שתף קטע נבחר

בשארה התפטר מהכנסת: "עכשיו אין לי חסינות"

יו"ר בל"ד הגיש את התפטרותו מהכנסת בשגרירות ישראל בקהיר. זמן קצר לאחר התפטרותו התראיין לרשת "אל ג'זירה: "לא רציתי לתת את ההזדמנות לכל הפסטיבל של הימין הישראלי נגדי. גלות היא לא אופציה, בטוח שאחזור השאלה היא רק מתי"

יו"ר בל"ד, חבר הכנסת עזמי בשארה, התפטר היום (א') מהכנסת. בשארה הגיש את מכתב ההתפטרות לשגריר ישראל בקהיר, שלום כהן. במכתב ההתפטרות הוא כתב: "מאז הבחירות האחרונות גמלה בלבי ההחלטה להתפטר מהכנסת ולפנות יותר זמן לכתיבה הגותית וספרותית, מה עוד שתמיד האמנתי שאני נמצא בכנסת בשליחות ולא כמקצוע". ההתפטרות תיכנס לתוקף ביום שלישי ואת מקומו בכנסת יחליף עו"ד סעיד נפאע.

 

לצפייה במכתב ההתפטרות של עזמי בשארה

 

זמן קצר לאחר שהגיש את התפטרותו התראיין בשארה לרשת "אל ג'זירה", בראיון הסביר את הנימוקים מאחורי ההתפטרות. "בתקופה האחרונה גברו הקולות נגדי בכנסת. במצב הזה נראה היה כאילו אני מנצל את חסינותי, אך לא כך הם פני הדברים. אני לא רוצה לתת לאנשי הימין את ההזדמנות הזאת וממילא תיכננתי להתפטר, ולפיכך החלטתי להגיש את התפטרותי. ניתן להגיש את ההתפטרות בכנסת או בנציגויות ישראל בחו"ל ולכן הגשתי התפטרותי לשגריר".

 

בהמשך דבריו אמר בשארה: "החלטתי שלא להמתין, ולהגיש את ההתפטרות ולסיים את תוכניותי כאן לפני שאחזור ישראל. לא רציתי לתת את ההזדמנות לכל הפסטיבל של הימין הישראלי נגדי. עתה איבדתי את כל החסינות והפכתי לאזרח רגיל. החלטתי לקבוע כללי משחק חדשים כפי שאני רוצה ולא תחת הלחץ המופעל עליי". כשנשאל בשארה האם בכוונתו לחזור לישראל - הוא אמר: "בסופו של דבר אני אחזור לישראל בוודאות. בנוגע לעיתוי הדבר תלוי בהתיעצויות שאקיים. אני בן הארץ הזו על כל מה שאני מייצג, אני אזרח הארץ ודבר לא השתנה. גלות היא לא אופציה, בטוח שאחזור השאלה היא רק מתי".

 

בתשובה לשאלה האם בכוונתו לפרוש מהחיילים הפוליטיים בישראל - ענה בשארה: "כלל לא, מאז ימי צעירותי בשנות ה-70 לקחתי חלק בחיים הפוליטיים והגעתי לפסגה הגבוהה ביותר".

 

ח"כ בשארה טוען כי ההתפטרות היא מעשה אמיץ וחיוני, וכי הוא החליט על התפטרותו כדי לא לפגוע בשאר חברי הכנסת הערבים. נראה כי בשארה אינו מתכוון לשהות עוד זמן רב מצרים, ובכוונתו להגיע למדינות ערביות אחרות. 

 

 

דיווחים בקהיר: בשארה שוקל שלא לחזור לארץ 

הלילה דיווחו גורמים במצרים, שנפגשו עם בשארה, שהוא שוקל שלא לשוב לישראל, מחשש שיועמד לדין. לטענת האינטלקטואלים המצרים, בשארה נפגש עימם במשרדי איגוד העיתונאים של מצרים, ושם סיפר על החשדות המיוחסים לו. המשתתפים בפגישה סירבו להזדהות, בשל רגישות הפרשה כלשונם.

 

עוד אמר בשארה, על פי הדיווח, כי "לא אסתכן לחזור לישראל כל עוד האיומים הללו תלויים ועומדים". לטענת בשארה, החשדות נגדו "מונעים משיקולים פוליטיים ונועדו לשים סוף לקריירה הפוליטית" שלו. בשארה אמר עוד, כי אין לו כוונה להתפטר מהכנסת.

 

מוקדם יותר אתמול דיווח אתר האינטרנט "ערב 48", המקורב לתנועת בל"ד, כי בשארה וחבר מפלגתו, ח"כ ואסל טהא, נועדו בקהיר עם שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט. לפי הדיווח, קיבל שר החוץ המצרי את השניים במשרדו.

 

במהלך הפגישה, שנמשכה כשעה, דנו הנוכחים "בהתפתחויות המדיניות האחרונות באזור, במאמצים הדיפלומטיים האחרונים וכן ביוזמת השלום הערבית. כן הוחלפו דעות באווירה של הבנה וכבוד הדדי". עוד צוין כי שני חברי הכנסת הגיעו לקהיר שלשום במסגרת ביקור שבו ייוועדו עם גורמים רשמיים ועממיים, בנוסף לפגישות עם אנשי רוח ותרבות.

 

בית משפט השלום בפתח-תקווה התיר לפני שבוע לפרסם כי מתנהלת חקירה נגד בשארה. עם זאת, בית המשפט לא התיר לפרסם פרטים על החקירה. השופטת בדיון אמרה: "כל חשיפה שלא בעיתה עלולה לפגוע בצורה ממשית בהתקדמות החקירה וגם בזכויות נחקריה". 

 

בראיון שהעניק בשבוע שעבר לרשת החדשות הקטארית, "אל-ג'זירה", התייחס בשארה לחקירה: "ישנו צו איסור פרסום ומצד שני ישנן כל הזמן הדלפות. הופתעתי בעת שהותי בחו"ל מההיסטריה וההסתה חסרת התקדים נגדי. נחקרתי. שמעתי במה אני חשוד, הופתעתי ונתתי את התשובות שלי".

 

בהכנת הידיעה השתתפה לילך שובל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשארה. "הגיש התפטרות"
צילום: איי אף פי
מומלצים