שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

בכירים בעבודה: פרס צריך להחליף את אולמרט

בקדימה מחכים למוצא פיה של שרת החוץ, ציפי לבני, בעקבות הדו"ח החלקי הקשה של ועדת וינוגרד וייתכן שתדבר כבר היום. בכירים בעבודה המקורבים לאהוד ברק גורסים שהעבודה צריכה לפעול להחלפת אולמרט בשמעון פרס. פרס: הממשלה יכולה לתפקד

מחפשים מחליף: במערכת הפוליטית מחכים בדריכות למהלכים הבאים, בעקבות הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד שהטיל אחריות לכישלון במלחמה על כתפיהם של אהוד אולמרט, עמיר פרץ ודן חלוץ. בקדימה מחכים למוצא פיה של ציפי לבני, וייתכן שתאמר את דברה עוד היום (ג'). במפלגת העבודה נערכים לאפשרות של הרכבת קואליציה חדשה. בכירים בעבודה המקורבים לאהוד ברק אומרים כי העבודה צריכה לפעול להחלפתו של אולמרט בבוא העת על-ידי שמעון פרס.  

 

פרס עצמו נשאל הבוקר בביקור בבאר שבע לשאלה האם הממשלה מסוגלת לתפקד במצבה הנוכחי. "הממשלה יכולה לתפקד", השיב. ביום חמישי בשעה 12:00 תכונס מליאת הכנסת לדיון מיוחד שבו יעלה לדיון הדו"ח. 

 

 

בקדימה מצפים כעת לכך שבכירים במפלגה ייצאו בפומבי ויקראו לאולמרט להתפטר. בין השמות המוזכרים כמי שעשויים לטרוף את הקלפים הם שרת החוץ ציפי לבני, יו"ר הקואליציה, אביגדור יצחקי, וכן ח"כים נוספים בסיעה. יצחקי אמר ל-ynet כי בכוונתו להיפגש עם ראש הממשלה ולשוחח עמו בארבע עיניים בטרם יתבטא בפומבי. בכירים בקדימה אמרו כי "צפויים להיות גורמים בכירים יותר בקדימה שיעשו כותרות בתקופה הקרובה מאשר אביגדור יצחקי". הכוונה בראש ובראשונה לציפי לבני.

 

מקורביו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, המתמודד על הנהגת העבודה אומרים כי "בתקופה הזו מי שצריך לנהל את העניינים הוא אדם עם ניסיון, שמקובל ושאפשר לסמוך עליו. ציפי לבני היא בלוף פוליטי שיש לו הרבה פחות ניסיון מאהוד אולמרט. אי אפשר שמפלגת העבודה תתמוך באדם פחות מנוסה ופחות מתאים אפילו מאולמרט, ולכן פרס צריך להיות המועמד להחליף את אולמרט". 


האם אולמרט יפנה כסא לפרס? (צילום: הרצל יוסף)

 

ברק עצמו טרם התייחס לדו"ח ועדת וינוגרד, שמתח ביקורת גם על החלטתו לסגת חד-צדדית מלבנון. מקורבי ברק אומרים כי אין לו כל כוונה להתייחס כבר השבוע למסקנות דו"ח וינוגרד. מקורבי ברק מחכים להרגעת הרוחות בציבור ובמערכת הפוליטית, ומתכוונים ליצור חזית אחידה של כמה בכירים שיקראו לאולמרט להתפטר.

 

כבל: אינני יכול לשבת יותר בממשלה 

השר איתן כבל, שהתפטר מוקדם יותר, קרא לברק להצטרף אליו בקריאה לאהוד אולמרט להתפטר מתפקידו. כבל, אופיר פינס ועמי אילון דורשים מאולמרט להתפטר. שאר השרים במפלגה עדיין לא מצטרפים לקריאה.

 

בנאומו בבית מפלגת העבודה, אמר כבל: "אהוד אולמרט, קבעה הוועדה, באופן ברור וחד משמעי נושא באחריות, אולמרט חייב להתפטר. ראש הממשלה אהוד אולמרט חייב לשאת באחריות כפי שאמרתי ואחריות איננה דבר הניתן לחלוקה. אינני יכול לשבת יותר בממשלה שאהוד אולמרט עומד בראשה".

  

במטהו של ברק ידעו אמש על כוונתו של כבל להתפטר, לא הופתעו ולא ניסו למנוע בעדו. ההערכה בקרב גורמים בכירים במפלגת העבודה היא שבסופו של דבר גם אהוד ברק, יחד עם שאר שרי מפלגת העבודה יצטרף לקריאה הדורשת מראש הממשלה להתפטר ולפנות את מקומו לאדם אחר, כאשר בראש הרשימה עומד כאמור שמעון פרס. 

 

בקיעים ראשונים כבר התגלו בקואליציה. ח"כ מרינה סולדקין, חברת מפלגתו של ראש הממשלה, אמרה: "אני חושבת שאין לנו מנוס מהתפטרותו של אולמרט. דו"ח וינוגרד הוא חד-משמעי. הדו"ח קובע שהוא נכשל, והוא אף יותר חמור מההדלפות שהיו לפני הפרסום. הדו"ח חד-משמעי ואולמרט חייב להתפטר".

 

ח"כ חיים אמסלם מש"ס אמר כי "דו"ח וינוגרד הוא כדור שלג שלא ברור היכן ייעצר. בסיעת ש"ס ממתינים להוראות מהרב עובדיה יוסף. אם ראש הממשלה אולמרט היה שואל את דעתי הייתי ממליץ לו לקחת החלטה קשה ואמיצה שהיא לטובתו לטובת המדינה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
פרס יחליף את אולמרט?
צילום: הרצל יוסף
אולמרט "מנקר" בטקס חילופי המפכ"ל
צילום: גיל יוחנן
מתי היא תפצה פה? לבני
צילום: דודי ועקנין
מומלצים