולה כי היא כוללת את שחרורם של ראש התנזים, מרואן ברגותי, וראש החזית העממית, אחמד סעדאת, שאנשיו רצחו את השר רחבעם זאבי, ואסירים נוספים עם דם רב על ידיהם.

   

  עוד עלה שמופיעים בה גם מפקדים בזרוע הצבאית של חמאס, בהם כאלה האחראים על עשרות פיגועי התאבדות בתוך שטחי ישראל. הבולט שבהם הוא עבדאללה ברגותי, ממפקדי הזרוע הצבאית של החמאס בגדה שנידון ל-67 מאסרי עולם באשמת הריגת עשרות ישראלים ושורה של פיגועי התאבדות.

   

  גם שמו של חסן סלאמה, אחד מראשי הזרוע הצבאית של התנועה שהובילו את גל פיגועי ההתאבדות ב-95'-96' לאחר חיסולו של המהנדס יחיא עיאש, מופיע ברשימה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט מגיע לוועדת חוץ וביטחון
  צילום: גיל יוחנן
  בילאל. בעד ההתנגדות
  צילום: איי אף פי
  מומלצים