שתף קטע נבחר

נשיא ארה"ב: פרופסור ליביו ליברסקו - גיבור

בטקס זיכרון במוזיאון השואה בוושינגטון שיבח הנשיא בוש את אומץ לבו של הפרופסור הישראלי שנרצח בעת שהגן על תלמידיו במתקפת הירי בווירג'יניה-טק. "ניצול השואה הזה הקריב את חייו כדי שאחרים יוכלו לחיות", אמר בוש

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, שיבח הערב (יום ד') את אומץ לבו של הפרופסור הישראלי ליביו לברסקו, שנרצח כאשר הגן בגופו על הסטודנטים בכיתתו במהלך מתקפת הירי באוניברסיטה הטכנולוגית של וירג'יניה, וכינה אותו "גיבור".

 

בהתייחסו לטבח בווירג'יניה אמר בוש: "ביום הזה ראיתי אימה, אבל גם ראיתי מעשי גבורה. ראינו את אומץ לבו של מרצה בשם ליביו ליברסקו. כשהיורה ניסה להכנס לכתה, הפרופסור האמיץ הזה חסם בגופו את הדלת, בשעה שהסטודנטים שלו נמלטו למקום בטוח. ביום הזכרון לשואה, ניצול השואה הזה הקריב את חייו כדי שאחרים יוכלו לחיות. הבוקר אנחנו מכבדים את זכרו ומתחזקים מדוגמתו האישית".

 

פרופ' ליברסקו ואשתו הם ניצולי שואה. הוא היה מדען מפורסם ברומניה והקומוניסטים מנעו את עלייתו לארץ. בהתערבות של ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין, אצל הנשיא צ'אוצסקו, הוא עלה עם אשתו לישראל בשנת 1978. כעבור כמה שנים הוא יצא לשנת שבתון בארה"ב ומאז נשאר ללמד ולחקור שם.

 

בוש נאם בטקס זיכרון לשואה שנערך במוזיאון השואה הלאומי בוושינגטון. בטקס נכחו גם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, והשגריר החדש של ארה"ב באו"ם, זלמאי חלילזאד. אתמול השתתף בוש בטקס לזכר 32 הנספים ברצח, באוניברסיטה הטכנולוגית של וירג'יניה והורה על הורדת הדגל האמריקני לחצי התורן בכל בניני הציבור ברחבי המדינה.

 

בטקס הערב במוזיאון השואה, התייחס הנשיא בוש במשתמע גם לאיום האיראני. בוש הזכיר כיצד "אחת המדינות המתקדמות ביותר בעולם אימצה מדיניות שנועדה להשמיד את העם היהודי. הקירות הללו עוזרים לשמר את אנושיות של המיליונים שהועמסו על רכבות ונרצחו על ידי אנשים שהחשיבו את עצמם לתרבותיים. הקירות הללו מזכירות לנו ששואה אינה בלתי נמנעת. היא התאפשרה בגלל חולשת העולם ופייסנות כלפי הרוע".

 

בוש התייחס גם לחשיבותו של מוזיאון לזכר השואה, והסביר כי "הרוע אינו רק פרק בהיסטוריה. זוהי המציאות בלב האנושי. לכן המוזיאון הזה משמש כזכרון חי למה שקרה כשאנשים טובים והגונים העלימו עין מהשנאה והרצח". בוש הוסיף כי "המוזיאון מזכיר לנו שהמילים 'לעולם לא עוד' מתייחסות לעתיד, לא לעבר".

 

נשיא ארה"ב הזכיר כי "מנהיג איראן הצהיר כי השואה היא מיתוס. אתם שמצאתם מקלט במולדת היהודית, יודעים שהרודנים והמחבלים נשבעו למחוק אותה מהמפה. ואתם ששרדתם את הרוע יודעים שהדרך היחידה להביס את הרוע היא להתמודד אתו ולא להתקפל"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא בוש הערב: ליברסקו גיבור
צילום: איי אף פי
צילום רפרודוקציה: ירון ברנר
פרופ' ליביו ליברסקו
צילום רפרודוקציה: ירון ברנר
מומלצים