שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: גלולה שתעלים את המחזור החודשי

  ה-FDA עומד לאשר בחודש הבא את שיווקה של גלולה הורמונלית להפסקת המחזור החודשי. מנגד טוענים רופאים: לא ברור האם הגלולה בטוחה בטווח הארוך

  בשורה לנשים: בתוך חודש צפוי מינהל המזון והתרופות האמריקני לאשר את שיווקה של הגלולה "ליברל" שנועדה להפסיק את המחזור החודשי. על פי ההערכות, חברת התרופות Wyeth תחל בשיווק הגלולה בארצות הברית. 

   

  וסת, הפרשת דם ורקמה רירית מן הנרתיק, מופיעה לרוב פעם בחודש ונמשכת בעוצמה משתנית שלושה עד שבעה ימים. הוֶסֶת היא תוצר לוואי של מחזור הפריה נשי שלא הסתיים בהפריה.

   

  פעם בחודש לערך משתחררת ביצית מן השחלות ונעה לעבר הרחם בתהליך הנקרא ביוץ. באותו הזמן הפרשת הורמונים (פרוגסטרון בעיקר) מביאה ליצירת רקמה רירית רוויית כלי דם ברחם שתפקידה לקלוט את הביצית אם תופרה בהצלחה. אם הביצית המגיעה לרחם אינה מופרית, הפרשת ההורמונים מתמעטת, ורירית הרחם מתקלפת ומופרשת החוצה כדימום דרך הנרתיק.  


  שני שליש מהנשים הביעו עניין בהפסקת המחזור (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  הגלולה "ליברל" תוכננה להפסיק את הדימום הווסתי החודשי כליל, בניגוד לגלולות למניעת הריון המחקות את המחזור החודשי הטבעי בן 28 הימים, או גלולות המאפשרות ארבעה מחזורי וסת בשנה. עם זאת, הרעיון בגלולה החדשה דומה

   לקודמותיה: שיבוש הורמונלי המעכב את שחרור הביצית מהשחלה וקליטתה ברחם.  

   

  יצרנית התרופות אמרה כי בסקר שערכה עלה שכשני שליש מהנשים הביעו עניין בהפסקת המחזור החודשי. עוד אמרו בחברה כי הגלולה החדשה אינה מעמידה בסיכון את הנשים.  

   

  רופאים רבים בארצות-הברית יצאו חוצץ כנגד הגלולה החדשה, בטענה כי היא עלולה להזיק לנשים. אחת הטענות היא כי לא נערכו די מחקרים לטווח הארוך, שיבחנו האם אמנם הגלולה בטוחה.  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ליברל. בלי מחזור חודשי
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים