שתף קטע נבחר

  • מרושתים

האינטרנט מאפשר לנו להשתנות ולשנות

המגבלות הגדולות ביותר בחיינו הן המגבלות שהפנמנו אל תוכנו. ההליכה לאורו של מגדלור ערכינו היא לעיתים איטית, אך מתגמלת

האינטרנט מאפשר לנו להגדיר את עצמנו מחדש ולהשתחרר, למעשה מהמגבלות הפיזיות ולהיות בו-זמנית בכמה מקומות. העובדה שאנחנו יושבים בהרצליה, לדוגמה, אינה סותרת את העובדה שאנחנו יכולים להשפיע על הנעשה עכשיו במקומות שונים בעולם. זו שבירת הפרדיגמה של מי שאנחנו, אך שינוי עצמי יתבצע רק אם נפנים את משמעויותיו.

 

לכן, קודם כל נחזור צעד אחד אחורה.

 

זוכרים את סיפור המגדלור? הנה הסרט על המגדלור, קצת שונה אך עם אותו המסר: רב החובל הבומבסטי של ספינת ענק מורה על אוניה שנמצאת מולו לזוז מיידית מנתיב הספינה שלו, כשלפתע נשמע בקשר "אנחנו המגדלור". המגדלור הוא הערכים של חיינו.

 

האם אפשר אחרת?

המטרה שלנו היא לתרגם את העשייה היומיומית שלנו להליכה לאורו של המגדלור, לתרגם את הפה והעכשיו לאבני דרך ולא אבני נגף. זה לא קל לאף אחד מאיתנו. הרי אנחנו ממש טובעים בדרישות היומיומיות שעלינו להתמודד איתם. גם עמוק בלב אנחנו לא כל כך מאמינים שאנחנו יכולים להשתנות

 

ההגדרות שלנו - מי אנחנו ולאן אנחנו יכולים לשאוף - טבועות בתוכנו כל כך עמוק שקשה לנו להאמין שאפשר אחרת.

 

הדבר החשוב הראשון הוא היציאה לדרך. התוצאות יבואו בהמשך.

 

מכר שלי למד באונברסיטת קיימברידג' לפני כ-20 שנה. בחודש הראשון ללימודיו באוניברסיטה הוא הלך ברחוב ולפתע הוא הבחין באדם נכה על כסא גלגלים שניסה לחצות את הכביש ונפגע, אותו מכר ניגש אליו בריצה, ייצב אותו בכסא הגלגלים שלו והאדם הנכה שלא נפגע פגיעה קשה, הודה לו והמשיך בדרכו.

 

חברי המשיך בדרכו בעודו מהרהר על המשמעות של מגבלה פיזית ואיך היא מכתיבה באופן טוטלי את יכולתו של האדם לממש את עצמו וחשב "כמה מעט יכול אדם בעל נכויות כאלה לעשות בחייו". מספר ימים לאחר מכן, נודע לחברי, שאותו אדם שהוא עזר לו הוא סטיבן ויליאם הוקינג, מגדולי הפיזיקאים של דורנו והינו דוגמה ומופת לפריצת גבולות מדעיים. אכן דוגמה לאן אדם יכול להגיע עם כוח רצון אדיר.

 

ובאינטרנט? טים רוז הקנדי ואימו אליזבת זכו בתעודת הוקרה מארגון האומות המאוחדות על התנדבות יוצאת דופן. טים ואימו מארגנים אופרציה שלמה של משלוח ציוד ספורט לילדים עניים בזמביה. הם מארגנים את כל המבצע, החל מהקשרים עם החברות המייצרות את ציוד הספורט ועד שהוא מגיע ליעדו. הציוד הכולל נעליים, כדורים וביגוד

נשלח לילדים המתגוררים בבתי מחסה.

 

במבצע התנדבותי זה, המתנהל באמצעות הרשת, משקיעים טים ואימו זמן ומאמץ רב. טים מוגבל לכסא גלגלים אך זה איננו פוגע ברוחו ולמרות נכותו הפיזית הוא מוכיח לעצמו ולעולם שהוא יכול להתרומם הרחק מעל נכותו ולהשפיע משמעותית על חייהם של ילדים נזקקים בצד השני של העולם. ישנן עוד דוגמאות רבות להגדרה מחדש של היכולת העצמית של האדם באמצעות האינטרנט.

 

ואנחנו? סיפורים אלה צריכים להיות עבורנו מקור השראה. המגבלות הגדולות ביותר בחיינו הן המגבלות שהפנמנו אל תוכנו. ההליכה לאורו של מגדלור ערכינו היא לעיתים איטית, אך מתגמלת. הצעד הראשון הוא אולי הססני אך הוא צעד חשוב להגשמה העצמית שלנו. אם נאמין נוכל!

 

מרושתים, לבלוג המלא

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר עמיחי-המבורגר, לחצו על התמונה לביוגרפיה
מומלצים