שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

איתן כבל: אינני יכול לשבת בממשלת אולמרט

הסנונית הראשונה של מפלגת העבודה הולכת הביתה. השר איתן כבל הודיע במסיבת עיתונאים שכינס: "אינני יכול לשבת יותר בממשלה שאהוד אולמרט עומד בראשה". מקורבים לאהוד ברק: עליו להודיע שלא ישב בממשלה בראשות אולמרט

השר איתן כבל הודיע הבוקר (יום ג') על התפטרותו מהממשלה. "אינני יכול לשבת עוד בממשלה שאהוד אולמרט עומד בראשה". כבל הכריז על מהלך שיוביל במרכז המפלגה, הקורא ליציאת שרי העבודה האחרים. "אהוד אולמרט, קבעה הוועדה, באופן ברור וחד משמעי נושא באחריות, אולמרט חייב להתפטר. ראש הממשלה אהוד אולמרט חייב לשאת באחריות כפי שאמרתי ואחריות איננה דבר הניתן לחלוקה. אינני יכול לשבת יותר בממשלה שאהוד אולמרט עומד בראשה".

 

 

כבל הקריא מתוך מסקנות ועדת וינוגרד: "ראש הממשלה הוא הנושא באחריות המיניסטריאלית והוא הנושא באחריות אישית להחלטה לצאת למלחמה. ראש הממשלה הציב עצמו בראש אלה שהחליטו לצאת למערכה צבאית שהובילו את מהלכי המלחמה ושקבעו כיצד תתנהל בפועל והוא היה זה שניהל את תהליכי קבלת ההחלטות".   

 

השר כבל אמר כי הוא "שליח ציבור וקשוב לרחשי הלב של הציבור. הציבור איבד את אמונו בראש הממשלה אהוד אולמרט". כבל ציין שהיה הראשון שקרא להקמת ועדת חקירה ממלכתית. "מאחר והתקבלה החלטה להקים את הוועדה כפי שהמממשלה קבעה - אין מנוס אלא לקבל ולהתייחס באופן הרציני ביותר לכל אשר נאמר".

 

השר הביע תקווה שהצד שהכריז עליו יהיה רק הראשון בשרשרת: "אפעל לכך שהתפטרותי איננה רק עניין אישי אלא תוביל לכך שהשותפות הקואליציוניות יפנימו את חובת כולם לגרום לכך שאהוד אולמרט יתפטר מתפקידו". כבל, התומך באהוד ברק במרוץ לראשות המפלגה, הודיע שיפנה לברק ויתבע ממנו שלא להצטרף לממשלה בראשות אולמרט.

 

גורמים במפלגת העבודה המקורבים למועמד לראשות המפלגה, אהוד ברק, אמרו כי עליו להודיע שלא ישב בממשלה בראשות אולמרט, על רקע דו"ח וינוגרד. לדבריהם, מפלגת העבודה צריכה לפעול לכך שהמשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, יהיה זה שיחליף את אולמרט במידה ויפרוש מתפקידו.

 

"על שרי העבודה להצטרף לכבל"

במערכת הפוליטית הזדרזו להגיב על הודעת הפרישה של כבל. יו"ר מרצ-יחד יוסי ביילין ברך על הצעד ואמר כי "על שרי העבודה ללכת בדרכם של אופיר פינס ואיתן כבל ולנטוש את ממשלת אולמרט הכושלת שאיבדה את סמכותה המוסרית. מפלגת העבודה הנותרת בממשלה מביאה את דבקותה החולנית בשלטון לשיא חדש".

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הצטרפה גם היא לברכות ואמרה כי "כבל עשה את הצעד הנכון והמתבקש". היא קראה לחברי ממשלה נוספים לנהוגו כמותו.

 

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל) בירך על ההתפטרות ואמר: "אולי בכל זאת יימצאו די ח"כים בקדימה ובעבודה המבינים שאולמרט ופרץ הם סוסים מתים והיושרה המינימלית תחייב אותם להתפטר".

 

כזכור, ב-28 בחודש הזה תבחר מפלגת העבודה מנהיג חדש, וייתכן מאוד שזה יחליט להוציא את המפלגה מהממשלה. מקורבי עמי אילון הבהירו שלא יצטרף לממשלת אולמרט. אילון עצמו אמר הבוקר בכנס בנושאי חינוך שנערך בתל-אביב: "אדוני ראש הממשלה, אתה חייב להתפטר. גם מתוך מה שעולה מהדו"ח, וגם מתוך ההבנה הברורה שאין לך את הכוח ואת אמון הציבור על מנת להוביל את שיקומה של החברה הישראלית. הכשל שנחשף בדו"ח הוא כשל אישיותי מתמשך של יהירות, פזיזות, היעדר שכל ישר ואומץ לב לשאול שאלות". הוא קרא לכונן ממשלת שיקום לאומית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר איתן כבל. הולך הביתה
צילום: עופר עמרם
חברי הוועדה, אתמול
צילום: גיל יוחנן
מומלצים